Despre Soacra Mea..."BUNICA" Copiilor mei...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Draga Theodora, ma gandesc si eu la tine si imi imaginez ce greu trebuie sa iti fi fost, mai ales cand esti asa departe de casa. Din fericire sotul tau iti este sprijin si copiii iti sunt sanatosi, asta este cel mai important. Restul ... las-o in plata Domnului. Rautatea ei numai impotriva ei se va intoarce. O femeie care nu stie ce vorbeste ... .Si aia care au bani de ii intorc cu lopata si sunt singuri cuc pe lume si nu au pentru ce munci, se numesc fericiti ? Nici pomeneala.
Auzi, eu sunt dintr-o familie cu patru frati si au fost zile cand mancam paine cu margarina si cartofi cu ou, chiar saptamani. Si mama ne-a invatat tot timpul sa ne bucuram de sanatatea noastra si de soarele care rasare dimineata.
Adevaratele valori ale vietii TU le cunosti iara nu ea. Asta e clar.
Hai linisteste-te si pastreaza-ti zambetul pe fata. Nu lasa oameni sterpi in sufletul lor sa te amarasca.
Uite, mama mi-a trimis zilele trecute, cand eram eu amarata de ceva, cateva randuri pe care le-a citit undeva. Ele sunt in engleza dar eu am sa incerc sa le traduc, asa pentru orice eventualitate:

"Oamenii sunt de multe ori neintelegatori, fara logica si egoisti. Oricum, tu iarta-i.
Daca tu esti bun, unii te pot acuza ca ai motive egoiste si ascunse. Oricum, tu continua sa fii bun.
Daca ai succes vei dobandi falsi prieteni si dusmani adevarati. Oricum, tu lupta pentru succes.
Daca esti onest si franc oamenii te vor insela. Fii onest si franc indiferent de situatie.
Ceea ce tu vei construi in ani de zile poate fi distrus de cineva peste noapte. Tu continua sa construiesti.
Daca gasesti seninatatea si fericirea unii pot fi gelosi. Oricum, tu fii fericit.
Binele pe care tu il faci azi va fi uitat de cei din jur maine. Oricum, tu fa bine.
Da lumii tot ce ai tu mai bun si poate ca nu va fi de ajuns. Da lumii ce ai mai bun in orice caz.
Pentru ca, vezi tu, in final totul este intre tine si Dumnezeu. Nu e si nu a fost niciodata intre tine si cei din jurul tau."

Sper sa te ajute aceste cuvinte.
Mult noroc.


catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Draga Teodora, parerea mea este ca voi trebuie sa deveniti independenti din punct de vedere financiar.
Dependenta de parintii lui din punct de vedere financiar ii da soacrei tale impresia ca poata sa va controleze viata,sa emita parei iar tie nu-ti permite sa ii intorci spatele.
Ajuta-ti sotul sa iasa din impasul financiar in care sunteti!
In alta ordine de idei sa stii ca cu soacrele trebuie sa fii diplomat. Lasa-l pe sotul tau sa se razboiasca cu ea pentru ca daca intri tu in conflict deschis cu ea, o sa observi dupa un timp ca lui nu-i va conveni acest lucru si vor aparea neintelegeri intre voi.
Va urez noroc!

ponici daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Theodora, scumpa mea nu-ti mai face nervi.
Te inteleg foarte bine caci uneori am trecut si eu prin ce ai trecut tu, dar Dumnezeu mi-a dat puterea sa trec peste asta.
Si socrii mei pina nu le-a spus Denis adevarul, adica se poarta rece cu M.A., faceau o diferenta pe fatza intre ea si nepotul din partea fetei mai mari, la modul ca atunci cind eram pe la ei si trebuia sa mincam, nepotelului ii punea cea mai buna bucata de carne, mie ca sa-i dau Mariei se facea ca uita de carne sau imi punea o GHIARA de pui.
Acum dupa discutia cu Denis, parca sunt alti oameni si e totul mai bine.
Incearaca ai o discutie cu soacra si sa-i spui ce ai pe suflet, sau daca nu tu, poate sotul tau, sa o faca sa vada realitatea.
Nu e nimeni de vina ca nu v-a mers afacerea, dar trebuiesc iubiti si protejati orice ar fi, asta trebuie sa inteleaga.
Sa auzim numai de bine.

Sa fim fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Theodora draga, eu te inteleg f.bine. Am mai fost casatorita o data si am avut o soacra... hoasca e prea putin zis, ca am ajuns la divort din cauza ei! Dar Dumnezeu a vrut asa, probabil, ca sa ajung sa-l cunosc pe Florin si sa il avem pe Andrei - lumina ochilor nostri. Si actuala soacra e o mare... hoasca (nu gasesc alt cuvint acum), dar nu o las cu nici un chip sa se bage in viata noastra. Ba mai mult, de cind am aflat ce vorbeste despre mine, pe la spatele meu, si de cind m-a jignit in casa mea, in ziua botezului copilului meu, nici nu mai are de ce sa calce pe la noi!
Cheer up!

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna spune:

Draga Teodora parca ai descris-o pe soacra mea.Chiar daca nu are timp sa ma ajute , isi gaseste intotdeauna timp sa ma streseze.
Nu-i convine ca lui Nicolas ii pun pampers ( ca ea s-a descurcat si fara ), nu-i convine ca-i pasez mancarea ( ar trebui s-o tai marunt ) , mereu ma intreaba ce-i trebuie atatea jucarii sau atatea haine.Ma suna si nu se deranjeaza sa intrebe ce face nepotelul ei.
Am suferit din cauza ei enorm,dar mai mult sufar acum cand vad ca nu-l place pe Nicolas.
Stii ce mi-a zis anul trecut de Craciun?"Mihaela iti spun ceva da' nu te superi.Claudiu a mai fost cu fete inaintea ta , toate erau mai bune ca tine.Te-a ales pe tine , treaba lui.Daca nu va intelegeti ati face bine sa va cautati fiecare pe altcineva sa nu va incurcati unul pe altul."
Am scos-o afara din casa , fara sa tip , fara sa-i spun nimic.Doar am rugat-o sa plece.Am sunat-o pe mama si i-am povestit.Stiti ce mi-a spus?"Si mie mi-a spus asta , dar nu ti-am spus sa nu te superi".
Peste toate astea noi o ajutam cu bani , ca n-a lucrat niciodata si n-are pensie , iar socrul meu are un milion jumate pensie.Nu le ajunge deloc.Noi le platim toate facturile , noi le cumparam mancare.Nu am comentat niciodata pana acum .Dar simt eu c-o sa explodez curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Mai fetelor, Theodora si Miruna, voi sunteti icoane......sa-mi faca soacra mutre d-astea pai suturi in fund si adio! Ma, da soacrele voastre-s nebune la cap...nu merita nici un colt de paine chiar daca acusi vine Craciunul si toti ar trebui sa fim buni eu nu pot gandi altfel.
Succes fetelor in a tolera prostia unor femei dereglate cred de menopauza! Dar inca o data sfatul meu: puneti-le restrictie de a mai intra in viata voastra!

Raluca

Mergi la inceput