Samponul, crema si sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Nu cred ca exista vreo contraindicatie, cel putin la sampoane antimatreata ?!

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1Sanziana spune:

quote:
Originally posted by pisi-pis

Hi, hi, gandacelu, eu nici macar nu indraznesc sa sper ca acneea asta batrana va fugi de frica lui bebe mic .

Acum lasand gluma, eu folosesc in mod regulat produse antiacneice, iar sampoanele antimatreata le folosesc alteranativ cu sampoanele normale. Dar ma uit pe prospecte si ma gandesc ca sunt totusi medicamente. Iar eu sunt cu vesnica intrebare in gand: oare e luna asta?

Ce ziceti, sa le abandonez preventiv, sau sa astept ca sa ma scape de cosuri?

Eryka, intr-adevar, crema mea are si retinol (vitamina A).




Pisi vorbeste de "medicamente" si "retinol".Eu nu stiu daca crema pe care ea o foloseste este sau nu medicament.Am vrut doar sa o avertizez.Accutane este tot un derivat al vitaminei A si se abia dupa 2 teste de sarcina negative se incepe tratamentul cu el.
Derivatele de vit. A care se folosesc in acnee nu sunt in concentratie asa mica cum sunt cele pt cremele emoliente.Ca sa aiba efect in acnee trebuie sa aiba un efect de exfoliere.
Cautati pe net,nu numai un singur site vb despre pericolul folosirii retinolului in sarcina.Mai uitati-va si aici:
http://forums.obgyn.net/pregnancy-birth/P-B.0010/2158.html
Repet,nu stiu ce crema foloseste Pisi,poate e total inofensiva,dar ar trebui macar sa verifice prospectul sau sa intrebe un cadru medical.
4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Iubita foloseste tot ce vrei pana se intampla evenimentul, iar apoi intreaba-ti medicul daca poti continua. In primele 15 zile de la conceptie pe bb nu-l afecteaza nimic abia dupa aceste zile apar problemele.

Pupici

Mel 18 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1Sanziana spune:

"Initial exista o perioada rezistenta care dureaza din ziua 0 pana in ziua a 11-a a vietii intrauterine, perioada in care fatul respecta legea “totul sau nimic” si anume fie va fi omorat de catre agentul teratogen, fie va supravietui neafectat. Apoi urmeaza perioada de maxima susceptibilitate, din ziua a 11-a pana in ziua a 57-a a gestatiei, perioada in care are loc formarea organelor si care este deci cea mai sensibila la efectele adverse ale teratogenului. Din ziua a 57-a, organele sunt formate si doar cresc in marime. Urmeaza perioada de susceptibilitate redusa in care un agent teratogen produce doar tulburari ale cresterii sau ale functionarii organelor"luat din http://www.desprecopii.com/info.asp?id=356
Deci nu se poate vb ca in primele 15 zile bb nu va fi afectat.
4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Fetelor, va multumesc !

Intr-adevar, beculetul mi s-a aprins dupa o alta discutie despre acnee in care se vorbea despre Accutane, care contine un derivat al retinolului, desi cremele pe care le folosesc eu sunt de uz extern (Accutane fiind de uz intern).
Totusi si eu incep sa-i dau dereptate Sanzienei pentru ca aceste produse cosmetice cumparate de la farmacia au in compozitia lor produse care imi suna mai mult a ... medicamente.

De exemplu, eu folosesc crema Factor 4 de la Lutsine:

Tube plastique 30ml + étui
Emulsion H/E (Huile dans Eau) :
- Dérivé acide undecylénique 1%
( agent antibactérien )
- Acide salicylique 1,6%
- Vitamine-A ( rétinyl palmitate ) 0,2%
- Acide glycyrrhétinique 2%
- Poudres absorbantes
- Conservateurs : parabens, phénoxyéthanol
- Parfum

Voi ce intelegeti de aici? Are mici doze din toate cele. Vitamina A, este permisa in doze de 2700 IU/zi, maximul in timpul sarcinii fiind de 8000 IU/zi. Se absoarbe prin crema mai mult?

Cat despre sampoanele antimatreata eu il folosesc pe cel de la Dercos (Vichy), care are in compozitie acid salicilic si "selenium sulfide". Deci tot medicament e, sau nu? Si din ce am gasit despre "selenium sulfide", ei spun ca nu ar exista probleme la folosirea externa (scalp), dar mentioneaza ca studiile pe animale au demonstrat toxicitate asupra fetusului si ca nu s-au facut studii adecvate pe femei gravide. Concluzia?

Cel putin am gasite un site in care sa vorbeasca despre medicamente si sarcina, mi se pare foarte bun:
http://www.safefetus.com/Search.asp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Haideti sa nu exageram ca nu ajungem nicaieri asa...
Cred ca asa ne inchidem in casa pana nastem si nici nu mai respiram (va dati seama ce poluare e in orase???).Cantitatea de substante care se infiltreaza in sange la nivelul capilarelor este extrem de redusa,asa ca nu trebuie sa va faceti atatea griji.Aveti atentie mare la medicamente in schimb.
Sarcina este o stare fireasca si nu de boala si trebuie traita ca atare, nu trebuie sa ne inchidem intr-un balon steril de sticla.
Nu va suparati pe mine,dar avem probleme mai serioase care pot afecta sarcina si nu o crema sau un sampon.Asa am citi undeva ca deodorantele antipersiprante sunt cancerigene.De asta ce ziceti?

Monique si bebe mic 22 sapt.,DNP 30 august 2004
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Gandacelu, si eu am fost acum vreo 3 ani la medicul de familie "chitita" pe Diane 35, pe care le mai luasem in adolescenta si mi-au facut parul mai "blondutz" si moale . Dar ea (medicul) mi-a dat analize hormonale, iar dupa ce le-a vazut n-a vrut sa-mi dea anticonceptionalele respective, ca cica sunt prea tari si n-am nevoie. Stiu si eu? Cred ca tot bebe ma scapa...
Mai mamici, sunt invidioasa. Sarcina usoara si bebelusi frumosi si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1Sanziana spune:

Doamna Bibi,nu tot ce e numit crema inseamna ca e Nivea Creme.Retinolul se gaseste sub forma de crema sau gel,dar este vorba de un medicament.Este catalogat in categoria C de medicamente,ceea ce inseamna ca:
-studiile efectuate pe animale arata efecte contrare si toxicitate pt fetus
-nu s-au facut studii adecvate si bine controlate pe femei insarcinate
Prospectul de la Retin-A,concentratie 0,1% indica:"This medication should be used only when clearly needed during pregnancy. Discuss the risks and benefits with your doctor."

"The following medications must be avoided in pregnancy or if pregnancy is being contemplated:

Tetracycline
Oral isotretinoin
Topical retinoids (tretinoin, isotretinoin and adapalene) "
http://www.dermnetnz.org/index.html

Retin-A,tretinoin gel concentratie 0,1 si 0,04 este catalogat,medicament categoria C de catre US Food And Drug Adiminstration:
http://www.fda.gov/cder/foi/label/2002/20475s8lbl.pdf
Asa ca o concentratie de 0,2% din crema lui Pisi-pis nu e deloc de neglijat.
Nu vreau sa supar pe nimeni,vreau sa atrag atentia asupra unui lucru care ar putea avea repercursiuni f serioase asupra fetusului.
4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Sanziana , eu una sunt convinsa. Gata, nu o mai folosesc.
Dar cred ca o sa ma scoata barbatu cu pusca la plimbare, ca pana nu e rost de bebe nu mai ies... Iar dupa ce apare bebe, poate trece acneea singura. Hai ca iar visez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1Sanziana spune:

Pisi,dar ai putea folosi alte creme....eu folosesc Vichy Normaderm ,crema anitacneica si zic ca e buna,mai ales in prima luna de folosire ziceam ca-i o minune de crema.Acu nu mai zic ca e o minune ca eu as vrea sa nu mai am nici un cos,niciodata,dar se pare ca nu prea se poate.Eu ti-o recomand,costa 15E si o gasesti in farmacii.La fel de buna cred ca e si crema antiacneica de la Eucerin.
Vichy exfoliaza pe baza de acid glicolic si salicilic si Eucerin pe baza de acid lactic...deci fara pericol pt sarcina.
Dar cu creme pe baza de benzoyl peroxid nu-ti merge bine?(mie nu ca am tenul sensibil)

4 saptamani

Mergi la inceput