FIV 14

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Am si eu o intrebare
Dna Szabo poate aduce si puregon (50ui) si la ce pret?

A mai cumparat cineva?

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Ardit,ai renuntat?Numai faci FIv?

Anis,eu nu stiu cand voi face FIV.Probabil ca peste un an cand vom reusi sa ne revenim financiar.Deocamdata trebuie sa ne angajam amaandoi pt ca am dat CHIX cu firma.Important este sa fim sanatosi amandoi...



Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giugiuca spune:

Gabi, eu m-am decis sa iau o pauza ..si pana in septembrie sa nu ma gandesc deloc..ba chiar sa stau foarte linistita sa ma odihnesc..sa-si revina organismul dupa FIV..si poate in sept-oct sa fac et cu cei 4 embrioni.
Crezi ca congelati vor fi buni - tu ai avut noroc..Ce ar trebui sa fac sa se prinda norocul si de mine...? Macar unul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

gabid, eu am facut FIV ca berbeaca, sarind niste pasi. Adica eram sigura ca raman gravida cu FIV ca nu m-a interesat nimic altceva! Si puteam sa fac instilatii ca sa incerc desfundarea trompei ramase dupa o extrauterina, puteam sa incerc refacere-reconstructie trompe, etc. Ceea ce vreau sa fac acum, adica mai intai un HSG+analize, pe urma instilatii ca sigur e nevoie (daca acu 2 ani trompa era infundata doar nu s-a desfundat peste noapte!) Si daca nu merge mai ajung o data la FIV. Sper sa nu, ca urasc tratamentele hormonale...
Oricum ca si tine, nu am acum bani, deabea din septembrie incep sa strang, pt.eventualitatea FIV. Anul trecut am primit cadou o parte din banii de FIV din care am luat si un pat dublu solid din lemn de fag ca poate, cine stie, se intampla natural...

ardit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

Fetele care stie cat dureaza tratamentul dinainte de vitro (aprox).
merci si pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Ina,exista 2 tipuri de tratament:lung(4-5 saptamani)si scurt(2 saptamani).Depinde ce va alege dr tau.

Giugiuca,eu am facut ET dupa 9 luni pt ca am avut o cadere psihica urata.Nu am vrut sa mai aud de FIV niciodata.Ma gandeam la doptie deja si sotul meu mi-a spus sa nu ma gadesc la asa ceva atata timp cat mai aveam 5 embrioni congelati.Dupa 9 luni am facut ET care a fost fff usor si am reusit pt ca nu am mai avut dureri ca la FIV.Nu mi-a dat decat cicloproginova 2 sapt si utrogestan cu 2 zile inainte.

Ardit,si eu tot sper sa se prinda natural dar la noi problema este sotul cu oligoastenospermie,la FIV am facut si ICSI.I-am dat tratamente naturiste un an de zile si nu s-a intamplat nimic.Acum facem o pauza si in toamna incep iarasi tratamente naturiste ...



Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Cel mai mare dusman al meu este varsta.Deja am 35 de ani si la anul voi avea 36 de ani si abia la 37 de ani cred ca voi avea bani de FIV...nu e usoar sa strangi 3000 $ cand numai ai nimic pus deoparte!Am papat toti banii socrilor cu firma noastra...ei ne-au ajutat la celalalt FIV.

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

gabid, mie-mi spui, este cumplit sa strangi bani cand mai tre'sa si traiesti, daramite cand mai traiesc si altii din venitul tau.. cum e la mine.. si mai tre'sa faci si 5 zile la mare, ca altfel te duci cu capu', si sa ai si o toala pe tine ca de, la serviciu tre'sa fi prezentabila. Iar in portofel am 0 lei ca m-am enervat anul trecut dupa nereusita, mi-am dat seama ca baile din apartament sunt insalubre, singura baterie pe la care nu picura apa erea la bucatarie, ce mai faianta cazuta, tevile ruginite, locatari maro (iach), si... M_AM ENERVAT si m-a imprumutat si am reparat si refacut, acum este bec totul si pina in august sting datorii. DE asta incep sa strang pt FIV in sep. dar fac si restul, poate cine stie reusesc fara FIV..

si mama avea 34 de ani cand a facut-o pe sora-mea SI 42 CAND M-A FACUT PE MINE! si asta sa stii ca a intinerit-o teribil, a lucrat de exemplu pana la 67 de ani, si de placere, nu de nevoie (a avut voie, ca era cercetator). Asea ca.. nu-i tarziu

iar in ceea ce priveste afacerea voastra sper sa ai mai multa bafta, oricum nu este o solutie (in romania) sa intri la stapan, cum sunt eu acum. Oricat de bine se poarta, oricat de bine esti platit, undeva tot se sparge buba cu puroi (in romania, repet). Asta nu inseamna ca ma gindesc sa plec din tara, dar sigur ma gandesc ca odata o sa am afacerea proprie. Sigur.

a ta
scuze fetelor ca am deviat de la subject..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

Fetele, eu am asteptat destul de mult pana sa am banii de fiv, pana atunci am facut o gramada de tratamente dar nimic. Stiu ca singura sansa este fiv si sper sa ma mentin pe pozitie daca cumva nu iese bb.Oricum pt un al doilea fiv nu cred ca as mai avea bani si puteri...dar cine stie poate nu va fi nevoie , stiti voi ca pana la urma cum vrea d-zeu.Sper sa auzim de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:


Pentru fetele care au facut FIV,care era varsta maxima la ? , sarcina obtinuta prin FIV -din ce ati vazut voi sau auzit acolo la clinica nu din presa.
Eu in iarna-primavara o sa incep cu inseminarea, dar sunt hotarata sa merg si mai departe, pentru ca vad o gramada de mamici cu ajutorul FIV.
Problema banilor este si la mine,
Dar am avut ocazia sa cunosc pe cineva care a facut 2-FIV la Bucuresti acum 4ani si are 2-baietei, si a imprumutat bani cu dobanda -de la camatari -8000usd, si cu ajutorul lui Dumezeu a reusit si anul acesta termina de platit datoria.
Are 32ani si avusese doua sarcini extrauterine si dr. ia spus ca daca mai are cumva una risca sa-si piarda uter, ovare tot, si nu a mai stat pe ganduri a imprumutat bani si a mers mai departe si dupa cum spunea ea facuse un contract de imprumut pentru 10.000usd, dar nu a fost nevoie.
Asa ca eu sper sa-l conving pe sotul meu ca daca nu merge cu inseminarile sa incepem de la anul ( ca deja o sa am 37ani) sa recurgem si noi la o solutie asemanatoare de la banca sau rude, ca dupa ce trec de 40-42ani pot sa-mi platesc toate datoriile dar nu pot sa mai fiu


Ana

Mergi la inceput