FIV 10

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Originally posted by anis

Am inteles...HSG, l-am facut acum 7 luni.eu vreau o instilatie ca sa ma asigur ca nu e vreo trompa infundata.

Am vb cu dr, mi-a zis ca pot face si cu ICSI,daca luna viitoare nu reuseste inseminarea.Analizele le am pe toate facute.am un dosar gros plin de ele.

Am inteles de la dr, ca dupa atatea inseminari, si toate ca la carte, adica foliculi grasi, endometru bun, spermatozoizi buni....problema ar fi de fecundare...din cauza asta imi recomanda FIV

Eu nu vreau sa ma grabesc ,dar nici nu vreau sa merg pe o metoda la infinit care nu ma ajuta...cam asta ar fi ideea..

Pupici si va mai intreb eu...

PS: Tia,pt instilatii iti trebuie programare,nu? Cum il chema pe dr?Iti trebuia si trimitere?



AniS


Anis iubita, dr. nu-si da seama daca ai trompa infundata facand instilatii.. nu uita ca si la HSG, pana nu vede filmul dr. nu se pronunta asupra permeabilitatii trompelor. Mai bine mai faci un HSG, din punctul tau de vedere (ca pacient) e cam acelasi lucru, poza e in plus..

Da, ca sa faci instilatii la Medsana iti trebuie recomandarea unui dr. de-al lor. Nu mai stiu cum o chema pe tipa, dar poti suna la receptie, asa am aflat si eu programul ei.

Daca faceti FIV, nu ai nevoie de trompe..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

quote:
Originally posted by gabid

Lali,poate ca reusesti prin inseminari si nu e nevoie de FIv.Dar la voi cum arata spermograma?E asa de rau?


Gabi.



Gabi, draga, la noi spermogramele arata cam asa (iti spun din memorie, ca nu le am acum la indemana) intre 28 si 30 mil, cu mobilitate 45 %, iar dupa prepararea pentru inseminare au ramas 4,5 mil vigurosi si gata de treaba !

De doi ani incercam natural, cu monitorizare de temperatura, cu teste de ovulatie si .... nimic. In acest an am inceput cu inseminarile, suntem la a doua si speram, speram sa reusim. La mine totul e in regula, ovulatie lunara, cel putin dupa testele de ovulatie, temperatura si monitorizari ecografice, uter normal, putin mic, trompe permeabile, cea stanga putin spiralata, si totusi... nu se intampla. Asa ca, daca nu determinam o cauza precisa pentru care nu reusim FIV este o optiune serioasa.

Cam asta e, daca mai vrei sa iti spun ceva, intreaba-ma.

Te pup,
Lali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Tia, nu vreau sa te contrazic, dar si instilatiile au relevanta in aprecierea permeabilitatii trompelor. Este acolo un manometru care masoara presiunea cu care trece lichidul si in functie de asta se apreciaza daca una sau ambele trompe sunt infundate (trece mai greu lichidul si deci necesita presiune mai mare). Stiu asta pt ca eu am facut doua astfel de instilatii acum ceva ani, pe vremea cand eram pacienta in Giulesti, in urma carora mi s-a scris: a rezultat permeabilitate, substanta patrunzand in totalitate la o presiune de 100 mmHg.
Nu este la fel de relevant, dar daca a facut HSG recent poate vedea daca a aparut vreo obstructie ceva, cred.

Pupici!
Anemona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Si eu sunt ingrozita de HSG.Si pe mine m-a durut ingrozitor.La instilatii era mai bine.Eu am facut instilatii 2 saptamani pana s-au desfundaat trompele .Si la mine si-a dat seama dr ca sunt bine dupa presiune.
Eu am facut HSg dupa instilatii si eram sigura ca-i bine.Eu nu am facut HSg inainte de instilatii.Dr meu de atunci (acum vreo 5 ani)din Bacau(unul batran)a verificat trompele direct cu instilatii.la inceput nu prea intra lichidul dar dupa 2 saptamani a fost perfect.
Anis,se pare ca ICSI trebuia sa faci...se face fecundarea sigura si organismul tau va da multi foliculi la stimulare.




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Anemona ai dreptate....tocmai azi am vb cu dr. Si eu am m-ai facut o instilatie la Giulesti acum 2 ani parca si au putut sa-mi spuna daca trompele sunt permeabile sau nu.
Ceea ce ai scris tu e corect asa mi-a spus si dr, si am sa fac instilatia la Giulesti....pentru ca la Medsana se pare ca deocamdata nu mai fac,pt ca nu m-ai au dr..cel putin asa i-au spus sotului azi cand s-a dus iarasi sa-si faca o noua spermograma.



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Cica,nu se prinde bb cand faci FIV vara!
La Medsana si la Giulesti se face FIV si in iunie...apoi urmatoarele FIV sunt in septembrie.Poate ca au ei concedii si intrerup procedurile.
Eu am facut primul FIV -stimulare mai si transfer 15 iunie.Nu am reusit.Sincer nu era f.cald in iunie in acel an.Eu cred ca nu am reusit asa ca nu a fost sa fie si nu din cauza caldurii.
Vali de ex a facut in iulie si a reusit asa ca si vara se reuseste la FIV.
Singura chestie nasoala care o vad eu este stimularea cand afara este cald.Eu nu suport caldura de felul meu,ma refer la cea excesiva si cu burtica umflata de la injectii e si mai rau!Depinde de organism.Eu vara nu ies din casa decat seara si dimineata pt ca in rest mi-e rau de la soare.La mare stau sub umbrela !




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis, atunci mergi unde spune Gabi.. Mie la instilatii nu mi s-a spus nimic legat de permeabilitate, si m-a durut gura de cate ori am intrebat. A trebuit sa repet HSG ca sa ne lamurim.. Ce ma intreba Ancar cand introducea solutia, daca simt durere in sus, in dreptul trompelor.. spuneam ca da, si era multumit.. semn bun, insa la HSG s-a demonstrat ca ambele trompe erau obturate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

La Medsana pana pe 6 august este lot de fertilizare mi-a spus aseara dr Protopopescu.



Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Buna, fetelor!
Stiti ce am facut pana acum? Am luat toata arhiva de la subiectul fiv si am citit aproape tot! Ma dor ochii si capul, mi-e sete, am amortit, dar nu m-am putut desprinde. Parca citeam prima data.
Am revazut zilele in care se scriau pagini intregi la subiectul nostru, cand eram dornice sa povestim, sa ne incurajam una pe alta, sa speram ca totul va fi bine.
Si... incet incet am vazut o scadere a tonusului aici... Scriem tot mai rar, povestim mult mai putin, uneori aproape deloc, nu mai razbate din mesaje acelasi optimism...
Ma gandesc ca toate greutatile prin care trecem ne schimba. Ne sapa cumva. Si asta m-a intristat...
Va scriu ca sa va rog sa nu va lasati invinse de aceasta lupta! E grea, e inumana poate, dar pe langa lupta cu starea de fapt si cu problema conceperii unui bebe, avem de dus lupta cu noi insine. Daca pierdem aceasta lupta, va fi cel mai trist!
Fetele care asteapta deja un bebe sau care deja il tin in brate pot confirma ca lupta nu se termina odata cu testul pozitiv. Ea abia incepe, sau mai bine zis reincepe, cu alte griji, parca tot mai mari. Si sunt convinsa ca dupa nastere vor urma alte si alte griji si emotii... Asadar, niciodata nu se termina! Este doar o etapa, dupa care urmeaza alta si alta. Iar ca sa trecem cu bine peste toate aceste etape, trebuie sa ne pastram flacara sperantei si increderea in suflet.
Poate par patetica, dar am simtit ca trebuie sa scriu toate astea! Am avut in ultimul timp o perioada apasatoare, am stat in casa si in pat mult prea mult, incat am devenit nervoasa si uneori rea cu cei din jur, cu sotul meu si in final cu mine insami. Si m-am trezit intr-o dimineata, acum cateva zile, cand am aflat niste lucruri foarte grave si dureroase despre cineva din familie, si m-am intrebat ce motive am sa fiu nervoasa. Si m-am hotarat sa ma linistesc, fetelor! Stiu ca presiunea e foarte mare si ca se resimte in tot ce facem, dar m-am gandit ca TREBUIE sa fiu buna si calma si optimista!
Am vrut sa impartasesc cu voi aceste ganduri, ca o promisiune, si sa va rog si pe voi, in cazul in care ati uitat sa mai sperati, sa va reamintiti ca totul are la baza o speranta in viata asta. Zambiti, fiti calme si bune cu cei din jur, treziti-va in fiecare dimineata cu zambetul pe buze si cu speranta in suflet! Am credinta ca va va ajuta.
Va doresc un weekend frumos si senin si pace sufleteasca!

Anemona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:



Anemona,nu vreau sa te supar...probleme sunt dar fetele nu trebuie sa stie ce si cum...important este sa aiba 2 liniute pe test.Restul trece,important este rezulatatul final,adica
A inceput sa se vada burtica?
Si eu am facut rau povestind despre sarcina mea candva.Sunt sarcini FIV perfecte,adica ca o sarcina normala.
In legatura cu subiectul FIV cred ca toate stim ce este si cum se face FIV...cred ca trebuie sa aparaa fete noi pt care FIv e ceva nou,pt noi nu cred ca mai reprezinta o noutate.
Le doresc tuturor fetelor care fac FIV, NOROC.Chiar daca ma credeti sau nu FIV-ul e o mare loterie.




Gabi.

Mergi la inceput