Despre Soacra Mea..."BUNICA" Copiilor mei...

Despre Soacra Mea..."BUNICA" Copiilor mei... | Autor: Theodora

Link direct la acest mesaj

Stiu ca s-a discutat mult despre soacre si chiar in acest moment e o discutie pe forum,dar vreau sa va spun ADEVARATA MEA POVESTE...
Deja ochiii s-au umplut de lacrimi si furia ma inconjoara la fel cum ceata inconjoara totul cind isi face aparitia.Daca fac gresele de ortografie,scuzati-ma...

Va consider pe toate(toti),vechi sau noi,prietenii mei si cred ca a sosit momentul in care sa va pot impartasi citeva din durerile mele si greutatile intimpinate intr-o tara straina,avind alaturi(din fericire si multumesc lui Dumnezeu!!!) doar pe Makis,sotul meu,prietenul meu,fratele meu...si bineinteles pe bb gemeni Alexandros si Giannis...

DECI...
Faptul ca Makis a hotarit sa fie impreuna cu o "straina",nu a fost vazut cu ochi buni de familia lui de la bun inceput si nu au ascuns sentimentele lor fata de mine...
Zi de zi,an de an de dragul lui Makis am inchis ochii(inca i-i mai inchid citeodata!) si am incercat sa fiu pe placul lor...Sa vorbesc ca ei,sa ma imbrac pe gustul lor,sa fac lucruri care le place lor...etc,etc...Si cind spun"LOR" ma refer in special la "EA"...
Socrul meu din momentul in care a aflat ca va deveni BUNIC,pot spune ca mi-a devenit aproape TATA...
Ei cind i-am spus ca sint gravida,a ramas socata si nu putea vorbi(probabil pentru rpima oara in viata ei!!!).Socul a fost atit de mare,ca la vestea ca astept gemeni nu a reactionat in nici un fel...I-au trebuit cinci zile (de duminica pina vineri) pentru a pune mina pe telefon si sa ma sune sa-mi ureze pentru sarcina...
Ca sa nu va ametesc cu amanunte,intru in miezul problemei...
Socrul meu a avut un magazin timp de 20 de ani cu vopsele pentru casa(pereti,usi etc),unelte si mii de alte lucruri marunte.Acest magazin,in urma cu patru ani,a fost trecut pe numele lui Makis,socrul meu iesind la pensie.
La inceput lucrul mergea bine si nu avea nici o problema.Anul trecut am hotarit sa avem si "un" bebe...Bebe a venit cu fratior cu tot,dupa cum deja stiti,dar exact in urma cu un an,de Craciun,Makis a intimpinat prima problema in a plati un cec...Primul l-a adus pe al doilea si problemele s-au tinut sir,tocmai atunci cind aveam mai mult nevoie...In putine cuvinte,magazinul azi e INCHIS,inapoiem marfurile si cind se va goli,i-l vom inchiria(din fericire ne apartine)...
Din luna Iulie si pina in Septembrie,Makis nu avea servici si am fost nevoiti sa traim(nu ma intrebati cum!!!) cu ajutorul socrilor,pina azi inca ne platesc chiria(350 Euro),salariul lui nu e suficient...Au fost nenumarate ori in care "ea" ne-a scos ochii in aceata privinta.Nu trece o zi fara sa PLIGA magazinul pierdut si culmea a atins-o in urma cu doua zile(nu aveam si computer sa va scriu,pentru ca ceva a patit si a trebuit refacut totul de la inceput).
A venit fara sa ma anunte si a inceput vechea poveste.Tocmai fusese in magazin si mi-a zis ca i s-a innegrit sufletul cind a vazut magazinul "LOR" gol,unde au depus atita munca si sudoare(lucru de care nu ma indoiesc!) si Makis intr-un moment le-a pierdut pe toate...Tinea in brate pe Alexandros si deodata i-mi spune:"BATRINETI NEGRE VOM TRAI!"...M-i s-a urcat singele la cap si nu am mai putut asculta ca de obicei in tacere smiorcaierile ei si ,aproape tipind am intrebat-o daca pentru ca am pierdut un
magazin considera ca nu mai exista nici un alt motiv sa fie fericita si raspunde NU..."Nici ceea ce tine-ti in brate nu e un motiv de bucurie?"am intrebat-o si mi-a dat acelas raspuns:NU
I-am insfacat copilul din brate si i-am spus ca greseste,ca daca exista ceva pentru care merita sa luptam si sa speram,acest ceva sint COPIII.Nu toti au trait in puf si parintii mei,oameni saraci,au crescut trei copii si am trait frumos si cinstit si daca azi ma admira pentru faptul in care imi cresc singura copiii(probabil singura ei admiratie fata de mine!),asta se datoreaza parintilor mei...
Nu stiu daca tot ceea ce am scris a fost usor de citit,de multe ori gindurile m-i s-au amestecat si nu stiu ce sa cred...Nu vreau sa ma iubeasca pe mine,dar micutii ce vina au?Mama plinge ca inca nu i-a vazut,din cauza problemelor nu am posibilitatea inca sa o aduc aici,si asta care i-i are in brate,zice ca nu sint motiv de bucurie...
In curind vom inchiria magazinul si vom fi mult mai bine siin afara faptului ca ma voi muta foarte departe de socrii,primul lucru va fi sa ma duc in Romania...

MULTUMESC TUTUROR CELOR CARE AU AVUT RABDARE SA CITEASCA ACEST METAJ-RACNET...

www.geocities.com/mpapad_50/Image081S.jpg" border="0">
MARRY CHRISTMAS
THEODORA ALEXANDROS GIANNIS

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

theodora,
din pacate soacra ta a gresit enorm, cred ca nu exista ceva mai dureros pt.o mama decat raspunsul acela sec, insa....
acorda-i o sansa si in acelasi timp acorda-ti si tie, gandeste-te ca la durere(ma rog, ceea ce considera ea durere) se spun lucruri mai multa sau mai putin constient care taie in suflet.
incearca sa ierti, de uitat nu ai sa poti si vei fi mai impacata cu tine insati.
nu va doresc decat o viata fericita alaturi de printisorii vostrii, caci nimic nu este mai presus de asta!
si nu in ultimul rand, sa fiti sanatosi cu totii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codrutza spune:

Abia dupa ce am citit ti-am inteles acele ghilimele...
Povestea ta m-a impresionat foarte mult, si am ramas cu lacrimi in ochi. Incearca sa nu pui la suflet, pentru ca de uitat nu ai cum,de altfel tu esti o sufletista. Te inteleg prin ce treci, si mie mi-e greu cu un singur bebe departe de familie, dar tie cu doi....
Eu cred ca i-as fi aratat usa...
Incearca sa o eviti pe cat posibil pentru ca altfel numai tu vei avea de suferit, copii sunt prea mici ca sa inteleaga.


Sarbatori Fericite!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

ce mai conteaza mama soacra cand ai copii aia doi minunati si mai mult decat minunati? si eu am o soacra "generaleasa" care pe principiul respectului care i se cuvine isi ingaduie sa-ti spuna in fata ceea ce gandeste despre tine, fiindca asa e ea, dar daca eu ii spun un adevar suparator se perpeleste o saptamana si boceste noptile si nu doarme. asta probabil din cauza dragilor nostri soti, ca sa nu-i suparam incercam sa facem pe plac mamicutelor lor uitand uneori de faptul ca poate avem uneori mai putina experienta de viata, dar si ele au ramas ancorate in prezentul lor care pentru noi e un demult trecut si au pierdut contactul cu realitatea - de multe ori dreptatea fiind de partea noastra. cand o aud ca incepe cu... "pe vremea mea" imi vine sa-mi iau lumea in cap. nu le mai pune si tu la suflet draga theodora, din fericire copii au de invatat mai mult de la parinti decat de la bunici. te inteleg, eu am avut niste bunici minunati in nordul moldovei - ca in povestile lui creanga erau si bunicii si copilaria petrecuta acolo - dar bunicie cu forta nu se poate daca nu vrea. o sa ajunga si vremurile cand o sa aiba iar o batranete neumbrita de griji, si atunci o sa-i para rau dupa minunatele momente pe care le pierde acum - asa ca ea e cea care pierde. sa nu-ti para rau pentru tine, sa-ti para rau pentru ea. nu-i da voie sa-ti strice nici macar pentru o secunda bucuria de a fi impreuna cu superbii tai copii - chiar voiam sa te rog sa-mi rezervi si mie unul din gemeni pentru bebita noastra ce va veni in aprilie, ca am vazut ca unul i l-ai dat deja aniei lui dana rosu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

Draga Theodora cu o astfel de femeie nici nu avea rost sa incerci o discuşie. Asa cum a spus si Mihulet pierderea este a ei si nu are rost sa te amarasti , eventual sa o compatimesti daca merita si acest sentiment.Tu esti o femeie puternica si felul in care iti cresti copii trebuie sa te tina dreapta in fata ei si plina de mandrie. Intr-o expresie " ia mai da-o naibii".
Sarbatori fericite, mosul sa va aduca tot ce va doriti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Parerea mea: ignor-o!!!!Stiu ca este greu si ca trebuia sa-ti fie ca o mama...dar daca ea nu poate sa fie mama propriului sau fiu ce pretentii mai ai? Daca nu poate sa fie bunica...ce mai astepti de la ea? Las-o sa vorbeasca si sa jeleasca in continuare soarta defunctului magazin...Tu canalizeaza-ti toata energia asupra sotului si copiilor tai pt ca ei sunt FAMILIA ta si banuiesc ca cele mai importante lucruri din viata ta. Iti doresc Craciun Fericit si o viata mai fericita.

ariel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliac spune:

Nu stiu ce sa-ti spun, dar sunt uimita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

theodora, da-o-ncolo de hoasca , scuzati dar chiar e hoasca, nu?!! tu ai prea mare nevoie sa iti pastrezi fortele pentru ceea ce e adevarat important, copiii; cu sau fara servici - mai toti am trecut prin asta, mai toti pierdem sau cistigam ceva zilnic, lumea se misca, stii ca sinteti tineri si viata e inainte; cit despre viata ei, asta e, nu e vina ta, nu e vina copilor si daca ea e atit de suparata si sufera pentru ce a pierdut, noroc bun; poate vor veni zile mai calme si pentru ea, dar nu trebuie sa fie grija ta asta...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Va multumesc din suflet si vreau sa stiti ca deja ma simt mai bine...
"HOASCA" e un termen potrivit
Sigur ma voi concentra asupra familiei mele si nimic nu ma poate face sa devin pesimista...Stiu ca miine va fi bine si soarele va rasari si pe strada mea... pe toate si cu lipici...

www.geocities.com/mpapad_50/Image081S.jpg" border="0">
MARRY CHRISTMAS
THEODORA ALEXANDROS GIANNIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Nu te mai amari, Theodora! Mai exista asemenea "bunici"...
Ce zici de cea a fetitei mele, care nu a venit la noi (desi e drum de 20 de minute) decat de 3 ori in 6 ani, dar care avea pretentia sa stie tot ce se intampla in casa noastra?
Lasa-le in plata Domnului, ca nu scoti nimic de la ele...
Sa fim noi sanatosi si fericiti alaturi de "comorile" noastre!

www.fortunecity.com/boozers/jimmys/471/Christmas/images/xmasfire.gif" border="0">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiap spune:

Theodora, imi pare rau pentru ce ti se intampla.
Parerea mea este sa o ignori, n-are sens sa-ti faci sange rau pentru o hoasca, pe care oricum nu mai ai cum s-o schimbi la varsta asta.
Important este sa te intelegi tu cu sotul tau, copii sa fie sanatosi, ca restul le rezolvati voi.
Sarbatori fericite!

Mergi la inceput