Gradi in Militari ?

Gradi in Militari ? | Autor: m34

Link direct la acest mesaj

Inscrierea la gradi este o mare problema
Anul trecut sora mea a mers sa isi inscrie copilul in prima zi de inscrieri (ziua oficiala de deschidere a inscrierilor) si nu a mai gasit locuri la gradi de stat !
Anul acesta incearca de zor mai din vreme, dar nu prea este bagata in seama, primind indicatii sa revina cand incep inscrierile.
Cristi, nepotul meu, are 5 ani si daca o mai lungim tot asa o sa il ducem direct la scoala !
Va rog sa imi spuneti daca mai stiti si alte gradinite in Militari, preferabil in zona Apusului-Autogara, ce spagi trebuiesc date (am inteles foarte clar ca numai asa merge !).
Exista si gradinite particulare in zona ? Daca da, ce costuri sunt la acestea ?
Multumesc foarte mult,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanuelc spune:

Salut mihai,

si eu a trebuit sa-mi inscriu nepotul la gradinita anul acesta si intr-adevar exista o mica "taxa" pentru ca un copil sa fie primit la o gradi de stat. Cat despre o gradinita in militari, nu pot sa-ti zic nici una, dar acu ceva zile am gasit un site cu gradinite...parca www.gradinite.com era adresa

Iti doresc succes,
emanuel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza spune:

Si eu sunt interesata de informatii in legatura cu gradinitele din Militari. Eu le-am vizitat cam pe toate, dar nu ma pot hotari. E o gradinita chiar langa mine, eu locuiesc in spatele Autogarii, pe Barsanesti, la care am fost prima data. Aici, o prietena si-a inscris baietelul anul trecut din prima zi, fara sa dea nici un fel de spaga.
Dar, si e un mare dar, chiar langa gradinita e o cladire aproape daramata unde se arunca gunoiul, e o mizerie de nedescris si un miros la fel. Gradinita arata destul de curata pe dinauntru, am auzit ca si mancarea e bunicica, dar ma inspaimanta cladirea aceea. Chiar ma gandeam sa chem pe cineva sa filmeze, e ceva de nedescris. Inscrierile aici se fac intre 7-11 iunie.
Mai sunt doua gradinite la Lujerului care fac inscrierile mai tarziu, 10-11, si 15-30 iunie respectiv. Sunt una in spatele celeilalte. Intr-una am reusit sa "patrund". Ingrijotoarea, cred ca era ingrijitoare, pe care am intrebat-o daca pot intra sa ma uit, m-a privit cu ochii plini de uimire (Ce dracu' o fi vrand asta de fapt? cred ca se intreba). Si aici era destul de curat, dar curtea exterioara nu prea mi-a placut si desi era destul de cald, copiii erau tinuti inauntru.
Saptamana asta am fost la o gradinita de langa Politehnica (cu program saptamanal, dar care primeste copii si in regim de gradinita cu program prelungit), dar nu am reusit sa aflu prea multe pentru ca era 1 iunie si era serbare.
Imi pare rau daca m-am intins prea mult, dar poate va este folositor ce v-am spus.
Sper sa primesc si alte informatii, de la voi, despre aceste gradinite.
Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Am auzit si eu ca una din gradinitele de la Lujerului ar fi buna, insa nu stiu care si nu stiu nici cum as putea afla. Ma bucur insa mult ca inscrierile nu s-au facut deja, cum am auzit prin alte parti. Maine incerc sa dau si eu o raita pe acolo, poate la ora la care ies copii am mai multe sansa de reusita, stiu ca nu mai e conducerea, dar parintii pot spune mai multe...

Numai bine,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucageorgiana spune:

Catalina,

Stii cumva mai multe despre gradinita de langa Barsanesti? Si eu locuiesc in apropiere si as vrea sa-mi inscriu copilul acolo, dar nu cunosc pe nimeni care sa-mi poata da referinte "sigure" despre ea. Cum e? Fac activitati suplimentare (de genul, engleza)? Cum sunt educatoarele? Orice stii e bine venit.

Multumesc,
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza spune:

Raluca,
referinte cat de cat "sigure" despre gradinita respectiva nu am dcat de la o prietena care a avut baietelul inscris acolo anul trecut, vrand sa-l reinscrie la aceeasi gradinita si anul acesta. Ea mi-a spus ca se fac cursuri optionale, gen engleza, gimnastica, pian, etc, ca mancarea este destul de buna (baietelul ei e cam mofturos acasa, dar la gradinita mananca), educatoarele sunt destul de bune. Observa "destul de"... Spun asa pentru ca fiecare parinte are criterii proprii si ce-i convine unuia nu-i convine altuia. Altceva "sigur" mai stiu ca inscrierile incep pe 7 si ca daca nu esti acolo din prima zi se pare ca nu prea ai sanse sa-ti inscrii copilul fara "cadou". Acum, nu stiu daca e adevarat, dar tind sa cred ca da si de aceea, maine la prima ora ma prezint acolo.
Eu am reusit sa patrund si inauntru, era curat, mobilierul era nou, la bucatarie chiar era foarte curat. Am discutat si cu directoarea, dar pe fuga pentru ca se grabea catre inspectorat.
Cam atat stiu. Sper sa-ti fie de folos si poate ne intalnim la inscriere.
Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

Despre gradinitele de la Lujerului pot sa iti spun ca ambele (197 si 246) mi s-au parut curatele, dar eu as alege totusi pe cea de-a doua, educatoarele fiind o idee mai tinere. Nu cred sa existe o mare deosebire intre cele doua gradinite, fiind chiar una langa alta. Gradinita de langa Politehnica se cheama 274, ICTB, este chiar la Clinica Doris pe Iuliu Maniu, daca stii pe unde vine. Este cea mai mare Gradinita din Bucuresti si din tara (are peste 350 de copii). Am intrat in toate cele trei gradinite zilele astea, si pot sa iti spun ca 274 are cea mai mare curte, dar este cred cea mai proasta alegere dintre cele 3 gradinite in discutie. In general gradinitele cu Orar saptamanal sunt prost cotate. Ce am vazut in 274 care m-a deranjat: masa in gradinita se serveste pe coridor, unde copii se aliniaza la un carucior cu farfuriuta in mana sa li se puna mancare, in loc sa fie serviti in clase, apoi educatoarele lipsesc destul de mult de la grupe, rolul lor fiind luat de ingrijitoare.
Cred ca eu as alege 246 (este a doua gradinita de la Lujerului). Daca imi spui ce numar sau pe ce strada este gradinita de la autogara, poate reusesc sa imi arunc un ochi pe acolo sa iti spun cum este.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucageorgiana spune:

Gradinita de langa Barsanesti are nr. 195. Am fost sa-mi inscriu copilul acolo pe 7 (prima zi de inscrieri anuntata), dar mi-au spus sa nu fac nici un fel de inscrieri, pentru ca noua lege a invatamantului le limiteaza nr. de copii dintr-o grupa la 20, asa ca de abia au reusit sa faca reinscrierile.
Catalina, ziceai si tu ca mergi luni ptr. inscriere. Ai reusit mai mult? E cumva nevoie de un mic "ajutor", sau chiar trebuie sa ma reorientez catre alte gradinite?
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

RADU 300 sa stii ca nu vreau sa fiu rea dar copilul meu este la gradi 274 si nu am constatat astfel de lucruri,adica:

-masa se serveste in clasa,la masuta si niciodata nu am surprins copiii pe langa respectivul carucior cu mancare,
-patuturile din grupa fetitei mele sunt noi,au fost aduse exact cand ea a intrat in grupa mica;cei de la semi-internat au un dormitor mare cu paturi metalice.
-educatoarelor si ingrijitoarelor NU AM sa le reprosez nimic,ba chiar mult respect caci copilul meu a veni cu multe formule de adresare si acum stie o sumedenie de poezii si cantece,iar serbarile din timpul anului m-au uimit si pe mine.
-copiii sunt scosi in parculet atat dimineata(dupa activitati) cat si dupa-amiaza(dupa somnul de pranz)
-mancarea este foarte proaspata,copilul meu nu a avut indigestie niciodata,iar produsele de patiserie se aduc in ziua respectiva pe numarul de prezenti.
-eu am vizitat chiar si bucataria si nu mi s-a parut ceva in neregula.

DAR alegerea este a fiecaruia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jennifer spune:

Ei, fetelor, fetelor, ce amintiri mi-ati trezit cu gradinita asta de la Apaca. Acolo a "studiat" si Raluca mea, e drept, in secolul trecut, ce zboara timpul asta, domnule ! In 1986 era mare lucru sa poti inscrie copilul acolo, era gradinita de protocol, acolo venea "coana Leana" cu sotii de presedinti in vizita, aveau serbari la clubul Apaca, sala ca la teatru, aveau costume de tot felul, chiar la o serbare de Craciun ne-au prins primele evenimente din '89, m-as bucura, nostalgic vorbind, sa stiu ca a ramas o gradi bine cotata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza spune:

Raluca,
intr-adevar, la gradinita de langa Barsanesti a fost mare nebunie pentru ca nu s-au facut nici un fel de inscrieri. Eu am sosit mai tarziu in ziua respectiva, pe la 10, iar scandalul se terminase deja. Ce pot sa spun decat ca am fost scarbita si uimita. Oricum, intr-un fel ma bucur pentru ca eu nu doreau de fapt sa-mi inscriu fetita acolo, din mai multe motive, sotul meu fiind cel ce insista.
Oricum, descopar pe zi ce trece ca eu parca traiesc pe alta lume. Cu o saptamana in urma, am vizitat toate gradinitele din zona, Militari, m-am interesat cand se fac inscrierile si mi-am zis ca ma duc in perioada respectiva.
Mama si sotul meu mi-au spus ca sunt naiva, ca de fapt inscrierile se fac cu mult inainte de perioada de inscriere, trebuie numai sa te duci cu un "cadou" la directoare si...gata. Eu le-am spus ca nu se poate, nu se poate face asa ceva, chiar atat de rau am ajuns, sa alergam ca disperatii sa ne inscriem copiii la gradinite?!?
Voi ce credeti, ati reusit sa va inscrieti copiii fara atata stres si agitatie? Eu sunt deja obosita si scarbita. Ma intreb daca intr-adevar copiii nostri invata ceva in astfel de gradinite unde banul conteaza cel mai mult.
catalina

Mergi la inceput