Fotograf si cameraman

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Draga Moss astept pe PM numerele de tel si cu nerabdare astet pozele de la nunta sa vedem cu a fost

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamunti spune:

Blanca daca mai ai nevoie si eu te pot ajuta.Contacteaza-ma pe PM daca esti interesata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianutza spune:

fetelor,
mai intai vreau sa va multumesc pentru ca in timpul pregatirilor pentru nunta toate discutiile de pe acest forum mi-au fost de mare ajutor. si de aceea as dori sa-mi impartasesc si eu emotiile si impresiile in speranta ca va ajuta si pe altcineva.

am avut nunta pe 22 mai. pana in ziua respectiva am stat cu mari emotii pt ca a fost vremea f urata cu ploi..insa sambata respectiva a fost superba cu 28-30 de grade.

noi am vrut sa organizam singuri nunta...sa fie ceva simplu si frumos. asa ca ne-am ocupat de tot. cununia civila o facusem cu un an in urma (doar noi doi) asa ca scapasem de jumatate din tam-tam.
ordinea de zi a fost asa: sedinta foto studio (auzisem ca e mai bine inainte - si chiar a fost pt ca am fost f odihniti si nesifonati), biserica, poze in gradina bisericii si masa festiva de dupa-amiaza doar cu rudele si prietenii apropiati.

sedinta foto a fost super...abia astept sa iasa pozele sa vi le arat.
la biserica iara a fost f frumos. am facut la biserica Radu Voda unde nu-ti cer bani (dai la sfarsit cat vrei tu) si sunt numai preoti tineri care canta super.
apoi am facut poze printre ruinele din curtea bisericii de care iarasi sunt tare incantata.

ca si cameraman l-am avut pe cel recomandat de gina: radu. am optat pt pachetul cu 2 cameramani si cu lumini. pot sa zic ca sunt super incantata. cand am vazut ieri varianta finala mai ca imi venea sa plang. vi-l recomand cu caldura. este un super profesionist si face totul cu pasiune si ne-am inteles f bine din prima clipa desi nu ne stiam dinainte. el ne-a dat si sfaturi de cum sa stam si cum sa mergem ca noi nu prea ne pricepeam. iar varianta pe dvd este exact ca in realitate: sunet si imagine excelente. pe scurt: simplu si frumos. asa e iesit.
ca si fotograf a venit un baiat de la studioul foto si ne-a mai facut poze si un prieten tare talentat.

florile le-am comandat de la o florarie care face design floral si-am fost super incantata de toate buchetele - trandafirii au tinut toata ziua...si inca ii mai am dupa 10 zile.

la restaurant a fost totul superb. fiind si putina lume ne-am permis sa facem servirea bauturilor la liber (fiecare a servit ce-a vrut). iar mancarea a fost f proaspata si servirea ireprosabila...si atmosfera deosebita. ei ne-au asigurat si aranjamentele de flori pe masa si lumanari. si tortul care a fost demential (cu martipan alb pe deasupra). restaurantul se numeste golden blitz center (cel de pe soseaua titulescu). eu de cand l-am vazut prima data m-am hotarat la el. si ce-a fost cel mai misto e ca am stat toata lumea (40 pers) la o singura masa mare dreptunghiulara.

a fost fara dans si toata nebunia de la o nunta clasica. teoretic ei au o formatie care canta dupa ora 8 in fiecare seara si se putea aranja cu ei. dar noi am vrut ceva f simplu.
si am primit numai cadouri frumoase (n-am acceptat bani de la nimeni) si a fost tare placut si toti au fost incantati.
va trimit un link cu cateva poze.
saptamana viitoare o sa pun si cateva de la studio sa va faceti o idee.

http://community.webshots.com/user/dianavasile

per total pot sa zic ca a iesit exact asa cum ne-am dorit si n-am avut nici o surpriza neplacuta din partea vreunui furnizor.

daca vreti sa ma mai intrebati amanunte va astept...ca acum dupa atata alergatura as putea sa-mi deschid o agentie de organizat nunti ca ma pricep la toate :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

foarte frumoase pozele Diana si voi la fel...cred ca a fost superb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

Si eu sunt de acord: Super pozele (adica voi).
Si daca tot te-ai hotarat sa impartasesti din experienta ta am si eu o mare rugaminte: cam ce trebuie sa stiu eu despre un cameraman, cam ce calitati trebuie sa aiba? Nu stiu ce sa ii cer. Sunt din Iasi si singura varianta de a alege un cameraman este sa il caut in ziar la anunturi. Dar nu stiu ce vreau de la el: DVD; VHS; montaj; spot......?

Ma puteti ajuta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianutza spune:

sincer nu stiu nici eu f bine. eu am avut noroc ca stia cameramanul.
dar parerea mea:
1. sa fie pasionat de ce face.
2. sa se priceapa la a face un montaj. si asta iti dai seama din ce-ti arata el ca a mai filmat. hai sa-ti zic cum arata la mine montajul: inainte sa vin eu la biserica el a luat cadre de afara cu biserica si dinauntru cu tot felul de picturi frumoase si cu cupola prin care intra soarele. apoi in timpul slujbei sa faca tot felul de zoom-uri pe voi sau pe preoti sau pe alte obiecte care au importanta la un moment dat (crucea pe care o sarutati, etc). iar la sfarsit ne-a pus sa ne sarutam si asa a incheiat biserica. apoi la restaurant tot asa s-a dus un pic inainte si-a filmat cate ceva din exterior si interior - un fel de prezentare.
3. un mare plus e sa vina cu niste lumini inalte (pe la 3 m) ca sa nu te deranjeze, iar in acelasi timp sa fie lumina puternica sa se vada misto
4. un alt plus este sa mai vina cu inca cineva cu o camera (chiar daca un pic mai slaba) ca sa ia din mai multe unghiuri, pt ca la montaj se vede misto - da senzatia de miscare - nu static. si ies f misto fazele gen: aruncatul buchetului, furatul miresei, etc.
5. mie muzica iara mi s-a parut f importanta (cea de fundal - atunci cand nu e slujba).
6. f important: sa aiba aparatura digitala performanta. camera pe care o avea tipul asta stoca 4 MB / sec. stiu ca-mi notasem undeva cum se numea. ar trebui sa caut.
7. ca format eu am cerut dvd si cd (pt mine) si vhs (pt rudele care nu au dvd-player). bineinteles ca cel mai bine se vede dvd-ul: suntet si imagine mai misto ca in realitate.
8. genericul. mie mi-a placut f mult: la mine sunt niste verighete care se invart prin aer (identice cu cele pe care le avem noi: pe una scrie Together iar pe cealalta Forever - zicea ca s-a chinuit 2 zile sa le faca sa arate ca in realitate :)). iar pe fundal o poza cu noi doi- ceva mixaj intre un prim plan si un fundal unde ne sarutam. apoi venea invitatia scanata. si-apoi biserica.
9. poti opta si pt montaj gen videoclip. eu am vazut la tipul asta dar n-am vrut (mi s-a parut un pic cam pretentios). dar poti sa-l intrebi daca face si sa-ti arate - abia vezi de ce e in stare.

concluzie: incearca sa stai de vorba cu mai multi si sa vezi cat mai multe materiale facute de ei (si sa te asiguri ca sunt facute de ei - si nu furate de la altii) si sa faci comparatii.

altel: poti sa-mi scrii pe PM sa-ti dau adresa tipului. poate cunoaste pe cineva bun prin iasi...sau poate e dispus sa faca un drum pana acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

draga mea dianutza,

ma bucur sincer ca ai fost multumita de cameraman, asa cum spuneam mai devreme pe forum eu am fost super incantata de materialul rezultat.
iar pentru ceea ce fac ei preturile sunt super OK !
eu l-am recomandat multora si toata lumea a fost incantata
casa de piatra si mult noroc..

cristina d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

d...si apropo, si eu am avut nunta tot la Manastirea Radu-Voda, unde a fost superb.
ma bucur mult ca am ales acest loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

quote:
Daca va mai intereseaza, desi este reclama, va anunt ca...


Conform unei reguli a forumului, reclama nu este tolerata de catre DC decat urmatoarele conditii:
- in cadrul rubricii de "Mica publicitate": http://www.desprecopii.com/forum/classifieds.asp
- cu respectarea conditiilor de la pagina ofertelor de Publicitate:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=502

Pentru conformitate, va rog cititi aici:
http://www.desprecopii.com/forum/rules.asp#rulesid19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M. Gina spune:

Aici se cauta si se merge in principal pe recomandari de la persoane multumite, altfel tuturor ne-a fost sau ne e frica ca oricine iti poate arata numai fotografiile care i-au iesit cel mai bine din toata "cariera" lui

quote:
Desprecopii.com nu tolereaza reclama pe forum. Tocmai pentru a pastra obiectivitatea discutiilor, mesajele ce au acest scop vor fi sterse fara preaviz iar utilizatorii care nu respecta aceasta regula vor fi sanctionati.

Mergi la inceput