Psihologia copilului (II)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadana spune:

Multumesc mult Carmen
Intr-adevar, "nervi tari"...!

te pup

mami dana si oana iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emak spune:

Draga Karmen,
mi-a facut o deosebita placere sa citesc raspunsurile date pentru multe mamici si foarte multe dintre ele m-au ajutat sa imi formez o imagine despre cum va trebui sa abordez manifestarile piciului meu de 1 an si 2 luni!Am totusi cateva intrebari legate de comportamentul lui Rudi.
1) In ultimele saptamani, el, care se ducea cu placere la oricine, (este foarte sociabil si zambaret), vecini, prieteni sau chiar oameni de pe strada, acum este atarnat de mine tot timpul, nu se duce nici macar la taica-sau si ma pazeste urland la usa baii. Ce se petrece cu el? Nu pot sa spun ca s-a intamplat ceva ce sa il fi afectat...(stau cu el 24 din 24)
2) Cand se trezeste din somn, cu toate ca intru la el destul de repede, gasesc aruncat tot din patut - carpa cu care doarme, biberon, perna, cearsaf, sosetele pe care le smulge din picioare, tot...iar daca nu sunt atenta, arunca toate jucariile de pe balcon.Ce este de facut?
3) Uneori, in timp ce se joaca, fara un motiv aparent, tipa pe un ton acut 3-4 minute, chiar daca il ignor sau ii spun "Nu".
Multumesc anticipat
Emilia, mama de Rudigos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Karmen, avem si noi o problema aparuta de ceva timp si te rog daca poti sa ne dai un sfat in acest sens. Maria (3 ani si 2 luni) plange cu o mare usurinta daca ceva nu-i convine sau daca nu primeste in acel moment ce doreste, cu toate ca vorbesc cu ea tot timpul si imi da impresia ca intelege absolut tot. Acest comportament a aparut de cand a inceput sa stea cu bunicii, cat timp suntem noi la birou, iar acolo le-a prins aceasta slabiciune - obtine orice plangand putin (ei nu pot sa reziste lacrimilor ei si cedeaza imediat). In week-end, cand stam tot timpul impreuna, continua cu aceste manifestari chiar chiar daca dupa fiecare "criza" stam de vorba ii spun ca nu e bine ce face, ca nu asa obtine asa ce vrea si chiar nu obtine. Spune "da, am inteles", isi cere iertare imediat ca m-a suparat (oricum, nu suporta ideea sa fiu suparata pe ea) si apoi dupa ceva timp face al fel. Te rog, sfatuieste-ma cum sa procedez sa scapam de acest comportament.
Multumesc mult pentru ajutor.


& Maria (3 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viorela spune:

Buna,am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv.
Am o fetita de doi ani si opt luni si a reinceput sa faca pisu pe ea.Acum o saptamana a inceput totul, prin adevarate crize de plans numai cand vede oala. Am decorat oala, a inceput sa o accepte din nou.Cand insist cu oala o ia si o baga sub pat sau da cu piciorul in ea. Are momente cand o cere ea, dar de cele mai multe ori se abtine pana numai poate si cand incepe sa faca pe ea, atunci cere oala. Se tine cu mana de putulica o intreb daca vrea oala si spune nu, iar daca insist si incerc sa o pun eu pe oala se incordeaza si incepe sa planga. Sau se pune pe oala sta cateva secunde "gata" si se ridica. Se comporta de parca ii este frica de oala. Si toate acestea se petrec numai ziua, cand doarme sau noptea nu face pisu pe ea.
Nu stiu cum sa procedez. Dupa ce face "jumate-jumate" este foarte fericita de parca a scapat si de data asta.
In ultima luna am schimbat bona, care a stat numai o luna , apoi a revenit iar una din bunici, prea multe schimbari intr-o perioada asa scurta? Poate asocia oala cu ceva vazut la televizor sau cu o vorba auzita? Dar refuzul acesta de ce nu este tot timpul valabil?
Multumesc mult pentru orice sfat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Draga Carmen,

Te rog sa ne ajuti cu un sfat:
CE SA LE FAC BAIETILOR MEI CA PERMANENT SUNT IN LITIGIU.
PEMTRU O FRUNZA, O HARTIE, O MASINUTA, SAU CHIAR DIN NIMIC SE IAU LA LUPTA. MI-E FRICA SA NU-SI SCOATA OCHII CA SUNT TARE AMARNICI SI SE LOVESC CU MULTA SETE.

Desigur ca se si iubesc, vin imbratisati sa-i vad eu ca se iubesc.
Majoritatea timpului acum in vacanta stau cu mama care nu mai reuseste sa-i stapaneasca. Azi in parc au si batut-o, de a apucat-o pe femeie plansul in mijlocul parcului. (mama e o femeie cu mult bun simt, locuim impreuna si ne intelegem bine toti trei adultii)
Andrei 27 iulie 1998- 6ani, Mihai 08 nov 1999- 4ani si 10luni, mama are 64ani.
O caracterizare a lor:
Mihai la 4ani si jumatate i-a spus bunicii mele care are 96 de ani (locuim impreuna), cand nu se simtea bine:
"Mamaica, stai cuminte in pat si dormi de dimineata pana seara ca asa te odihnesti si n-o sa mai mori"

Tatalui lui:" tata eu demult mi-am dorit un tata asa bun ca tine!"

Mihai este un baietel profund. Uneori am impresia ca a mai trait o viata si le scoate din experienta!

Andrei insa la 6 ani este spontan, extravertit, face observatii de suprafata. Cand incearca sa zica si el ca frate-su, e complet pe aratura. Andrei incepe scoala, stie literele, stie sa citeasca cuvant cu cuvant. Am mai lucrat impreuna dupa Greierasul si Rita Gargarita, dar nu tot.
Nu vreau sa incing spiritele pe tema "datu' la scoala la 6 ani" : EL NU MAI VREA LA GRADINITA CA S-A PLICTISIT- asa mi-a zis.
Imi cere mereu carti noi si dezleaga cuvinte incrucisate simple cu mama. (mama mea il pune pe el sa le scrie in careu ca ea nu vede prea bine)
Este un baielel foarte energic, infipt, mereu prezent(nu e mototol sau visator).
Poate o sa fie mai greu la inceput, dar ne vom descurca.
Cu curaj inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Ma inteleg bine cu amandoi in parte, sunt constienta ca metoda care da rezultate la unul nu se potriveste deloc celuilalt.
Dar eu sunt una, si TREBUIE sa gasesc un numitor comun.

Mihai refuza sa picteze cu acuarele sau creioane colorate pt ca Andrei deseneaza frumos, ii place asta si il calmeaza.
Andrei in schimb este "calare" pe mine cand incerc sa ma ocup de Mihai.
Mihai este un lipicios, ii place sa ma stranga in brate si sa ma pupe, si se simte jicnit daca il refuz bland. Andrei in schimb se zbate daca il strang in brate, el n-are timp!!!! are ceva de facut mai important, mereu.

CUM SA MA DESCURC??????
eu- peste
mama- berbec
tasu- fecioara
Andrei -leu
Mihai- scorpion


CUM SA MA IMPART????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Emak,
1. Dupa 1 an copiii manifesta o anumita dependenta fata de mama, devine constient de persoana mamei, o analizeaza mai atent, emotiile sale se amplifica in prezenta ei, nu mai este ca pana acum cand mama era mai mult un "obiect" de satisfacere a unor trebuinte, acum este o persoana si copilul devine constient de asta. Dupa 2 ani tatal devine personajul principal. Si asta in cazul tau mai ales ca stai cu el 24 din 24. Incerca sa-l obisnuiesti treptat si cu alte persoane.
2. Cu aruncatul jucariilor, e oarecum obisnuit. Poate vrea atentie, ca vede ca te agiti in urma ispravilor lui sau poate pur si simplu il distreaza. Nu prea ai ce face, poate sa te arati indiferenta, ca daca ii interzici sau ii atragi atentia cam degeaba la aceasta varsta.
3. Cu tipatul, poate fi din cauza eruptiei dentare, asa se mai manifesta ei. Sau doar exerseaza sunete, se joaca. Nu e ceva alarmant.

Carmen Ghilescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Daria,
Fetita ta este dezorientata, din cauza educatiei diferite pe care o primeste din partea bunicilor si din partea voastra. Trebuie sa va puneti de acord si sa-ti impui punctul de vedere asupra a ceea ce are voie sa faca sau nu, le explici bunicilor sa se comporte cu ea asa cum te-ai comporta tu. Fetita nu e vinovata, ci are nevoie de constanta si consecventa in aplicarea educatiei.

Carmen Ghilescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Viorela,

quote:
Si toate acestea se petrec numai ziua, cand doarme sau noaptea nu face pisu pe ea.
Nu stiu cum sa procedez. Dupa ce face "jumate-jumate" este foarte fericita de parca a scapat si de data asta.

Ca sa fiu sigura ca am inteles bine. Cum adica jumate-jumate? Ziua refuza olita dar noaptea sau cand doarme nu face pe ea, adica se trezeste si cere olita sau pur si simplu nu are nevoie?

Carmen Ghilescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viorela spune:

quote:
Originally posted by karmen

,
quote:
Si toate acestea se petrec numai ziua, cand doarme sau noaptea nu face pisu pe ea.
Nu stiu cum sa procedez. Dupa ce face "jumate-jumate" este foarte fericita de parca a scapat si de data asta.

Ca sa fiu sigura ca am inteles bine. Cum adica jumate-jumate? Ziua refuza olita dar noaptea sau cand doarme nu face pe ea, adica se trezeste si cere olita sau pur si simplu nu are nevoie?

Carmen Ghilescu


Jumatate pe ea si jumatate la oala.
Noaptea nu se trezeste sa ceara la oala, cred ca nu are nevoie de ea.

Mergi la inceput