Psihologia copilului

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Daria,
fetita ta reactioneaza ca sa zic asa ca toti copiii. Ea este la varsta cand inca nu a interiorizat regulile, adica sa se comporte cum trebuie fara sa-i spuna nimeni sa faca asa.Ma refer la cazul cand repeta ce nu are voie. De multe ori copiii atunci cand le interzici ceva, atunci le vine ideea de a face acel lucru (ex: trece pe langa aragaz si ii spunem "nu pune mana acolo"; poate ca el nu avea aceasta intentie dar sigur dupa ce l-am atentionat noi, va face exact acel lucru). Da, poate ca ati exagerat un pic (parerea mea )

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Carmen ,

am si eu intrebare, referitor la ce am patit eu in aceasta dimineata cu Alexandru:Cum s-a trezit dimineata a cerut efectiv afara, a refuzat mancarea si cand a vazut ca eu nu am de gand sa il scot a avut un plans efectiv de neoprit.Am zis sa-l las ca sa nu se invete ca daca plange reuseste sa obtina ce vrea, nu a mers; am incercat sa ii atrag atentia catre altceva : jucarii, muzica , reclame pe care altfel le a adora si sta nemiscat dar nu a mers .Pana la urma nu am avut ce face si a trebuit sa-l imbrac si sa-l scot pe balcon macar vreo jumatate de ora.Problema este cum sa reactionez daca mai patesc asa ceva.Nu as vrea sa il cresc un alintat care sa stie ca daca plange va obtine ce vrea.In rest este destul de ascultator, nu face crize ca alti copii prin parc sau pe strada, singurul lucru cu care ma lupt acum cu el ca sa-l fac sa inteleaga: este ca trebuie sa dea jucariile lui si la alti copii( in schimb intelege ca daca nu e jucaria lui trebuie sa cedeze si sa o dea copilului care o cere pentru ca este a lui).
Multumesc anticipat si astept un mic raspuns .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Irina, nu ai precizat ce varsta are copilul. E important.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Carmen si scuze ,
Alexandru a facut 2 ani pe 20 aprilie si astept cu nerabdare raspunsul tau,
Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

revin cu date din observatii: am analizat-o la grupa, nu atinge pe nimeni decat daca trebuie sa-i faca vant. O fetita statea pe o pernuta cu picioarele si cum ea stie ca acolo se pune capul, i-a facut vant, dupa ce i-a spus de vreo 2-3 ori sa se dea jos, si a pus capul pe pernuta. Dar am observat in schimb ca iar s-a jucat cu alti copilasi, "ascunsa" ca asta e f amuzant acuma. Oricum faza ca nimeni nu tb sa-i atinga fratiorul (de copii e vorba, cu adultii nu are probleme de genul asta) sau ceva ce-i al ei, a ramas.
Si apropo de rusine: ieri ne-am intalnit cu niste prieteni pe care ii stie f bine, de mult timp, si ne-am pomenit ca s-a ascuns dupa noi sa n-o vada nimeni!! asta chiar ca e nou :)

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Ce sa fac?
De trei luni de zile ,in fiecare zi Mihnea opreste centrala de cel putin 20 de ori.
I-am explicat frumos de 1 milion de ori ca se strica,ca nu mai are apa calda,ca nu mai face baie,....etc.degeaba.
CE sa mai fac ca sa inteleaga ca nu e voie?


Daria,
Lui Mihnea nu trebuie sa-i spun niciodata :nu e frumos sa spui sau sa faci cutare lucru,pentru ca face si mai si.Si el a auzit o injuratura la un baietele si o repeta zilnic in loc de buna ziua.M-am facut ca nu aud,si a rarit-o pina nu a mai spus deloc.

Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Irina, de acum incolo te asteapta o perioada grea(dar nu te descuraja de pe acum). Copilul vrea din ce in ce mai mult sa faca anumite lucruri, de aceea atunci cand primeste refuzul din partea adultului se revolta, devine ostil, recurge la toate mijloacele pe care el le cunoaste pentru a impresiona. Dar asta stiai probabil. El duce aceasta lupta pentru a-si castiga propria identitate (pe la 2 ani si jumatate). Acest comportament este specific varstei (deci este normal), dar zic eu, ca acolo unde se poate sa fie corectate si potolite (fara violenta) aceste revendicari este bine sa se faca. Daca nu se poate si nu se poate, cedam insistentelor dar nu prea des, doar in situatii care risca sa se transforme in criza.Copilul trebuie sa stie nu numai ca exista anumite limite in comportare dar si de ce. De fiecare data trebuie explicat copilului de ce nu e voie. Asta e datoria noastra de parinti. Datoria lui de copil este sa se comporte ca mai sus . Cu rabdare va intelege pana la urma si va trece de aceasta faza a dezvoltarii sale. Cand ma gandesc ca acusi ma asteapta si pe mine...
Cu drag.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Cristina, fetita ta manifesta o fobie simpla,(teama fata de un obiect sau o situatie)dar nu patologica. Cauza este aparitia sentimentului de individualitate, a unui Sine pe care trebuie sa-l protejeze. Se poate incadra in tabloul mai larg al anxietatii fata de persoane - ca episod normal in dezvoltare ( de exemplu cand ai zis ca s-a ascuns in spatele tau cand au venit acei prieteni).Pot sa mai para asemenea manifestari. Faptul ca fratele ei e singurul dintre copii fata de care nu se teme sa-l atinga, il protejeaza de alti copii, il mangaie, etc, indica faptul ca pe el il accepta ca facand parte din familie, il cunoaste (ciudat era daca si fata de el se manifesta asa), dar totusi se pastreaza retinerea fata de atingerea din partea lui. De aceea zic ca poate fi o fobie, e o teama fata de situatia: de a atinge si de a fi atins. La copil pot sa apara multe asemenea frici nemotivate, vezi si un raspuns mai sus (era teama de a atinge asfaltul si iarba)dar dispar pana la urma. Vezi sa nu apara alte manifestari de anxietate (neliniste generala, alte fobii, furie, crize si accese de panica,anorexie, tulburari de somn, palpitatii, tahicardie).
Cu drag.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Palmyrah2002,
Nu ai precizat varsta copilului. Daca i-ai repetat de atatea ori, inseamna ca ori nu este capabil sa inteleaga (ca este prea mic) ori nu vrea sa inteleaga si atunci daca nu intelege cu frumosul faci in asa fel incat sa nu mai poata sa aiba acces la centrala (inventezi tu ceva). Trebuie sa-i arati ca voi faceti regulile nu el, bineinteles cu explicatiile de rigoare (ca se strica, ca nu mai puteti face baie, etc). Sa nu inteleaga ca prin acest lucru vrei sa-i faci lui un rau, sau sa-l pedepsesti. Asta ai incercat?





Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Carmen, fac intocmai ce m-ai sfatuit tu si am observat ca intre timp Danut s-a mai calmat, desi continua sa refuze sa vb cu taica-sau la telefon, incat ala a inceput sa ma invinuiasca pe mine ca il intorc pe Danut impotriva lui. Afara, la fel, e mai bine acum, desi sunt momente cand il apuca mici crize, de ex. este un copilas in curte care e fff egoist si imediat ce intalneste un alt copil (chiar si pe Danut) se uita ce are in manuta si incearca sa-i ia acel obiect, fie jucarie sau orice altceva. Tocmai din aceasta cauza, cred, Danut nu vrea sa-i dea jucariile acestui copil, desi cu altii isi imparte jucariile, fac schimb de masinute, se joaca impreuna cu mingea etc. Cu acesta nu si gata! si nu mai stiu cum sa-i explic sa-i dea si lui, ca tot nu vrea, ca dupa multe minute de tratative sa inceapa sa planga isteric.

O alta problema ar fi ca sambata vine tatal lui Danut si va sta cateva zile (max. 1 sapt.). Mi-i frica sa nu se repete istoria de dupa Pasti, adica sa nu devina iarasi nervos si agitat imediat dupa plecarea acestuia. Cum sa ma port cu Danut? cum stii si tu e prea mic sa inteleaga ca tatal sau vine si pleaca...va trece mult pana va intelege...
poate Alex (tatal) trebuie sa-i explice ceva...nici nu stiu ce...
cert e ca nu va sta tot acest timp numai cu Danut, pt ca motivul vizitei e cu totul altul decat cel de a-si vedea copilul

Iti multumesc mult,

Cu drag,
Dana, mamica lui Danutz
Poze>:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Povestea+de+Craciun&mid=1214&cid=3759
http://www.yamafoto.com/?ref=6599
http://www.yamafoto.com/?ref=14353
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza

Mergi la inceput