Voi ce ziceti?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Ba eu l-am dus la Cora si nu a patit nimic... Si am vazut bebelusi si mai mici pe-acolo!

Dana si bb Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Draga "gogosar", ca esti religioasa, este dreptul tau, sau alegerea ta, dar ca sa nu scoata copilul din casa pana nu e botezat, mi se pare o aberatie. Pai copilul acela cand merge la botez la biserica, nu trebuie scos din casa?? (sarim peste faza cu botezul acasa) Pai cum vine aia, la botez il scot, dar inainte il la sa faca radacini intre patru pereti ?!?!
Eu am iesit cu fetita mea la sase zile dupa nastere din spital, si a doua zi eram deja la plimbare si in supermarket. Cum sa ma duc eu la cumparaturi si copilul meu sa ramana acasa?!?
La faza cu praful, te contrazic vehemet. Eu locuiesc de aproape trei ani langa un santier (se constuieste un supermarket gard in gard cu blocul meu si chiar ca e SUPER mare, daca lucra ei de atatia ani) si e praf si galagie de sa nu-ti povestesc. Cu tot praful, tot o scot aproape zilnic afara (exceptie au facut saptamanile friguroase de asta iarna si cand a fost bolnava) si crede-ma a bagat si kk de caine in gura si n-a patit nimic.
Legat de caldura din casa, cred ca maxim 22 grade sunt de ajuns. Eu am fost de parere ca la 19-20 de grade pot fi linistita. Imi aduc aminte cand eram in Romania si nu aveam niciodata mai mult de 17grade, caldura era cu program,la fel ca si apa, si au crecut atatia copii sanatosi si voiosi.
Cu laptele de vaca ai dreptate, poate gasesti o metoda mai diplomata sa o faci atenta sa consulte un pediatru sau un medic de familie. Ar trebui sa aiba grija la capitolul laptic.

Pupici si multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

quote:
Initial creeata de gogosar
Pe langa faptul ca a scos copilul in oras, chiar la magazine, cand avea o saptamana
anca


Anca,
La o saptamana ..... eu nu l-as scoate chiar in oras la cumparaturi ... poate in parc.
Prietena ta e .... foarte energica la o saptamana dupa nastere.
Recunosc ca eu eram ca "lovita de tren" in postura de lauza de 1 saptamana ....
La faza aceea, nu ma dezlipeam de BB, si la cea mai mica reactie a lui .... ma uitam in carte, sunam pediatra, ma uitam pe DC ....
Uite ... am dat exemplu de exagerare in alt sens.
Cand a facut BB o luna, incepusem sa am oarece control asupra situatiei ....
Dar, l-am scos pe BB afara ... chiar daca era iarna, si nu era botezat.
Numai bine tuturor !

mama L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

Am uitat sa mentionez faptul ca pe 28 septembrie 2003 am nascut, asta a fost duminica, dupa 5 zile, adica vineri ma externat din spital si sambata am fost cu Lisa la magazin ... si nu vad unde e problema... fetita e sanatoasa, acum are 6 luni si nu am avut nici o problema cu ea, nici macar racita ... Gogosar cred ca ar trebui sa te gandesti bine inainte de a face un copil. Si ar fi si mai bine sa te informezi, exista foarte multe carti pe care le poti citi ...

lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

Si inca ceva ce nu am inteles ... De ce in vizita doar daca ai masina?

lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Eu am nascut in State deci am stat doar doua zile in spital si atat. Deci din a doua saptamana am vizitat supermarket-ul care in State este de dimensiuni gigantice si cam aglomerat. E o hala de mancare. Si era un frig prin magazin. Iar la medicul pediatru m-am dus eu, nu vine el cu nici un chip. Si avea medicul in camera de asteptare copilasi care urlau, zbierau si erau si bolnaviori. La noi acasa era mereu muzica clasica ce-i drept, dar era. Noi nu ne certam, dar zbierau copilasii aceia la medic de-mi rasunau mie urechile. Ei nici nu-i pasa. Tragea la san, calma. Reactiona la zgomotele din senin, dar in rest stii cum adormea pe la sase luni? Puneam seara aspiratorul. Am descoperit-o cand exasperata intr-o seara l-am pus pe tati sa o legene si eu m-am apucat sa fac curat cu aspiratorul ca sa nu-i mai aud plansetele si sa ma doara sanii cei plini de lapte.

Copiii au personalitatea lor, dar daca tii la prietena ta si la copil...convinge-o fara argumente atot-stiutoare sa vada un pediatru pentru alimentatia puiului. Asta merita tot efortul!

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Eu am nascut in state ca shi AC. Aici nimeni ni vine acasa la tine sa vada bb... mergi tu cu el la doc, la magazine l-am scos la 7 zile (5 zile am stata in spital ac am nascut cu cezariana)... nu aveam pampers shi a trebuit sa merg ca eram singura acasa. Il scoteam la plimbare in fiecare zi cel putzin o ora... fara caciula in cap. Nu i-am pus caciula in cap numai daca batea vantu. In casa am 20 grade C... shi nu il infofolesc cu haine sau caciuli cum se face in RO. Muzica shi in zi de azi merge tot timpul... ba clasica, ba roc, pop.... ce am eu chef sa ascult, Tv nu il sting numai daca dorm :), iar musafiri pot sa fie catzi vor ei ca bb doarme daca are chef se somn shi se joaca daca nu vrea sa doarma. Totul este de personalitatea copilului... daca il invetzi cocoloshit de mic asha o s ail ai... daca ii dai voie sa cunoasca de mic tot o sa fie un copil deschis shi sociabil.
Late de vaca... aici nu imi convine... pana la un an nu trebe dat la copii lapte de vaca, este prea gras shi dezvolta multe alergi la bb... pus ca este greu de digerat shi deaceea bb vomita.
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Birfa, birfa !!! Imi place !!!
Noi avem gemeni si dam pe linga ei cu aspiratorul cind dorm si n-au nici o treaba. Am fost sfatuiti sa-i invatam sa doarma cu balamuc in jurul lor, ca altfel nu se pot odihni, daca se trezesc la orice... Iesitul in oras e ok, daca il imbraca cit de cit... il caleste...
Dar e iresponsabila ca ii da lapte de vaca. Laptelui de vaca ii lipsesc o multime de elemente care sint in laptele praf - formula sau in laptele de mama... plus ca poate face o alergie la lactoza... pune un doctor sa vorbeasca cu ea ! N-are nici un drept sa-si puna copilul in pericol. !

Miruna,
Horia si Martin, 26 August 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Draga gogosar, trebuie sa iti spun ca subscriu pererii generale ca nu e bine sa iti cocolosesti prea tare copilul...despre laptele de vaca....daca il prepara conform cartii nu ar fi nici o problema....
Uite ce scrie in cartea "Mama si copilul" - Emil & Herta Capraru de la Editura Medicala, cel putin ii poti recomanda prietenei tale cum sa prepare laptele de vaca:
"Nemodificat, laptele de vaca prezinta mari deosebiri fata de laptele uman - proteinele si sarurile minerale sunt in cantitate prea mare (de 3,5 ori) iar lactoza in cantitate prea mica......folosirea laptelui de vaca sau capra nemodificat ar duce la supralicitarea organismului (digestie, metabolism, excretie) nou-nascutului si sugarului mic , cu riscul unor tulburari grave............Pentru coractarea partiala a alptelui de vaca , se recomanda in prima luna de viata:
- 1/2l lapte vaca + 1/2l apa simpla (sau dupa 3 sapt apa de orez)
- 5 gr zahar (o lingurita rasa) x 10 lingurite
- 1-3 gr ulei floarea soarelui

laptele, apa si zaharul se fierb impreuna , iar uleiul se adauga la sfarsit.Fie portionat in biberoane, fie in oala de fierbere se raceste brusc si se pastreaza la frigider............

Prepararea se face in luna a doua si a treia cu 70ml lapte + 30 ml apa, o lingurita rasa de zahar si eventual 2,5% faina de orez, de dorit "instant" si 1/4 lingurita ulei de floarea soarelui.....

Din luna a patra se va folosit numai lapte pasteurizat integral (3,5 gr la 100 ml lapte)....."

Se pare ca alimentati cu lapte de vaca nu este imposibila, dar e destul de groaie ....zi de zi sa prepari , cand laptele praf potrivit se da gratuit........

Sper sa ii foloseasca prietenei tale....si recomand cartea asta si mamicilor in devenire...

Andreea si Sebastian - 07.10.2003

http://community.webshots.com/user/andreeacc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Off-topic!
Andreea am auzit si eu de cartea aceasta. Mama zicea ca e buna. E o re-editare adusa la zi, nu?

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput