la intoarcerea in romania, ce anume v-a socat?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Femeile - aranjate, fardate si pe tocuri inaaaalte, chiar si la piata :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

...nu va dati seama oameni buni ca e penibil mesajul in sine...omul in loc sa se bucure ca se intoarece in Ro sa-si vada familia si locurile natale...se teme sa nu faca un infarct din cauza "socului civilizational"...seamana mult cu atitudinea "fetelor" care dupa 6 luni de "extras maduva spinarii" prin Italia la intoarcerea in Ro fie au uitat limba fie o scofalcesc cu accent italian...PENIBIL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Pork dragule, cred ca ai inteles-o matale gresit pe autoarea topicului :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

nu m-a shokat nemik.
M-a surprins in skimb numarul mare de casutze si vilutze,aparute ca ciomperkutzele dupa ploaie si faptul ca orasul in care locuiesc ai mei e supermegaiecstraluminat pe timp de noapte:P..gramada de bekuri,pe cate doo randuri.In rest,m-am bucurat de fiecare data sa-mi revad parintii,bunica si prietenii buni,mi-a placut ca au mai astupat din gropile de pe strazi si deja tre sa injur numai pana la coltzul stradutei pe care locuiesc ai mei din motive de gauri in asfalt,nu si pe strazile principale.
Gandacelu',ce-i aia "supradoza de civilizatzie"?Si de ce fel de traume la "pisik" ti temi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan_jp spune:

04. Incercati sa combateti idei, nu persoane
Incercati sa combateti idei, nu persoane. In momentul in care un mesaj degaja un atac la persoana - mesajul va fi sters de catre moderatori iar, in fuctie de gravitatea atacului, utilizatorul va fi sanctionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_B spune:

Ultima data cand am fost acasa am miorlait la wc-ul din prima benzinarie din vama unde auzeam radio romanesc. Dupa vreo doua zile in care m-am bucurat de parinti, socri, rude, prieteni, zile care au fost super, a trebuit sa rezolv una-alta pe la usile functionarasilor ofuscati cum i-am lasat de altfel Cum sunt unicul prunc la parinti, iar trebile care erau de rezolvat ne asteptau la 300 km si cu program de femei gravide, am plecat de cu zori la vanatoare. Doar ca, ghinion de nesansa, nenea platit sa faca treaba cu pricina ne-a spus initial ca nu e cine sa desemneze comisia la Primaru-i in sedinta. L-am intrebat care e comisia si mi-a spus ca el, de obicei dar ca AZI nu are timp. Ne-am oferit sa il ducem cu masina la fata locului, sa scutim din timpul omului dar, obiceiul locului (Comuna Cruset, Gorj, unde Mischie care era cercetat, inca mai figura cu sedinte in zilele x) deci obiceiul locului este ca dupa..., i se ofera comisiei(ing Sultan si invitatii sai) un festin in toata regula. Am descoperit chiar ca treaba respectiva era deja facuta, mama platise deja procedurili, doar ca se obisnuieste sa se treaca in catastife dupa festin, iar in lipsa lui(ca mama nu stia despre obiceiuri) ramai cu buza umflata...Fetili, m-am enervat in tara intr-o saptamana cum nu m-am enervat aici in juma' de an.

Deci, vezi tu, dragul meu pork, ca subectu' pe mine m-a facut sa multe, sa imi aduc aminte, vis-a-vis de cele ce le mentionai tu, ca se construiesc case si se renoveaza in ritm infernal in Ro, dar nu cu cei aprox 150 euro salar, ci cu bani din Europa de Vest, Canada, Au, Nz, sau pe unde brusul lor mai pleaca romanii de scarba si de teama ca vremea trece si nu se aleg cu nimic... Aceeasi sursa mentionata mai sus o fac publica si pt automobilili de lux care e drept sunt mai multe ca oriunde. Sau o fi sursa o alta: coruptia psd si acolitii care sustin o economie prospera, dar subterana
asa, ca sa iti aduci aminte de unde ai plecat si poate si de ce ai plecat


Daca de voi nu va pare rau, fericitilor, ca ati scapat, poate ca aveti inca de plans parinti, socri, frati, etc Dupa parerea mea nu e soc deloc, e un cosmar. Soc ar fi sa nu mai existe, si Doamne, ce bine ne-ar mai fi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns debby spune:

Pe mine prima data cand m-am intors in tara dupa nu mai mult de trei luni m-a lasat cu un gust amar intrarea prin Nadlac, imprejurimile delasate, dar asta e peste tot, m-a socat tristetea.

Tristetea sufletului nostru de roman neavut... aici e plin de snobi, au totul, nemultumiti sunt insa mereu. La noi vezi riduri de neajunsuri si suflete amarate, sclipiri de fericire pura la cea mai mica atingere mai blanda a soartei. Si ce m-a mai socat, opusul, simplitatea si devotamentul oamenilor de rand. Romanii adevarati merita mai mult. De multe ori mi-e o ciuda nebuna pe europenii vesnic nemultumiti si ma umplu de dragoste si caldura pentru taranul nostru vesnic pur! Romanii au un dar aparte, acela de a iubi si darui caldura! Evident ca exceptii sunt peste tot, dar sa nu uitam ca padure fara uscaturi nu exista!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Sint zeci de mii de turisti straini care vin in Ro si pleaca happy. Tu nu o sa ai nici un soc.
Iar masinile de lux si casele superfinisate care le vad unii sint ca 2 lebede intre 10000 de giste. Alea sar in ochi.
Vb de Bucuresti... chiar nu a vazut nimeni Pantelimonul, Colentina, Dr. Taberei cum arata....cu blocuri negre si mizerabile? Ro are cel mai vechi parc auto...de unde numai masini luxoase nu inteleg. Si la statistica masini noi vindute stam cel mai prost din EU.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Gandacelu, hai sa incerc sa raspund pe scurt la intrebarea ta.
Ce m-a surprins cel mai mult la prima intoarcere a fost faptul ca nu a fost asa rau pe cum imi imaginasem. Din contra, am regasit frumusetea parcurilor din Bucuresti, caldura prietenilor, frumusetea femeilor. Frumos dar nostalgic.
Dar cel mai tare m-a socat schimbarea mea, pierderea asa-ziselor "instincte de supravietuire": sa nu mai stiu cum sa rectionez cad se rasteste cate o vanzatoare la mine, sa ma revolt pana la lacrimi la vederea unei gasti care "tachineaza" vreo fata sau la vederea barbatilor "obositi" pe scaune si a garvidelor spanzurate de bara autobuzului si inghiontite din toate partile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Pork, nu se supara nimeni de "directele" tale, dar vreau sa iti spun (fara a-i lua apararea lui gandacel) ca exista pe lumea asta si persoane mai sensibile. Nu tre' sa le pui pe toate in aceeasi oala cu tine.
Pt. gandacel - cred ca a trecut prea putina vreme pentru tine. Noi suntem plecati de 7 ani de acasa si prima data cand am mers am avut mai multe socuri. Dar dupa... trece mai neobservat. Socul cel mai mare pe care l-am avut eu a fost hartia igienica. Pe vremea aia nu prea gaseai la Falticeni hartie igienica moale si alba si te rog sa ma crezi ca nu imi venea sa ma duc la buda. Apoi, mi-am adus aminte incet cum e sa dai cadouri in stanga si dreapta cand ai nevoie de vreun act sau vreo chestie oficiala, cand tre' sa iti schimbi pasaportul, cand mergi la dr. si asa mai departe... Alt soc a fost lipsa toilet-elor pe sosea. Tre' sa te retragi in porumb daca iti vine sa faci ceva in masina fiind. Sau sa astepti pana la primul oras si sa intri la un restaurant (in cazul in care te primeste) sau stiu si eu??? complicat!
Un alt soc au fost preturile si calitatea serviciilor in domeniul comertului si chiar al turismului. Am colindat ceva locuri prin tara insotiti de niste prieteni mai plimbareti care stiau exact unde sa ne duca si am dat de oameni obositi de ceea ce faceau, de un "n-avem doamna" acru si scarbit si de f. multa impolitete. Chestie pe care nu stiu unde o mai gasesti in lumea asta???
Dar sa stii ca pe langa toate socurile astea rele sunt atatea altele bune, incat se acopera. Faptul ca ii intalnesti pe cei dragi, prieteni, rude, cunostinte, ca revezi locuri cu valoare sentimentala pentru tine, faptul va vei dormi din nou in patul in care ai dormit cand ai fost copil, ca vei manca la masa aceea.... ca vei sta in bucatarie de vorba cu ai tai asa cum o faceai pe vremuri la cafeaua de dimineata sau pur si simplu la o bere in curte, in fata casei, nu egaleaza nici o supercivilizatie din toata lumea asta. Eu am avut nenorocul (ultima oara) sa merg in februarie acasa cand nu e nici iarna, nici primavara, e o vreme mohorata, fara zapada, cenusie... f. f. urat! Toti oamenii de pe strada mi s-au parut la fel ca vremea, saraci, cenusii si fara nici o urma de zambet pe buze. Dar atunci cand am stat cocotata langa soba si am sorbit cafeaua fiarta (nu expreso si nici la filtru) la ibric, cand ma uitam pe geam si vedeam vecinii sau chiar necunoscuti trecand pe strada, parca ma simteam acolo de cand lumea, parca nu am fost nici o zi plecata de langa fusta mamei.
Copiii - sa stii ca nu au nici o legatura cu tara aia... si tare ma doare sufletul cand o aud pe fiica-mea (asta mare, de 14 ani) ca ea nu mai vrea sa mearga in Ro nici sa o tai. Cum as putea sa o fac sa vada frumosul si acolo??? Poate ar trebui sa deschid un alt subiect cu problema asta...
Chiar astept sa ne povestesti!!!
Calatorie placuta si o vacanta frumoasa in Ro.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput