Sarcina peste contraceptive

Sarcina peste contraceptive | Autor: Lauraa

Link direct la acest mesaj

Ati auzit de astfel de cazuri? De exemplu daca se uita o pastila se zice ca luna respectiva,urmatoarele pastile nu mai protejeaza. In cazul in care apare o sarcina nestiuta si din momentul fecundarii se mai iau restul de pastile pana la terminarea foliei,ce repercursiuni pot aparea asupra embrionului???

LAURA www.tourettesyndrome.co.uk/xmas/tree1.gif" border="0">

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Nu stie chiar nimeni? Ati auzit de cazuri in care cineva a ramas insarcinata desi lua pastile? A avut voie sa pastreze sarcina?Sau nu?

LAURA www.tourettesyndrome.co.uk/xmas/tree1.gif" border="0">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Eu am auzit de un astfel de caz. Tipa era chiar medic. Si nu a pastrat sarcina. De altfel se si recomanda sa se astepte minim 3 luni de zile pina la sarcina dupa pilule. Dar de ce intrebi? Ce gind te bate?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Nu ma bate nici un gand...Sunt in situatie.Am uitat o pastila dupa care am avut o scurgere maronie.Desi am continuat sa iau pastilele imi e frica sa nu fi fost protejata de ele din cauza celei uitate...:(

LAURA www.tourettesyndrome.co.uk/xmas/tree1.gif" border="0">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Tipa nu a dorit copiul,sau efectul pastilelor asupra sarcinii sunt asa de grave? Eu u vreau in nici un caz sa fac avort.

LAURA www.tourettesyndrome.co.uk/xmas/tree1.gif" border="0">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

Draga Laura, vestile mele sint proaste, am vorbit dimineata asta cu doctoreasa mea si a fost categorica, sarcina aparuta peste contraceptive nu e de dorit, iti recomanda sa iei in continuare pastilele, sa te protejezi si sa speram ca ai avut noroc; spune ca oricum o sarcina ar fi bine sa apara la mai multe luni, 4-6 , dupa intreruperea luarii de contraceptive, ca si dupa scoaterea steriletului sau dupa chiuretaj; iti aduc vesti proaste asa ca nu pot decit sa iti tin pumnii sa nu ai nici o problema;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Din cauza pastilelor uterul nu e pregatit pentru nidare, cel putin teoretic. Desi nu e cazul ideal nu e nici asa grav. Trebuie sa consulti un ginecolog cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Of Irina, mi-a fugit pamantul de sub picioare!
Iti multumesc pentru ajutor si sustinere.Cum spui si tu ,acum pot doar sa sper ca nu e nimic...

LAURA www.tourettesyndrome.co.uk/xmas/tree1.gif" border="0">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Am intrebat si eu dr. site-ului dar inca nu mi-a raspuns.Uite totusi ce a raspuns unei alte doamne:


Am si eu urmatoarea nelamurire si va rog sa ma ajutati :



Am luat anticonceptionale Diane 35 timp de o luna (21 zile - de pe 29 sept. 2001 pana pe 19 oct. 2001) dupa care le-am intrerupt. Acum m-am hotarat sa raman insarcinata. Credeti ca trebuie sa astept 3 luni de la intreruperea anticonceptionalelor pentru a incerca sa raman insarcinata sau avand in vedere ca le-am luat doar o luna nu este nici o problema sa incerc chiar din luna noiembrie 2001 ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsul Dvs.
Cu stima, Emanuela Gheorghe

**************************************************



Puteti incerca sa ramaneti insarcinata imediat. Ganditi-va la cate femei raman insarcinate pentru ca au uitat sa isi ia o data pilula. Apoi ganditi-va la cele care nu iau anticonceptionale dar nu reusesc sa ramana gravide in pofida faptului ca au contact sexual in perioada fertila a ciclului. Fecundarea ovulului tine de foarte multi factori si nu se produce neaparat cand dorim noi.

Dr. Cristian Popescu - Bucuresti


Uf,acum ma leg de orice fir de par care sa-mi dea speranta..


LAURA www.tourettesyndrome.co.uk/xmas/tree1.gif" border="0">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Laura, stai linistita, cazul meu este asemanator, doar ca eu nu am uitat sa iau pastila, dar... Luam de vre-un an si ceva Marvellon, iar in aprilie 2001 am facut un tratament cu Ciprolen pentru o raceala la rinichi. Trebuie sa-ti spun ca pe 1 Mai 2001 am aflat ca eram insarcinata in doua saptamani. Bineinteles pana atunci am luat anti in continuare, fara sa-mi dau seama. Cand am aflat, bineinteles ca am pastrat sarcina, am luat legatura cu doctorita care m-a urmarit pana la final, iar in decembrie 2001 am nascut o fetita de 2.900kg si 50 cm, perfect normala, fara probleme de sanatate. Singura chestie a fost un defect minor al pozitiei labei piciorului, datorat pozitiei in burtica si faptului ca eu am mers la birou pana in luna a noua si sunt micuta de statura, defect care s-a rezolvat rapid prin masaj si kinetoterapie.
Nu-ti fa nici un fel de probleme. Fetita mea face acusi un an si este foc: si isteata, si frumoasa, si cuminte, si iute. Daca e sa fie, sa fie sanatos bebe-ul.
Pa. Multa sanatate.

Alina si Andruta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Ymellda, daca ai sti cum stau de azi dimineata si astept un raspuns ca al tau!!! Mi-ai adus o raza de soare! Pana la urma sper sa nu fie nimic,decat sa-mi fac griji noua luni (pt. ca totusi parerile sunt impartite),dar daca e sa fie ma rog la Doamne-Doamne sa fie bine! Am intrebat deja pe o mie de site-uri doctoricesti dar acum daca am raspunsul tau,m-am mai linistit o secunda!

LAURA www.tourettesyndrome.co.uk/xmas/tree1.gif" border="0">

Mergi la inceput