Cum va intelegeti cu soacrele?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Subscriu si eu la cele care au o soacra deosebita! A mea e painea lui Dumnezeu! Pot spune ca, dintr-un anumit punct de vedere o iubesc chiar mai mult decat pe mama, pentru ca mi-e prietena... ceea ce nu pot sune desre mama. Cand i-am sus ca am probleme medicale si nu pot ramane insarcinata a reactionat asa cum nu a reactionat nimeni din jurul meu: s-a dus la biserica si s-a rugat pentru noi, s-a interesat pe la medici ca sa afle exact prin ce trec, m-a sunat aproape zilnic numai ca sa-mi suna sa nu-mi pierd credinta si sa gandesc pozitiv pentru ca e sigura ca totul va fi perfect!
Va mltumesc fetelor ca mi-ati adus aminte de ea, chiar o sa-i dau un telefon astazi!


Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Soacra mea este motivul pentru care eu nu cred in zodii, suntem amandoua zodia Taur, dar suntem asa de diferite, ca cerul cu pamantul !
Dansa este panicoasa, prudenta, neincrezatoare, banuitoare, nu este sociabila, etc., etc., iar eu sunt exact opusul. De ex. daca intalnim o persoana care pare amabila si binevoitoare, eu zic " ia-uite ce persoana de treaba!", iar dansa zice "Da' oare de ce e asa de amabila ? E ceva ciudat...".

Atata timp cat suntem la o distanta de peste 10,000 km, e o.k., ne intelegem bine.
O respect, nu o pot iubi ca pe mama mea, dar o iubesc pentru ca este mama sotului meu. Sa-i dea Dumnezeu sanatate !

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

si soacra mea e meseriashaaa (asta ca sa nu se simta dana t singura :PPP, si nu numai).
De. ex...sambata a venit pe la noi cu coshuletul cu: peste prajit, paine, cartofi tzaraneshti si....tineti-va bine..usturoi gata curatat ca sa fac mujdei, hihi.
Duminica a venit mamika si nea facut borsh si urzici cu orez si salata de vinete. A venit si socrella...si s-au dus sa fumeze si sa barfeasca. Ce sa barfeasca? ce nashpa se inteleg alte cuscre si ce meseriashe sunt ele si noi ca ne intelegem bine :)))))

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Eu am socrii relativ tineri,54 si 55 de ani, fosti invatatori.
Soacra-mea m-a acceptat din prima clipa,intotdeauna s-a purtat frumos cu mine,nu am ce sa ii reprosez.In plus ne ajuta cu bani,imi cumpara intotdeauna cite o toala sau un lucru care am zis ca imi place ,si binenteles ca nu trebuie sa ii platesc.Nu pot spune ca o iubesc si nu cred ca ea ma iubeste dar ne respectam,nu se baga niciodata intre mine si sotul meu.Am o cumnata la fel de draguta,are trei copii la 28 de ani,asa ca atunci cind Anna a venit pe lume noi nu a trebuit sa cumparam decit pampersi si lapte,restul a venit de la cumnata-mea:carucior,vanita ,scaun pt masina,masa de infasat, hainute,patut si asa mai departe.Sint multumita ca am asa socrii si cumnata,mi-ar fi foarte greu aici daca nu.....

Corina si Anna va ureaza la toti Sarbatori Fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Soacra soacra, poama acra. Nu asa se zice prin popor? Ei, cam asa sta treaba si pe la mine. Are un singur copil, pe sotul meu, dar parca aavut zece, cam asa o grija a avut de el. Si continua. In schimb, de ce oare nu-si vede de treaba, acum, cand nu o mai chinuie atata, si sa ne lase fara multele ei sfaturi si "eu nu ma bag niciodata in casnicia voastra" si prea desele reprosuri, nu la adresa mea, ci a copilului ei. Oare ce vrea sa demonstreze? Ca el oricum nu a prea ascultat-o nici inainte si nici dupa casatoria noastra, care a fost, pentru socrii mei, sfarsitul carierei fiului lor. Care cariera? Ei, dar cand s-a mai nascut si fetita, toate visurile lor s-au naruit. Asta e. Eu sunt o fire independenta, poate si un pic cam rece, dar sunt diplomata, nu ma cert cu ea, in schim ma macin singura si incerc sa nu-i reprosez niciodata nimic sotului din ce spune sau face mama lui. Acum, mai nou, dupa o adevarata magarie facuta de socrii mei, nu are rost sa va povestesc, sunt aproape doua luni in care nu au venit nici sa vada fetita, altele nu mai spunem. Sunt multe, dar vad ca conflictul de generatii este universal, cu exceptiile de rigoare. Eu subscriu la soacre acre.

Alina si Andruta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Soacra pentru mine nu e la fel de importanta ca mama, dar de inteles ma inteleg bine cu ea caci nu mai stam impreuna, adica la casa cea noua ea va sta la parter iar noi la etajul 1, iar in curte sper sa ne intelegem bine.
Uneori simt ca-l influenteaza pe Denis, dar nu este intotdeauna spre rau, pot spune chiar mai mult spre bine.

Sa fim fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

destul de bine ma inteleg cu soacra mea. nicioadata nu am avut conflicte. nu stiu cum ar fi fost daca stateam impreuna dar asa , stam numai pe aceeasi strada, ne intelegem bine. Ea a fost invatatoare si este destul de blajina, oricum are un suflet darnic (la fel si fiul) este binefacatoare si iti ofera tot ce are.

-dana- - de acest site-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

am o soacra super care imi este foarte draga pentru ca a avut grija sa ne spijine continuu in frelul ei.
Cu mine pot spune ca a fost OK pentru ca nu am mai vorbit de trei ani .
Ca om este chair de treaba si are o putere extraordinara , este si foarte culta .

Ma bucur pentru cele care au soacre, mame de baieti si se impaca bine, pentru ca in general mamele de baieti sunt destul de incomode pentru nurori.

Ceea ce este important este ca noua ne merge bine si asteptam un

Salutare fetelor

Lavinia Ciuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Mai Daniela chiar ca apicat norocul peste tine sa ai o soacra asa "super"spun asta pt ca in general in ro.cred ca jumatate din divorturi sint din cauza soacrelor ,mai ales cind sotul este fiu unic!!!!!!eu am trecut pe linga vreo patru ani si pot sa-ti spun ca daca ramineam cu "baiatul" ori ma baga ea in spitalul de nebuni ori ajungeam eu la "mititica",doamne ajuta ca dumnezeu ne-a crutat pe amindoua si dupa patru ani de prietenie am avut puterea sa pun PUNCT,bafta in continuare tuturor celor care inca mai "duc jugul",sarbatori fericite si La multi ani tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rechinuta spune:

Eu ma inteleg foarte bine cu soacra mea, suntem chiar prietene. Dansa este o fire foarte vesela si tot timpul daca am vreo problema se da si peste cap ca sa ma ajute.Vorbesc aproape zilnic cu dansa la telefon si cand ma vede tot timpul ma pupa si ma ia in brate...Sa-i dea d-zeu sanatate!!!!

Rechinuta

Mergi la inceput