Samponul, crema si sarcina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Sanziana, ia uite ce experte suntem noi doua, vorbim aceeasi limba .

Eu crema si tonic Normaderm am acasa. Am folosit-o pana cand m-am hotarat sa muncesc pentru bebe. Si asta pentru ca a nu dat rezultat impreuna cu solutiile de spalare/exfoliere de la Normaderm. A mers foarte bine in combinatie cu un gel-crema concentrat (de spalare) pe baza de benzoyl peroxid (adica era numai benzoyl peroxid, se numea parca PanOxyl). Combinatia spalare benzoyl peroxid si tonic, crema Normadem au fost ideale o perioada.

Cand ne-am hotarat pentru bebe am renuntat la benzoyl peroxid, l-am clasificat la medicamente, iar Normaderm singurel nu m-a mai ajutat, si m-am reintors la produsele Lutsine cu care iarasi m-am inteles foarte bine (Bactopur pt spalare si crema Factor 4). De fapt le schimbasem pt ca au inlocuit pe piata vechea crema Bactostop cu Factor4, care nu mai era asa eficienta.

Iar acum se pare ca ma reintorc la statutul de monstrulet .

Eucerin n-am incercat, e bun? Am zis sa nu iau la rand toate produsele cosmetice. Am incercat si Avène produse antiacneice, dar Lutsine a mers mai bine. Am incercat si Avène tolerance extreme, m-am inteles bine, sant foarte bune pentru ten sensibil, dar m-au uscat la buzunar. Ma gandeam sa ma intorc la ele pe timpul sarcinii, dar trebuie sa le controlez, ca nu stiu ce au in compozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1Sanziana spune:

Mei,Pisi,chiar ca vb aceeasi limba.Eu am gelul,tonicul si crema de la Normaderm,dar daca le folosesc pe toate 3 odata mi se ingrasa fata de nu-i adevarat.Si inainte de a pleca in Romania de Paste m-am dus f hotarata la farmacie sa cumpar Avene,dar n-am gasit.Apoi am vrut sa iau Eucerin,dar barbata-miu m-a convins ca n-ar fi bine sa fac acu experiente pe fata mea,ca eu am asa un ten de sensibilos.Dar data viitoare imi cumpar.
In ultima vreme insa cu greturile n-am mai avut chef sa ma dau cu nika pe fata,nici macar sa ma spal
4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Sanziana, eu de la AvÈne am incercat 2 game. Una a fost cea de produse antiacneice pentru adolescenti intarziati ca mine, Cleanance parca se numeste, adica gel de spalare si crema, iar crema cred ca e tot pe baza de retinol dar nu sunt sigura. Cea de a doua a fost gama Tolerance Extreme, produse care nu sunt antiacneice, ci pentru piele hipersensibila si agresata.
M-am inteles foarte bine cu cea de-a doua, numai ca este foarte scump tratamentul. Teoretic tratamentul dureaza 21 de zile. Ti se vand 2 cutiute, una cu lapte demachiant si alta cu crema, fiecare cutie contine cate 7 tubulete (de lapte demachiant si respectiv crema), fiecare tubulet se foloseste 3 zile, dupa care se arunca. In total 7 X 3 = 21. Si asa se duc banii la cos, dar fata arata frumos.

Te-ai uitat pe cremele Normaderm, nu contin nimic periculos? - ca eu am aruncat prospectele/cutiile la cos.
Imi pare rau sa aud de greturi. Sarcina usoara, bebe frumusel, si... cat mai putine cosuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Fetelor, am fost la medic si m-am informat in legatura cu samponul si cremele pe care nu avem voie sa le folosim in timpul sarcinii.

Trebuie sa evitam toate produsele care contin:

-Ketoconazole (de ex samponul antimatreata nizoral)

-Retinol (vitamina A)

-aspirina si derivati ai acesteia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1Sanziana spune:

Pisi,eu de cand cu sarcina am o acnee asa rebela,ca am zis ca la nastere barbata-miu o sa vada intai cosurile copchilului si dupa aia copchilul.
Eu de vreo doua saptamani m-am intors la Normaderm si am scapat de probleme.Dar cum Normaderm are acid salicilic inseamna ca tre sa renunt la ele.Atunci ce ne mai ramane,ca eu inafara de Eucerin nu mai stiu.Lista de compusi a Eucerinului pare a fi ok:
http://www.eucerin.de/ranges/acne/hautreg_creme_gel.html
Deci de benzoyl peroxid n-a zis doctorul nika??
Offfffff
P.S.:Scuza-ma ca nu ti-am raspuns la ultimul mesaj,dar eu n-am mai intrat o vreme si dupa aia n-am mai cautat subiectul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1Sanziana spune:

Gelul de curatare de la Eucerin are acid salicilic,dar crema si tonicul nu

Mergi la inceput