Dar Soacra Sotilor Nostri?

Dar Soacra Sotilor Nostri? | Autor: Theodora

Link direct la acest mesaj

Noi ne-am tot spus parerea despre soacra noastra,MAMA sotilor nostri...
Ei ce au de spus despre SOACRA lor,MAMA noasta? O vad cu aceiasi ochi cu care o vedem noi pe mama lui?
Voi incepe cu sotul meu.Pentru ca e imposibil sa scrie singur mesajul,nestiind romaneste,va transmit eu ce simte pentru soacra lui...In primul rind nu a chemat-o niciodata SOACRA.Intotdeauna cind vorbim despre mame(a mea sau a lui),trebuie sa-l intreb"care mama" ca sa stiu la cine se refera.Si mama i-l iubeste mult pe Makis,i-mi spune mereu:"Ai grija de el ca de ochii tai.Acolo unde esti,e singurul care te iubeste...bla...bla...bla..."
Intr-un cuvint,au o relatie de invidiat...

www.geocities.com/mpapad_50/Image081S.jpg" border="0">
MARRY CHRISTMAS
THEODORA ALEXANDROS GIANNIS

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Eu nu ma inteleg prea grozav cu mama, daramite sotul, dar avind in vedere ca ne despart 100 km de ea, putem sa rasuflam usurati. Mama mea e genul de persoana plecata de la 10 ani de acasa, prima generatie incaltata, a terminat a doua facultatea, nimic nu a fost si nu este suficient de bine pentru ea. Nici cind m-am maritat n-a fost suficient de bine, ca deh, sotul meu era "de la tara", ce conta ca era destept (luase treapta a II- a cu 10, nu cu 9.99999)si bine crescut, nu era obraznic si mai era si de casa. Tot timpul cind vine in vizita ma atentioneaza ca nu vorbesc cu copilul suficient, ca nu e curat, ca nu e mincare, ca de ce nu spal rufele asa cum trebuie, ca de ce dau banii pe prostii, ca de ce nu facem altceva mai folositor cu banii decit sa mergem in concediu (acum 2 ani), ca de ce nu ma imbrac altfel, ca de ce nu ma bag sub pielea sefilor, ca de ce nu le duc sefilor prajituri, carne, oua etc ( ca asa era pe vremuri).
Drept pentru care mi-am crescut singura-singurica odrasla, fara sa-mi dea nimeni nici macar o cana de apa, iar cind vine in vizita i-l caineaza pe fratele meu care sta cu socrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Mama mea,ca mama e cam cicalitoare,dar foarte ingaduitoare si de treaba.Dar intotdeauna a avut lipici la fostii mei prieteni si la prietenele fratelui meu.Insa ca soacra,e o comoara!Il iubeste pe Flavius ca pe ochii din cap si cind a stat la noi mereu se ciondanea cu mine ca sa-i ia lui apararea;saraca mama,stie ce sunt!!!!Lui Flavius ii spune "Flaviusica",ni se adreseaza cu "copiii mamei",cint trimite pachet mereu cumpara pt.el special cd-uri cu ce-i place lui,sau cosmeticale care-i placeau in Ro si aici nu se gasesc,pe linga alte prostioare pe care ni le trimite.Si mereu imi spune sa-mi misc fundu la serviciu si sa-l mai las si pe el sa se odihneascaIn rest nu se baga nici in viata,nici in casnicia noastra si nici in educatia lu' veve..Stie ca n-are cu cine,dar oricum!Asa ca io-s multumita de soacra lu' sotzu meu!



Sarbatori fericite si linistite!!
Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

sotul meu o iubeste pe mama...e imposibil sa nu o iubeasca cineva! Mama lui este departe de noi, asa ca mama mea este si mamica lui:)

ariel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Si sotul meu se intelege foarte bine cu ai mei parinti. Ce-i drept ai mei il iubesc foarte mult, ca si pe copilul lor cred. Si cu toate ca distanta e mare si bariera de limba e prezenta si ea, el se simte mai aproape de ai mei decat eu de ai lui care stau la 500 m de noi. Dar asta e, chiar daca mi-as dori foarte mult sa fiu si eu acceptata de parintii lui, ca sa nu spun iubita, ma multumesc totusi cu faptul ca
intre el si parintii mei e o relatie perfecta. Si pentru mine asta conteaza foarte mult.

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Chiar nu stiu ce sa spun de soacra sotului meu. Avind in vedere ca ea i-a refuzat cererea in casatorie a odraslei ei (adica eu) si avind in vedere ca nu s-a purtat echitabil cu el si ca mult timp i-a vorbit cu "D-stra" sotului meu, ar trebui ca el sa nici nu mai vorbeasca cu ea. Dar cum e un suflet bun si iertator, cred ca cel mai iertator om pe care l-am cunoscut, a trecut peste toate si a iertat (mai mult decit a iertat eu). Acum mama a revenit la sentimente mai pasnice, dar nu pot sa zic ca exista o relatie apropiata intre ei, nici pe departe.Drept sa spun, recunosc ca nu prea am fost multumita si nici nu pot spune ca sint de "soacra sotului meu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Sotul meu si-a cunoscut soacra la 1 an dupa casatoria noastra. Cu toate ca sta departe de noi, cand se intilnesc se inteleg f. bine. Este glumet cu ea, s-au tutuit din prima clipa si sunt pusi pe shotii amandoi. Nu se supara pe el daca gluma este putin "sarita" si tine la "tavaleala". Se plac reciproc, as fii dorit sa pot spune acelasi lucru despre soacra mea, in a carei prezenta trebuie sa fii intotdeauna serios si grav.
garo


Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Mama mea il iubeste mult pe sotul meu, il trateaza (aproape!) ca si pe mine, ca deh, care ar mai fi diferenta ca io sunt totusi odrasla ei?!?!? Se gindeste la el, ma intreaba mereu ce face, daca a venit de la servici, ce mai zice, ce mai drege, lugu-lugu. Ii pasa de el, asta este cel mai important Il pupa si pe cheliutza, cind ii e drag de el si ii vine sa-l giugiuleasca (cu tot 1,63 m al ei, fatza de 1,90 m al lui )
Dar si cind incep sa se contrazica pe cite un subekt....mai bine plek decat sa ma bag sa fac pace (am uitat sa va zic, amindoi sunt nascuti in zodia Leului....cred ca am spus tot cu asta!!!)

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliana spune:

Sotul meu nu a stat cu mama decit o saptamina dar s-au inteles foarte bine ( mai mult prin semne ) si mai tot timpul mama il saruta pe obraji dar nu a comentat nimic .
Eu am ramas cu gura cascata cind am venit aici pentru ca parintii lui sint cam distanti in special mama ( vitrega ) . Eu nu o pot agreea sub nici o forma indiferent ce mi-ar face . Nu stiu de ce dar nu o pot suporta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veronicai spune:

Mama mea este o comoara nepretuita.
Sotul meu a fost baiatul mamei, insa se intelege cu mama mea bine. Oricum cred ca tot pe mama lui o agreaza mai mult, pentru ca daca mama lui spune ceva sare imediat, pe cand daca zice mama mea ceva ............... mai vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lacramioara spune:

Buna, fetelor! despre mamasotului meu, pot sa spun ca mi-e aproape ca o soacra. Noi locuind cu ea, aproape ca nu exista moment din zi in care sa nu existe divergente de opinii in ceea cepriveste educatia copilului, ordinea, meniul zilei si cite altele. De inteles cu sotul, se ntelege relativ bine, pentru ca dragul de el nu prea ii raspunde, nu pentru ca nu are curaj ci pur si simplu pentru ca nu vrea sa intre in conflict. Dar tot nu apreciaza asta... Am ajuns sa-i spun ""Circo'" -circotasa. Cam atit.

Lacrima

Mergi la inceput