Voi ce ziceti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

NU lapte de vaca la varsta asta!!! In ceea ce priveste restul...e bine, copilul se caleste si se invata cu lumea ...Noua chiar ne-a zis dr. la inceput sa nu pastram liniste la bb, sa se invete si cu zgomote sau cu muzica...Bine, fara sa exageram...

_Ella & Emma

http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

fetelor dragi ,nu va suparati pe mine ,dar de ce atata inversunare contra laptelui de vaca...eu i-am dat lui Cristi de la 3 luni jumate lapte La Dorna albastru cu 1,5 % grasime si nu am avut probleme ...nici nu mi-a fost interzis de catre pediatru...si culmea cat a baut lapte praf nu i-a prea priit cu toate ca lua in greutate...Eu stiam ca nu se da lapte de vaca ... de la vaca direct ,adica asa gras ,ci diluat cu apa ,in functie de varsta micutului .Dar laptele cu 1,5% grasime e deja multtt diluat.Intr-adevar i-am dat si vitamine pana aproape de un an ,dar i le-am intrerupt pentru ca manca de toate si nu mai vedeam rostul lor ,doar ca lua prea mult in greutate si m-ar fi mancat si pe mine...
Analizele i-au iesit mereu bune ,nu a avut nici lipsa de fier ,nici de calciu...
S-ar putea sa supar pe multa lume cu raspunsul meu dar asta e parerea mea din experienta proprie si credeti-ma pe cuvant sa-i fac rau copilului meu e ultimul lucru pe care l-as face

Roxy si Cristi cel vorbaret

huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Draga Gogosar cu ce nu sunt eu de acord e:
-laptele de vaca dat asa de timpuriu...eventual putea incerca un lapte praf adecvat varstei
-a scoate copilul la aer nu inseamna al duce in supermarketuri unde numai aer curat nu e
-la un sugar de 3 saptamani a face in casa un du-te vino cu tot felul de musafiri...iar cred ca nu e prea indicat....in concluzie cred ca greseste dar probabil ca asa vede ea lucrurile...a fi baba nu inseamna a infofolii si incotosmani copilul...mai poate insemna si ceva experienta in spate care de multe ori ajuta...

daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici:
http://community.webshots.com/user/penciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jeff spune:

Gogosar draga,
Eu te sfatuiesc ca inainte sa faci un copil sa mai citesti si tu putin pentru binele copilului si al tau.
Eu am scos copilul din casa la 10 zile si l-am botezat la 3 luni. Cum ar fi fost sa-l scot dupa trei luni ? Cred ca ar fi fost galben ca ceara si pe moarte... glumesc !
Dar sa fim seriosi: copilul sanatos se tine cat mai mult timp afara, iar in casa este bine sa fie maxim 20-22 gradeC.
Eu pe Anna-Luciana am crescut-o mai spartan si am plimbat-o o gramada, am tinut-o si cu 18 grade in dormitor de zicea mama ca omor copilul, nu poarta caciula decat cand este foarte frig afara, a mai mancat si de pe jos etc - rezultatul - pana la trei ani daca a racit de vreo trei ori.
Cu cat il feresti mai mult cu atat il vei sensibiliza mai tare, si va ajunge un copil fragil fara imunitate.
Soacra mea a avut o colega de serviciu care a facut tarziu un copil si l-a crescut sub "clopot de sticla": adica super imbracat, tot timpul spalat pe maini, toate obiectele din jurul lui dezinfectate cu spirt, nedus la gradininta din aceleasi motive si a ajuns la scoala unde a bagat o rigla in gura, a facut septicemie si a murit... pe bune....
Chestia cu zgomotul infernal ai dreptate tu, doar daca este intr-adevar foarte suparator, daca doar se vorbeste in jurul lui nu este decat benefic pentru ca se va obisnui si cu galagia.
Cu laptele de vaca ai mare dreptate. Cel putin in primul an de viata copilul trebuie hranit ori cu lapte de la mama ori cu formula care este 90% umanizat.
Melania & Anna-Luciana

melania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Roxy, sunt de acord cu tine. Al meu a avut dermatita atopica de la laptele praf, cica era prea gras si medicul mi-a recomandat lapte Dorna degresat de la 6 luni. Am un baietel tare bine dezvoltat, fara probleme si super sanatos.

Carmen si bb Calin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Laptele de vaca nu este recomandat pana la un an din mai multe motive.
Cele mai importante ar fi :
- cauzeaza alergii cu manifestari gastro-intestinale (diaree sau constipatie, samgerari,etc)
- are putin Fier si ala care e, e intr-o forma greu asimilabila
Diverse studii au aratat corelatii intre laptele de vaca si :
- ateroscleroza juvenila
- acneea juvenila
- diabet zaharat
- coeficient intelectual mai scazut
si lista ar putea continua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Laptele de vaca nu-i varianta fericita.in rest,fiecare cu vrabiile lui..
complet off-topic...legenda cu rigla cauzatoare de septicemie e totala...hac!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Draga Gogosar,
Singura mea problema cu ce face ea este laptele de vaca care nu e indicat unui pui atat de mic, mai ales cand exista lapte praf gratis.

Trebuie mers afara cu copilul, iar supermarket-urile. Eu am fost cu fetita...nu de alta dar trebuia sa fac o parte din cumparaturi eu. Iar in Olanda se recomanda 18-19 grade in casa, fara scufie pentru copil. Copilul mic tinut la cald risca o groaza de probleme dintre care moarte subita e in top. Iar cocolositul duce la sensibilizari gratuite.

Muzica, vorbit si lume in casa... nu-i anormal. Ideea este doar ca vizitatorii sa nu fie bolnavi si sa se spele pe maini daca ating copilul. Tipat... ma rog daca ei se cearta... nu-i bine. Daca doar vorbesc tare, tipand peste o camera... fii tu sigura ca pruncul a auzit toate acestea de pe cand era in burtica si nu-i pare anormal.

Iar cu botezul si moliftele... fiecare cu ale lui. Unii sunt religiosi, altii nu. Ca sa nu mai vorbim ca fiecare religie cu ale ei.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosar spune:

Pai bine fetelor.Imi place de voi.Toate spune-ti ca gresesc in leg cu scosul din casa al copilului. Dar nu mi-ati spus niciuna ca ati dus copilul la magazin . Cu exceptia lui AC, care adus copilul la magazin, dar in Olanda. Scuzati-ma dar nu se compara Bucurestiul nostru plin de praf, mizerie si orice vreti altceva rau cu alte tari.
Nu a zis nimeni, sa il scoti in jurul blocului, sau in vizita daca ai masina.
Iar in celelate privinte, eu sunt religioasa, tin la chestiile astea.Fiecare cu pasarica lui.Oricum multumesc mult de raspunsuri.


capul sus, va rasari soarele si pe stada noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Uite, iti zic eu ca i-am scos si la supermarket aici in Bucurestiul nostru plin de praf.

Mergi la inceput