la intoarcerea in romania, ce anume v-a socat?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geut spune:

quote:
Initial creeata de gandacelu

am si eu un of: ma intorc in tara dupa o perioada nu prea lunga de canada si am auzit ca e destul de traumatic domne sa ajungi in jungla dupa supradoza de civilizatie



Sper ca a fost o gluma asta cu jungla, nu de alta, dar noi traim aici si nu avem piei de animale pe noi. Si tu ai trait tot aici, deci mi-e greu sa cred ca ai sa ramai foarte socata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Prima oara cand m-am intors in Romania, dupa "civilizatia" de aici, am ramas impresionata de frumusetea Romaniei,caldura oamenilor si neprefacatoria, in sensul ca daca sunt suparati sau nervosi o arata iar daca sunt fericiti la fel si sunt de acord cu asta.De ce sa te prefaci ca esti altfel decat esti?? Asta e o dovada de snobism!!
Ar fi culmea sa fiu socata dupa ce am trait n ani aici.Astea-s fumuri de oameni de 2 lei, asta-i parerea mea!!
Dar intradevar ce mi-a atras atentia in mod negativ(nu a fost soc, ar fi prea mult zis), au fost drumurile rele, cainii de pe strazi si containerul cu gunoaiele nesortate in pungi!!In rest totul o.k., am fost atat de fericita de parca as fi aterizat din Lumea oamenilor morti,robotizati in cea a viilor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Geutz... cred ca gandacel s-a referit cu jungla doar la lupta acerba pentru supravietuire:):)
Glumesc...si totusi. Romania m-a asteptat mereu cu multzi oameni dragi si calzi.... dar eu am nevoie de incalzire inainte de a intra in ring. De a lupta pentru un loc in autobuz, un rest corect in magazin, a verifica ca nu cumpar un produs expirat....nu discut ce e daca trebuie sa rezolv ceva adiministrativ. Pe mine m-a socat si ma socheaza diferentzele dintre acasa intre prieteni si acasa intre oamenii de pe strada. Civilizatzia vestica... a facut ca pe omul de pe strada sa-l privesti cu bunavointza sau macar cu indiferentza. Sa zambesti politicos si sa nu te calci in picioare doar de dragul de a-ti colora ziua sau descarca nervii. In plus diferentza de venituri face ca nu orice vanzator sa incerce sa te insele ba dimpotriva sa fie bucuros ca vii si cumperi de la el. Si asta este zic eu ca este doza de civilizatzie vestica. Nu e o supradoza, chiar nimic spectaculos in ea, doar un mod de viatza de zi cu zi mai relaxant pentru noi totzi. E ceva cu care te obisnuiesti imediat si nu-ti vine sa crezi ca poate fi altfel. E copilaros... dar eu as vrea sa fie altfel in .ro si poate de asta accept greu aceasta diferentza.

Dar e o vacantza, asa ca incearca sa scapi de ceea ce este corvoada zilnica a celor dragi ramasi acasa si bucura-te de tot ceea ce Romania itzi ofera ca vizitator... si dupa mine ofera multe... Asa nu vei socata si te vei bucura... vacantza placuta gandacelule!

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angel_jp spune:

Pe mine m-a impresionat lumea aranjata,acum in culori mai vi,m-a socat aroganta vanzatorilor..in unele centre erau amabili ,in unele ...lasau de dorit.Dar asta se uita,incearca sa te bucuri de peisasul Romanesc,este frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

subscriu la parerea lui GEUT...la urma urmei Gandacelucred ca in cele patru luni ale tale de stat in Canada nu ai uitat ce ai lasat aici,mai ales ca ai tinut contactul permanent ....nu cred ca "supra doza de civilizatie" ti-a "sters" "jungla" din cap

Eliza si Mara (24.01.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan_jp spune:

quote:
Originally posted by Idora
Astea-s fumuri de oameni de 2 lei, asta-i parerea mea!!



Chiar ca fumuri ieftine si inca de la cineva care nu avea dupa ce bea apa inainte ...



Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it .
//Dan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geut spune:

Trebuie sa recunoastem ca s-au schimbat multe dupa Revolutie, ca gasesti mai rar vanzatoare scarboase, si in cele din urma vor disparea cu totul, pentru ca nu fac fata concurentei.

Si nu stiu de unde e ideea ca pe strada nu suntem "dragalasi". Dimpotriva, mi se pare ca fiecare isi vede de treaba lui si, daca uneori ne calcam pe picioare, este de vina educatia pe care fiecare a primit-o acasa. Nu suntem rai, dar 50 de ani de comunism ne-au tampit. Probabil ca peste 50 de ani vom incepe sa ne gandim si noi la altceva decat la cum sa supravietuim noi si copiii nostri.

Iar faza cu hartia igienica (aspra si urata) m-a dat pe spate. Ati uitat ca pe timpul lui Ceausescu nu se gasea deloc hartie igienica? Si n-am auzit sa fi murit cineva de constipatie.

Fetelor, aici v-ati nascut si ati trait pana acum cativa ani. Hai sa nu scuipam in fantana din care am baut!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

quote:
Initial creeata de gandacelu

am si eu un of: ma intorc in tara dupa o perioada nu prea lunga de canada si am auzit ca e destul de traumatic domne sa ajungi in jungla dupa supradoza de civilizatie

peste o saptamana vin si io cu raspunsul la intrebarea din titlu, dar pana atunci, as vrea sa fac o trecere mai usoara datorita experientelor voastre...

eu sunt convinsa ca nu ma va soca prea tare, mai ales ca nu prea am simtul socialului sa vaz diferente (cand am ajuns in canada mi s-a parut ca "acasa", nu ca nu am remarcat curatenia si etc, dar nu m-a socat... sau socul e doar in sens negativ?!)

faceti-mi aterizarea mai usoara!

merci!



http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Daca ai plecat din RO nu ar trebui sa te socheze nimic la intoarcere,mai ales ca nu esti plecata de mult timp.
Nu s-au schimbat prea multe si cred ca si in RO schimbarea se face in bine in ultimii ani.Nu suntem noi chiar supradozati de civilizati,dar nici chiar din jungla.
Ce pacat ca romanii uita de unde au plecat in loc sa-si aminteasca cu placere,chiar daca au fost si vremuri mai grele.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_alex spune:

Suntem plecati de 3 ani si ceva din Ro.Am fost de 3 ori acasa pana acum.Nu am ramas socata de nimic. Pot sa spun ca am ramas placut impresionata de multele schimbari in bine care s-au facut.
Iar cineva a spus mai sus de frumusetea femeilor din Ro.
Femeile in Ro sunt mult mai aranjate , sunt interesate mai mult de modul in care arata decat femeile din tarile prin care am fost......asta chiar ar putea sa socheze un neamt de exemplu cand ar merge in Ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Eu am plecat din Romania cind inca erau lucrurile destul de rau (nu televizor, bunatati la magazine, haine de designer peste tot si Mercedesuri la toate portile).

Am revenit dupa 9 ani (in 1997) si ce m-a socat cel mai tare nu a foat aspectul exterior al orasului (sint din Bucuresti) care chiar mi-a placut ci atitudinea celor din generatia mea. Eu sint destul de modesta din fire (cu toate ca si mie imi plac lucrurile fine, dar fara ostentatie) si m-a socat profund sentimentul de indreptatire al celor de virsta mea.

Cel putin cei cu care am avut contact (fosti prieteni, familie) li se pare ca li se cuvine totul dar fac putin efort. Nici macar unul nu a avut servici pe perioada facultatii, nu concep a avea 2 servicii, nu concep doar 2 saptamini vacanta si li se pare normal sa stea cu mina intinsa doar le-ar pica ceva.

Nu inteleg cum este lumea imbracata la 7 ace dar se pling de bani. Nu stiu cum se descurca sa plece week-enduri la mare si la munte toata vara dar cind mama vorbeste la telefon cu ei se pling in continuare de bani.

M-a deranjat foarte mult sa fiu invitata la o nunta si 3 sferturi din nuntasi stateau la taclale pe telefoanele mobile (simbata seara nu cred ca erau foarte multe presante afaceri).

M-a deranjat cind o verisoara mi-a admirat pantofii si a fost lezata cind nu i-am oferit (rationamentul este: tu iti perimti mai mult decit mine).

Sistemul de valori este cu mult schimbat in Romania.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex3.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick3.jpg

Mergi la inceput