Gradi in Militari ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Mama a fost la 195 sa isi faca intrarea inainte de deschiderea oficiala, pentru a depasi problemele de anul trecut. Desi a dat de inteles ca nu sta cu mana goala (dar nici nu a precizat cat de mare este darul...) a fost indrumata sa revina in prima zi de inscrieri, adica luni.
Luni, intr-o agitatie de nedescris, a aflat ca nu mai sunt locuri !!!
Am cateva cunostinte cu copii acolo si sunt relativ multumiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Speram sa intru aici sa va dau o veste buna cu privire la incrierea la gradinita. De 2 luni incerc sa-mi inscriu copilul la gradinita nr 250 din Militari (Str Dealul Tugulea). Am fost amanata pana saptamana aceasta pe motiv ca nu au cum sa ia dosarul pana nu incepe efectiv inscrierea si m-au pacalit chiar trecandu-ma pe o asa zisa lista, pentru ca miercuri pe 9 sa mi se spuna ca eram a 42 pe lista si, vezi doamne, au fost numai 40 de lucuri libere. Precizez ca m-am dus pe 9 cu intentia de a mai insista o data, si deja locurile cica erau deja ocupate de dimineata (eu am fost acolo de la 8), iar inscrierile mi s-au spus ca se vor face pe 15...deci?????
Joi m-am mutat de la 7 dimineata la gradinita nr 247 de la Lujerului. Ni s-a spus ca s-a facut lista de la 5 dimineata si deja s-au ocupat locurile. Am stat si noi ca prostii, o gramada de parinti ca un alai de nunta, cuminti, imbracati la costume, cu flori de la 300.000 in sus, cadouri in maini si bani in buzunare...ba unde mai pui ca aici am avut si pile...si la ora 11 directoarea s-a strecurat pe langa noi, a incuiat usa de la birou, ne-a mai anuntat o data ca stam degeaba, ea nu mai inscrie si a plecat....noi am ramas sa ne uitam unii la altii.
M-am mutat cu jalba la gradinita de alaturi, gradinita nr 197 unde directoarea era singura si m-a anuntat foarte suparata sa nu insist, pt ca inscrierile se vor face pe data de 15 si ca sunt mai mult de 25 de locuri...??!!!???. Dupa 1 ora am revenit sa mai vad o data anuntul de pe usa ultimei gradinite si nr era deja redus la 12 din 25 de locuri. Deja nu mai am cuvinte. Sunt decisa sa ma scol marti, pe 15 la ora 4 si sa ma infiintez maxim la 5 acolo, sa vad ce bafta am. Daca banii, florile, prezenta mea de spirit si pilele n-au facut nimic, chiar sunt curioasa daca scularea cu noaptea in cap va avea efect.
Nu mi-am imaginat ca voi ajunge in asa stadiu. Habar nu am nimic despre gradinita asta si n-am vazut nici macar un leagan in curte. N-am remarcat decat ca au interfon...daca asta ar folosi la ceva...
Sunt disperata cu asa sistem....da-ti si voi o veste mai buna, ca eu n-am:(((

Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Am inteles ca Ministerul a redus numarul locurilor dintr-o grupa de la 30 si ceva la 20, probabil ca fara marirea corespunzatoare a numarului de grupe la fiecare gradintita si cu atat mai putin de infiintarea unor gradinite noi... Deci anul acesta sunt probleme si mai mari ca anul trecut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

Numarul locurilor nu este redus de azi, de ieri, doar ca de anul acesta se pare ca vor fi penalizate educatoarele care depasesc numarul recomandat de copii la grupa. Ca sa nu mai spunem ca nu sunt platite in plus pentru copii mai multi, deci nu au nici un interes sa inscrie mai mult de 20. Daca tot ai ajuns la 197, de ce nu te-ai dus si la 246, e chiar langa 197? NU va duceti la 250, din cate stiu de la verisoara mea directoarea are tendina sa fie extrem de ... Eu zic sa vorbesti cu educatoarea de la grupa. Dar, incearca si la 246. Locurile sunt ocupate de mult la toate gradinitele de stat. Stupid, nu? Nu vei rezolva nimic cu sculatul la 5 dimineata, cel mult vei face un scandal din care sunt slabe sanse sa te alegi cu ceva. Tot calea diplomatica este cea mai buna. Mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

Pentru Carry - Azi am fost din nou la 274, si am vazut acelasi lucru. In plus, este singura gradinita din Bucuresti unde copii sunt lasati in cursul zilei cu ingrijitoarea (educatoarele parasind gradinita pentru un motiv sau altul. ) - lucru pe care l-am vazut de cel putin doua ori intr-o saptamana, la grupe diferite. Mentionez ca ceea ce spun eu aici este ILEGAL, deci nu numai imoral (ma refer la lasarea copiilor cu ingrijitoare). La care grupa spui ca este fetita ta Carry?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Dragii mei, am reusit ce credeam ca e imposibil joi, adica sa-mi inscriu copilul la gradinita. M-am dus la cea de alaturi, adica la 246, de la ora 4:40, asa cum am promis. Inscririle s-au facut marti, pe 15 iunie, asa cum s-a afisase de joi, si au avut 12 locuri disponibile (numar afisat de atunci) pentru grupa mica (3-4 ani).
Cum spuneam, marti la ora 4:40 eram deja in fatza gradinitei, alaturi de alti 4 parinti. La ora 5:10 deja nu mai erau locuri libere (s-a facut o lista in ordinea venirii...lista facuta de catre parinti). Directoarea a venit de la 7:30 ( asa cum mi-a spus cu o zi inainte la telefon) si ne-a lasat sa intram dupa cum ne-am organizat. Nu spun dezamagirea pe care au trait-o ceilalti parinti care au venit dupa ora 5:15...si au fost destui...au patit ce am trait eu joi si am povestit inainte.
In fine...nu stiu ce sfat sa va dau...la mine a mers faza cu sculatul cu noaptea in cap, iar ceilalti veniti ca mine erau ceilalti parinti cu care statusem joi ca fraierii la celalta gradinita.
Acum sunt fericita ca dupa inscriere am reusit sa fac si eu un tur al gradinitei si mi-a placut ce am vazut . Nu-mi imaginam ca dupa un an in care m-a agitat sa vad ca gradinita mi-ar conveni, acum il inscriu intai si apoi ma uit la conditii...nu ca ar fi ceva de ras, dar trebuie sa ma intelegeti ca sunt nedormita de 2 nopti deja.
Sa auzim numai de bine

Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina Sabau spune:

Felicitari ! Bine ca ai reusit si cu siguranta ii va place la fel de mult ca la cresa

Cristinutza , Ericutza si bebitza din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Din pacate noi nu am reusit sa ne inscriem nicaieri in cartier. Am primit indicatia sa revenim la toamna, poate mai renunta careva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Imi pare tare rau Mihai ca n-ati reusit nimic cu gradinita. Va doresc multa bafta la toamna, poate prindeti vreun loc.
Numai bine!

Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Am adresat o intrebare pe aceasta tema catre Ministerul Educatiei si Cercetarii, dar nu am primit deocamdata nici un raspuns, poate sunt in vacanta...
Daca stiti cui ar fi bine sa ma adresez in problema locurilor de la gradinite, va rog sa postati aici sau sa imi trimiteti PM/email.
Daca la inscrierea in clasa I s-au gandit sa ceara o adeverinta de la grupa pregatitoare, poate ar fi cazul sa ne ofere si solutii pentru urmarea unei gradinite.
Multumesc,


Mergi la inceput