Cum va intelegeti cu soacrele?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:


Eu nu mi-am cunoscut soacra, Dumnezeu sa o ierte, si citind tot ce a-ti scris, si stiind ca voi fi de doua ori soacra mare... ma apuca cu furnici pe spate...

CUM A-TI VREA SA FIE SOACRELE VOASTRE ????(pentru cele care au soacre nu tocmai bune...)

CUM AR TREBUI SA FIM NOI CAND VOM FI SOACRE?

Astea sunt intrebarile pe care mi le pun de fiecare data cand aud pe cineva vorbind de soacra ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna spune:

Iata ca nu ma pot abtine sa va scriu despre soacra mea.Inainte de al avea pe Nicolas i-am suportat jignirile altfel , dar acum cand vorbeste urat despre copilul meu , nepotelul ei , ma enervez foarte tare.Nu-l place pe Nicolas pentru ca seamana cu mine.Daca v-as spune ca mi-a zis sa-l duc la orfelinat si sa fac altul o sa credeti ca-s nebuna , dar chiar asa mi-a zis ( cand avea Nicolas 5 luni ).Acum cand a inceput copilul sa-si mai schimbe trasaturile si seamana si cu sotul meu a inceput sa-i spuna "baietelul lui bunica".O urasc pe femeia asta cu toata fiinta mea , cu tot sufletul si n-am s-o iert niciodata pentru cate jigniri mi-a adus fara nici un motiv.Am noroc ca nici sotul meu nu e prea atasat de ea si mi-a dat dezlegare sa-i raspund cu aceeasi moneda de cate ori e nevoie.
Am uitat sa va spun ca e o betiva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Doamne fereste de o soacra ca a ta Miruna!!!
Cred ca e nebuna daca a putut sa-ti spuna asa ceva despre copil!

Dana si Diana-Maria
www.desprecopii.com/userphoto/daniela%20costea/Diana%20la%20nico.jpg" border="0">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Soacra mea e o femeie foarte tanara...are abia 43 de ani. Nu stam in acelasi oras si ma bucura lucrul asta pentru ca nu are o relatie tocmai de invidiat cu copii ei. O cunosc de 5 ani, cu toate ca inca nu am facut 2 ani de cand m-am casatorit cu baiatul ei, si in tot acest timp nu ne-am contrazis niciodata, dar nici nu ne-a ajutat pana acum cu un capat de ata. Nu are nici un fel de influenta asupra lui si spune ca ma iubeste, cu toate ca nu stiu daca sa cred asta sau nu...dar nici ca ma streseaza lucrul asta.
Mama mea nu mai traieste din 1997 si nimeni nu-i va lua locul. Ea nu se ridica nici la sfertul valorii pe care o avea mama si nu pot vorbi cu ea ce vorbeam cu mama mea. Vrea sa para deschisa, dar am intotdeauna retineri in ce o priveste.
Nu ne influenteaza casnicia si nici nu o ascult, dar ma fac ca o ascult....in concluzie...imi e indiferenta

Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna spune:

Asa e Dana , Doamne fereste de o soacra ca a mea.Nu stie nimeni cat am suferit eu datorita ei.Doar cateva persoane au avut "norocul " sa fie acasa la mine in timp ce era si soacra mea si acele persoane stiu ce inseamna sa fii jignit fara nici un motiv , pentru ca asa e "hoasca" nu se poate abtine sa nu-i supere pe toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

quote:
Originally posted by miruna

Asa e Dana , Doamne fereste de o soacra ca a mea.Nu stie nimeni cat am suferit eu datorita ei.Doar cateva persoane au avut "norocul " sa fie acasa la mine in timp ce era si soacra mea si acele persoane stiu ce inseamna sa fii jignit fara nici un motiv , pentru ca asa e "hoasca" nu se poate abtine sa nu-i supere pe toti.

Miruna si bebe Nicolas
Sper sa aveti intotdeauna loc in viata voastra pentru inca un prieten.




Chiar asa ti-a facut?Si sotul tau ce spune?Nu a fost deacord cu casatoria voastra?Problema la mine e ca soacra mea e foarte rece si distanta fata de Simona dar in rest nu-mi spune nimic dar nici nu vine pe la noi.In scimb nepotii din partea fiicei sunt febletea ei!Imi aduce cadouri si mie si Simonei dar nu vrea sa ma ajute cu nimic si nici macr nu vine sa ne vada.,Ne suna doar cand e fiul ei acasa...altfel nici nu o intereseaza ce facem.Eu nu am nevoie de cadourile ei,am nevoie de dragoste!Parca nu ar fi nepoata ei si pe deasupra seamana perfect cu ea.

Gabi si Simonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Soacra mea........mi-e f dificil sa o denumesc asa pt ca acest cuvant nu o caracterizeaza...in limbajul nostru neaos acest cuvant are din start conotatii negative....
Ceeace este f dificil in relatia noastra este ca vorbim doua limbi diferite-la propriu,ea fiind bulgaroaica si nestiind decat maxim 5 cuvinte in romana.....noroc cu mine care mai balbai cate ceva,ca sotul ne traduce numai la misto si rade de noi cand incercam sa incropim cate o conversatie(el spune ca eu vorbesc despre ceva si ea despre cu totul altceva, parand ca ne intelegem perfect!)
Ma impresioneaza insa dragostea ei imensa fata de baietii ei(are doi)si faptul ca respecta deciziile si alegerile lor fara sa clipeasca.......sunt convinsa ca se poarta atat de exemplar cu mine numai pentru faptul ca sotul meu ma iubeste atat de mult,daca nu ar fi asa......
o mai admir pe soacra mea pt.ca este o Doamna din toate punctele de vedere,la 51 de ani are o silueta de 20(si asta nu fara efort!),are foarte mare grija de aspectul ei exterior,adica cosmetica,coafor,haine(fara sa cheltuie multi bani), nu ezita sa iasa cu noi in oras,la restaurant sau discoteca,ne face cadouri super si pe deasupra ne mai da si o multime de bani!
Dar ceeace ma socheaza cel mai tare este ca nici macar o data nu a intervenit intre noi,nu vrea sa ne dea sfaturi nici atunci cand insistam(considera ca deciziile noastre sunt cele mai bune!)
Ei,ce spuneti,ati mai vazut asa o soacra?
Sarbatori Fericite!!!

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Hi hi - socrela!!! Asta da subiect!

Eu NU ma inteleg cu ea pentru simplu motiv ca nu vorbim. Nu a fost de acord cu casatoria noastra (acum 4 ani jumate, dupa alti 4 ani de prietenie inainte), se refera si in ziua de azi la nunta ca la "ziua in care i-am furat baiatul" ("baiatul" avea atunci 23 de ani), uita aniversarea noastra - probabil se duce la biserica sau face o coliva pe care o mananca singura si lista ar putea continua. Au fost cateva incercari de apropiere din partea ei, dar eu i-am raspuns extrem de rece, la subiect si fara alte intrebari, asa ca intalnirile noastre se desfasurau pe fondul discutiilor despre vreme cand era sotul de fata si prin taceri dubioase cand pleca el din camera. Cand eram in Romania ne-a vizitat de 2-3 ori desi stateam la 15 km distanta, eu ma duceam din complezenta. Aceeasi "minunata" relatie o are si cu cealalta nora a ei.

Asta o sa moara o acritura nemernica, asa cum a si trait!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

In fiecare an dupa anul nou soacra face o masa la ea acasa cu toti copii ei si cu toate nurorile si nepotii,sintem 12 cumnate si 27 de nepoti ,vreo 45 in total,inchipuitiva socrii la masa din fund cit de incintati sint sa vada toata familia unita la un pahar si mai ales ca ne intelegem bine cu totii,simbata seara plingeau amindoi de bucurie,un lucru frumos pe care in ro nu l-am intilnit !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karla spune:

Dragele mele,
Va multumesc pentru mesaje.
Soacra mea este cea mai rea soacra din lume. Si eu o urasc (nu-mi place sa spun asta) ca si tine Miruna, ca si tine gabid...
La mine povestea este veche: a mai avut o nora inaintea mea-cu ea se intalneste si acum.
Ne-a convins sa ne mutam cu ea in Bucuresti si pentru ca ea locuia in casa sotului meu (casa data de bunicul lui) ea ne-a cumparat un apartament dar SURPRIZA pe numele ei.
Eu am investit in acest apartament banii pe care mi i-au dat ai mei si acum doreste sa facem din nou schimb de case!!!
Totdeauna ma jigneste si totdeauna are ceva rau de spus despre copil care are 3 ani (ca nu stie poezii, ca este prost crescut, etc.)
Utima oara cand a venit la noi a fost intr-o duminica in timp ce noi trei dormeam(ora 15) si ne-a comunicat ca trebuie sa platim toate impozitele (si pe casa ei si pe a noastra)si sa ne grabim sa ne mutam deoarece ea are planuri mari cu apartamentul in care stam..
OFF cred ca v-am bagat in ceata de tot..
Nici nu stiu ce sa fac: casa sotului meu este veche de 100 de ani si nu avem bani sa o renovam iar aici ne-am mutat de un an si am investit toate economiile noastre-ca acum sa doreasca sa ne-o ia...

Mergi la inceput