FIV 10

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

ana, berbantu' meu ia branca ursului cate o lingurita de 3 ori pe zi, inainte de masa (cam cu o jumatate de ora).. si DAAA, e groaznica! bea o cana de suc la fiecare priza vitamina E forte, cate una pe zi, 20 de zile, apoi 10 zile pauza si repetir inca 2 luni (Ancar)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Fetelor, ma bag si eu in discutie... deocamdata locul meu e la subiectul cu inseminare (IAS), dar daca nu ne reusesc urmatoarele cateva incercari vom trece si noi la FIV.

Dr. ne-a prescris pentru sotul mau, care are din pacate probleme un tratament cu laptisor de matca si vitamina E. Acum va scriu pt. ca pe laptisor scrie ca e singura sursa naturala de acetilcolina-hormon neurotransmitator. Nu stiu ce efect are, sau cat e de important acest hormon, sotul meu ia doar de cateva zile, dar sper sa functioneze...


Lali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

fetelor spuneti-mi si mie ce inseamna FIV. Eu din fericire am deja o fetita si cu timpul probabil ca va mai veni un bb , pe cale naturala. Dar am o prietena ce nu poate face bb-ei ... pentru ea m-ar interesa
Multumesc

lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monbb1 spune:

Cloe: Ma gandesc la tine. Va fii bine si mai ales daca faci cezaiana, totul va fii controlat. Normal ca o sa mai tii bebeii cateva zile in burtica. Iti tin pumnii si astetam vesti frumoase.

Loredana: FIV inseamna fertilizare in vitro, ultima etapa in procedurile de reproducere asistata. Depinde f mult ce probleme are prietena ta si o fatuiesc sa mearga sa vada un doctor ginecolog care o va recomanda la un doctor in fertilitate daca este cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Cine stie.daca la Medsana pt o instilatie iti trebuie si trimitere sau recomadarea unui dr de acolo??Si cat costa..etc
La mine au trecut 7 luni de la HSG.si vreau sa fac o instilatie.asa ca un fel de reverificare a permeabilitatii trompelor....si vreau sa ma duc la Medsana...ca nu am chef de stres in vre-un spital...

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Si altceva dr m-a anuntat ca mai fac doar o singura inseminare, a 5-a si dupa care trec la FIv. Se face vreo pauza ceva ,intre tratamentul de la inseminare(care e f slab) si cel pt FIV?? Sau se face trecerea directa,adica se incepe "treaba" cu urmatoarea luna?

AM sa va zapacesc cu intrebarile...oricum FiV..vreau sa-l fac si cu ICSI..mi se par sansele mai mari...spun o tampenie?

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Anis,


Te gandesti inca prea departe!O instilatie la Medsana costa 420000 lei.Atat era in oct decand am eu catalogul de preturi.Nu cred sa le fi marit pt ca sunt destul de mari si asa.

In legatura cu trecerea la FIV cred ca va stabili dr.Eu nu cred ca iti trebuie pauza pt ca inseminarile sunt ca si sarcinile normale(stimulari usoare).Cred ca o luna va fi de ajuns.

Apoi ,despre FIV+ICSI...nu cred ca va fi alegerea ta.Eu nu am dorit sa fac ICSI.Era 600 $ in plus dar nu s-a putut altfel.Dealtfel,cand sunt probleme masculine dr te anunta inainte de posibilitatea ICSI daca nu se reuseste natural...adica sa ai preagtiti banii pt ICSI.

Oricum,pana la FIV mai este o inseminare... o speranta in plus.



Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

La Giulesti pt FIv se fac un dosar care cuprinde anaalize obligatorii.Adica,dozari hormonale in ziua 3 si 21 plus niste analize imunologice.Pia poate sa-ti spuna mai multe.Deci vor mai dura o luna si aceste analize daca nu le ai facute.




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Originally posted by anis

Cine stie.daca la Medsana pt o instilatie iti trebuie si trimitere sau recomadarea unui dr de acolo??Si cat costa..etc
La mine au trecut 7 luni de la HSG.si vreau sa fac o instilatie.asa ca un fel de reverificare a permeabilitatii trompelor....si vreau sa ma duc la Medsana...ca nu am chef de stres in vre-un spital...

Pupici

AniS


Eu am vrut sa fac instilatii la Medsana si am renuntat pentru ca la momentul respectiv nu aveau decat un singur dr. pentru asa ceva, disponibil numai 2 zile pe saptamana. Cum instilatiile se fac zilnic, pana in ziua 10 maxim, am renuntat. Ceva foarte important Anis: instilatiile nu verifica permeabilitatea trompelor, pot ajuta la desfundarea lor, numai prin HSG se da un diagnostic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Am inteles...HSG, l-am facut acum 7 luni.eu vreau o instilatie ca sa ma asigur ca nu e vreo trompa infundata.

Am vb cu dr, mi-a zis ca pot face si cu ICSI,daca luna viitoare nu reuseste inseminarea.Analizele le am pe toate facute.am un dosar gros plin de ele.

Am inteles de la dr, ca dupa atatea inseminari, si toate ca la carte, adica foliculi grasi, endometru bun, spermatozoizi buni....problema ar fi de fecundare...din cauza asta imi recomanda FIV

Eu nu vreau sa ma grabesc ,dar nici nu vreau sa merg pe o metoda la infinit care nu ma ajuta...cam asta ar fi ideea..

Pupici si va mai intreb eu...

PS: Tia,pt instilatii iti trebuie programare,nu? Cum il chema pe dr?Iti trebuia si trimitere?



AniS

Mergi la inceput