Psihologia copilului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Saphir,
Sigur ca e ceva in mintea bebelusului tau. Inca din burtica el iti cunoaste vocea, a empatizat cu tine de fiecare data cand erai nervoasa, agitata, suparata. Copilul are o legatura puternica cu mama in special si apoi dupa ce se naste cu persoanele apropiate care ii vorbesc, ii canta, ii zambesc, il mangaie, etc. Copilul cu fiecare gest de tandrete simte ca e iubit, se simte in siguranta si e fericit atata timp cat ii sunt satisfacute nevoile de baza: de hrana, de igiena, de afectiune, de confort termic, etc. Dar nici sa nu-ti imaginezi ca e ca'n filmul ala ( ca vorbeste cu sine si se amuza de cei din jur). In vis el retraieste anumite senzatii placute de peste zi, isi aminteste la nivel senzorial clipele fericite oferite de voi.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raducu spune:

Draga Carmen,
baietelul meu Raducu are 1 an si 8 luni si atunci cand cade pe afara nu pune manutele pe jos sa se apere sau eventual sa se sprijine. Atunci cand se intampla si cade face manutele pumnisori si pentru a se ridica cere ajutorul sau se sprijina pe incheieturile manutelor. Am incercat sa facem cunostinta cu iarba, asfaltul etc atunci cand cade dar incepe si plange. De ce oare ii este frica? Se va rezolva? Cum?
Merci

Pupici tuturor mamicilor si nu numai.

Mamica lui Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Carmen, multumesc frumos pentru raspuns
Subiectul este extrem de interesant si urmaresc fiecare postare.


Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:


Mamica lui Raducu.
Se comporta asa si in casa, cand cade? Sau doar afara? Apuca normal cu manutele, nu are numic la palme, care sa-l jeneze?
Daca nu e nimic din toate acestea probabil ca pur si simplu nu-i place atingerea asfaltului si a ierbii, sau acestea ii provoaca o senzatie de teama, de necunoscut pe care deocamdata nu vrea sa o infrunte. Lasa-l un timp in pace poate sa-i dispara aceasta teama brusc. Uite eu de exemplu cand eram mica urlam "ca din gura de sarpe" cand atingeam o pana. Cred ca nu-mi placea senzatia. Pana la urma a disparut aceasta teama. Acestea sunt doar cateva din fobiile copilariei. Ele sunt relativ normale si obiectul fricii este foarte diferit de la un copil la altul. Din pacate cauzele nu prea se cunosc.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raducu spune:

Carmen,
In casa se comporta normal cand cade, pune manutele pe jos fara nici o problema. Nu cred sa aibe ceva la manute sa-l jeneze caci prinde bine orice.
Oare ar fi bine sa-i mai fac masaj la manute la varsta asta(20 luni)?

Pupici,

Mamica lui Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Buna
Am si eu o intrebare, asa pentru cultura mea...: cand contientizeza copilul ce este rusinea? Poti sa-mi dai amanunte?
Multumiri.

~~Adela&Julia

www.casa-romanilor.ch/teodora.htm" target="_blank">Salvati un ingeras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Adela,
Rusinea este un sentiment care apare la copil dupa 2 ani, ca expresie a unui insucces sau greseala. Slabe manifestari pot aparea si in primul an, dar abia dupa 2 ani copilul constientizeaza mai clar limitele care i se impun: ce este permis si ce nu. El incepe sa inteleaga ca trebuie sa se supuna acestor reguli de convietuire, ca "asa e bine", in prima faza se arata ostil, are reactii de protest fata de adultul care impune aceste reguli.
Fata de persoanele straine,pe de o parte doreste sa atraga atentia, sa fie mangaiat, se lauda, doreste sa le castige simpatia, iar pe de alta parte este destul de nesigur in luarea deciziilor (ce e bine si ce e rau). Si atunci cand greseste apare rusinea. De aceea destul de frecventa este timiditatea fata de persoanele straine. De fapt termenul de "timiditate" este apropiat semantic de termenul "rusine".
Cu drag,

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Eu ma refeream la <rusine> in sensul ca (de ex.) "e rusine sa scoti chilotelul in parc!"... nuu in sensul ca e rusinoasa (ca roseste) cand trebuie sa spuna o poezie de exemplu....
Multumesc pentru raspuns.

~~Adela&Julia

www.casa-romanilor.ch/teodora.htm" target="_blank">Salvati un ingeras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

quote:
dar abia dupa 2 ani copilul constientizeaza mai clar limitele care i se impun: ce este permis si ce nu. El incepe sa inteleaga ca trebuie sa se supuna acestor reguli de convietuire, ca "asa e bine"

Poate m-am exprimat mai greoi.
Exemplul tau "ca e rusine sa-ti scoti chilotelul in parc" este o regula de convietuire la care ea trebuie sa se supuna. Rusinea apare atunci cand nu se respecta asemenea reguli desi constientizeaza cum trebuie sa se comporte. Deci, apare dupa 2 ani.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Carmen, am si eu o intrebare. Fetita mea de 2 ani si 11 luni repeta foarte mult si atunci cand trebuie si atunci cand nu este cazul ce nu are voie sa faca. Iti dau un simplu exemplu - i-am spus ca nu este frumos sa spuna "bai sau ma" si acum repeta foarte des lucrul acesta. Crezi ca am insistat foarte mult noi pe acest subiect? Poate poti sa-mi dai un sfat cum trebuie sa ma comport. Ea este foarte dornica sa faca ceea ce-i spui.
Multumesc, si Maria (2 ani si 11 luni)

Mergi la inceput