Sunteti mai fericiti in Romania sau in noua tara

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Idora,Kiruna e in nordul Suediei..adica ,altfel spus,sa ne bucuram ca nu ne dam cu saniutza la reni.Sint eu nebuna..sau e ceva ironie in mesajul "amabil" al domnului Guestus?Scuze ca abuzez de semnul asta cu sticla..deh..atitia ani pe aici..e weekend..pastrez traditia [berica

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Da, e in nord, m-am uitat inainte pe harta.Am vizitat cateva orase din sudul si estul tarii si am ajuns si mai sus pana in Orebro dar mai departe nu!! Din ce am vazut, partea de est mi s-a parut cea mai frumoasa.Mi-ar placea sa vizitez Stockholmul si partea de nord dar e foarte departe de mine.Poate stii ca Suedia este dubla ca suprafata decat Romania si e foarte lunga dar sunt foarte putin locuitori, cca 9 milioane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Rayuela, s-ar putea sa fie ceva ironie dar i-am raspuns totusi, ca sunt o poilticoasa
Da, e weekend si trebuie sa ne conformam traditiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Nu este numai weekend....sint si salariile date saptamina asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by helbi

Nici nu am ajuns bine in Germania si totul a inceput incet-incet sa se naruie. Am venit cu un copil mic, intr-o tara in care nu stiam nici un cuvint, de unde nu stiam un lapte sau o paine sa-mi cumpar. Si el pleca lunea si mai venea vinerea .........EWram singura, nu cunosteam pe nimeni, dar......


nu vreau sa fiu rea dar in conditiile date a fost mai mult decat previzibil ce va urma. Emigrarea se pregateste de acasa, nu poti sa mergi intr-o tara fara sa cunosti limba, fara sa cunosti obiceiurile, fara posibilitatea de-a avea un job sau de-a socializa cu autohtonii...si sa te astepti sa fi fericita si multumita de ceea ce se intampla in jur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Idora

eu insami m-am saturat de vaicarelile mele dar cu cine sa vorbesc aici,la cine sa ma descarc daca nu aici pe forum, ca alte posibilitati nu prea am.Doar n-o sa le spun la ai mei cat de rau ma simt aici, ca i-as supara si mai tare.



Fata mea, cand o sa intelegi ca fericirea este o chestie personala si nu tine cont de amplasamentul geografic, de climatul politic, de temperatura de afara sau de banii din buzunar, va fi bine si pentru tine.

O alta persoana plecata exact in aceleasi conditii ca si tine si ajunsa in context identic....ar fi fost fericita ca e in Norvegia, tu nu esti, perfect, trebuie sa intelegi ca fiecare fiinta de pe lumea asta este diferita de celelalte, asa e lumea asta, ce sa-i faci ?

Nu mai cauta fericirea in experientele celorlati, caut-o in tine, in interiorul tau si ai sa vezi ca nu e departe.

Eu iti doresc din tot sufletul sa ajungi in Ro si sa te simti bine si sa nu mai scrii mesaje pesimiste pe forum, desi la felul tau de a accepta atat de greu anumite realitati, ma indoiesc, sincer. Dar tot ai facut un progres considerabil, ai trecut de la mesajele soviniste la adresa norvegienilor, de la jignirile generalizant-naive, la faptul ca ti-ai dat seama ca problema este undeva in tine. Nu mai ai mult pana vei ajunge la adevar, mai insista.

Precizez ca tot mesajul meu se refera la faptul ca ne aflam intr-o lume semi-libera, si la faptul ca viata proprie, cel putin pana in acest moment, ne-o putem controla cu manutele noastre.

Iti urez sincer sa-ti gasesti fericirea, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

cred ca singurul lucru care trebuie pregatit e sa fii gata de emigrare in mintea ta: adica sa stii ca ai sa intimpini diverse greutati si sa fii gata sa le infrunti cu capul sus si zimbetul pe buze. Totul se invata, nu se naste nimeni invatat: o limba straina, o meserie, legile/drepturile/datoriile cetatenesti etc... In momentul in care ai inteles chestia asta, ai ajuns deja la jumatatea drumului.



Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by chatonel

cred ca singurul lucru care trebuie pregatit e sa fii gata de emigrare in mintea ta: adica sa stii ca ai sa intimpini diverse greutati si sa fii gata sa le infrunti cu capul sus si zimbetul pe buze. Totul se invata, nu se naste nimeni invatat: o limba straina, o meserie, legile/drepturile/datoriile cetatenesti etc... In momentul in care ai inteles chestia asta, ai ajuns deja la jumatatea drumului.



Toulouse, la ville rose




Dupa cum vaz in Franta everybody este fericita, n'est ce pas ?

Asteptam reteta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

hmmm, fericirea se merita, nu sta la colt de strada sa fie culeasa :) lool
Reteta e simpla: cocteil de energie, incredere in sine, privire justa in ceea ce te priveste si a mediului inconjurator, pentru a putea actiona in consecinta.
Si la mine (si nu numai) mai e ceva de ordin fizic: daca n-am soare, ma maninca deprimarea. Deci, traiasca sudul



Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Si la mine e ceva de ordin fizic,
cand am temperatura peste 37 cu 5 nu mai sunt fericita !

Mergi la inceput