Fetele din USA,poftiti la o barfa!(10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Ana, viza o primeste in ziua in care se prezinta la consulat cu toate actele de care are nevoie pentru obtinerea ei. Interviul are loc (de regula) dimineata, iar raspunsul il primeste cateva ore mai tarziu. Parintilor mei li s-a dat pasaportul cu viza in 2 ore de la interviu.

Oare asta intrebai? :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anapharm spune:

Programarea la Doctor e pt maine dimineata si multumesc lui Dumnezeu nu a mai aparut nimic care sa mi-o amane si de data asta - cred ca a fost suficient sa astept 3 saptamani pt un test de sarcina si un Papanicolau.
Va spun maine cum a decurs totul, imediat ce ajung acasa.
Cum te simti veve? Esti in putere? Bebica ce face?
Sanatate multa
Ana 20 saptamani

"Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie".
Ana Burtch

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mn spune:

quote:
Originally posted by anapharm

Multumesc pt sfaturi!
Este vorba de sora mea geamana. Vreau cu orice pret sa o aduc aici in vizita, sa petreaca macar putin timp alaturi de noi. E ingrozitor pt amandoua sa traim departe una de cealalta, dupa 25 de ani in care am fost mereu impreuna si am impartit chiar si o bomboana. Acum ma



buna ana,

in principiul sotul tau sau chiar tu poti face invitatia, trebuie doar sa fi legal aici, nu trebuie sa fi cetatean.
Invitatia este de fapt Affidavit of Support poti sa il iei de pe web de la http://uscis.gov/graphics/formsfee/forms/i-134.htm si il tiparesti fata-dos, adica totul pe o singura hirtie.
Aveasta se trimite in tara, iar odata ajunsa in tara, sora ta se duce la Banca Transilvaia unde plateste taxa de interviu.
Dupa aprox. 2 zile se uita pe internet la adresa http://www.usembassy.ro/InfoR/NIVAppointment/niva.html
si va vedea data si ora cind trebuie sa mearga la interviu.
In ziua respectiva va primi si viza si poate sa vina.
Uitindu-ma acolo azi, vad o decalare de 3 saptaminii.
Adica daca ar fi sa plateasca azi, va fi programata peste 3 saptamini.
Kim, ai perfecta dreptata cu termenele
Sa imi spuneti daca mai aveti intrebari.


mircea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mn spune:

quote:
Originally posted by anapharm

Multumesc pt sfaturi!
Este vorba de sora mea geamana. Vreau cu orice pret sa o aduc aici in vizita,



cit de bine semanati?
Sincer acum, sanse sunt mici sa poata veni, numai daca salarul ei este suficient de mare, si demonstreaza ca nu vrea sa ramina aici.
De asemnea, eu am auzit ca nu este bine sa spuna la interviu ca vine sa va ajuta pentru ca nasteti/sau ati nascut.

numai bine si bafta
mircea.


mircea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anapharm spune:

Multumesc mult Mircea!!!
Gandesc ca luand in calcul si o marja de timp, as ajunge undeva in jur de 2 luni maximum. Ohhhh ce bine, ma asteptam sa dureze cu mult mai mult.
Va pup pe toti Sanatate multa!
Pe maine, cand vin cu vesti de la doctor.
Ana 20 saptamani

"Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie".
Ana Burtch

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

VEVE,bine te-am regasit!!!!!!ne pare bine ca esti intre noi si nu ne-ai parasit mult timp,pt ca nu mai vazusi'culoarea maro pe aici.Veve,ce face fat frumos din lacrima"Andreiasi"...sa iti traiasca mare de tot si sa il vedem si pe el aici (lasindu-i postul cu cariocele)mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anapharm spune:

Cat de bine semanam???
Eu vad putine diferente, sunt mai inalta cu 3 cm si am parul putin mai lung, cateva alunite plasate diferit si o cicatrice mica de-a mea pe obraz. In rest suntem imagine-n oglinda. Pt cei ce abia ne cunosc este imposibil sa faca o deosebire, chiar si cei apropiati sau familia ne mai confunda. Na ca mai adaug ceva: caracterul, principiile, modul de a gandi si actiona- foarte apropiate; vocea, rasul, mersul, gesturile sunt identice. Avem acelasi diagnostic - hipermetropie+astigmatism si ca sa se respecte regula, aceasi dioprie si distanta focala. Sunt multe asemanari, astea mi-au venit acum in minte.
Ai dreptate in ce priveste ce trebuie sa nu spuna la interviu. Desigur ca nici n-o sa pomeneasca ceva despre sarcina sau copilul meu, doar ca vrea sa ne viziteze. Iar despre salariu nici o problema, are 2 locuri de munca, un contract la asociatia familiala a tatalui meu si carte de munca la un complex unde lucreaza ca reflexoterapeut. Cred ca poate dovedi un venit lunar de 12 milioane.
Iti multumesc inca o data.
Ana 20 saptamani

"Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie".
Ana Burtch

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mn spune:

quote:
Originally posted by anapharm

Cat de bine semanam???
problema, are 2 locuri de munca, un contract la asociatia familiala a tatalui meu si carte de munca la un complex unde lucreaza ca reflexoterapeut. Cred ca poate dovedi un venit lunar de 12 milioane.
Iti multumesc inca o data.



mult noroc, ca la ambasada 90% este vorba doar de noroc...si cum s-au sculat aia dimineata.
daca domne feri nu ii da viza trimitei green cardul tau :)

mircea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

quote:
Originally posted by mn

mult noroc, ca la ambasada 90% este vorba doar de noroc...si cum s-au sculat aia dimineata.
mircea.



asea ie! fratele meu si prietena lui au venit la noi de Craciun, in 2003. nu numai ca nu s-au uitat in detaliu (au verificat doar daca le au pe toate) pe hartiile lor (adeverinta de la serviciu, acte de proprietate etc.), ci le-au dat viza pe 10 ani. i-au intrebat doar daca au de gand sa ramana aici. si au amandoi 26 de ani! iar noi nu suntem cetateni, nici macar green card n-avem... aici, cei de la ins le-au pus viza de sedere 6 luni.

ca procedura, este exact cum a spus Mircea. am o completare, totusi - acel affidavit of support (invitatia voastra) trebuie notarizat. noi am facut acest lucru la banca. toata "tevatura" a durat vreo 3 saptamani (de cand am trimis noi hartiile si pana cand au primit viza). ca sa scutiti din timp, ei pot plati acea taxa la Banca Transilvania inainte ca voi sa trimiteti affidavit of support (le trebuie doar la interviu). asa isi asigura programarea la interviu.


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mn spune:

quote:
Originally posted by iubibubi
proprietate etc.), ci le-au dat viza pe 10 ani. i-au intrebat doar daca au de gand sa ramana aici. si au amandoi 26 de ani! iar noi nu suntem cetateni, nici macar green card n-avem... aici, cei de la ins le-au pus viza de sedere 6 luni.



ar trebui sa puna la loterie, la cea cu bani nu la cea a vizelor :). Cu bafta lor....

quote:

acel affidavit of support (invitatia voastra) trebuie notarizat. noi am facut acest lucru la banca. toata "tevatura" a durat vreo 3



da, la banca la care avem cont am facut, si cum am spus mai inainte cu notarizarea, este gratuita.

quote:

ca sa scutiti din timp, ei pot plati acea taxa la Banca Transilvania inainte ca voi sa trimiteti affidavit of support (le trebuie doar la interviu). asa isi asigura programarea la interviu.



numai ca trebuie sa va asigurati un plan de back-up daca hirtia nu soseste in timp. Eventual vedeti cine merge in Ro si o dati la cineva personal s-o duca, daca nu o primesc in 3 saptaminii.

mircea.

Mergi la inceput