Cindva a fost si el un bebelus plin de viata ...

Cindva a fost si el un bebelus plin de viata ... | Autor: Maana

Link direct la acest mesaj

Acum este un adolescent nefericit... Mai are,insa, sperante...

Fac acest apel catre acei dintre Dvs. carora le sta in putere si au posibilitatea sa ajute un adolescent sa-si continue zborul, frant de nemilosul cancer. Ionut Ripanu este elev in clasa a XII a la Liceul Teoretic "Emil Racovita", sectia matematica-informatica, Vaslui si anul acesta ar fi trebuit sa sustina bacalaureatul si sa mearga la facultate. Pentru el, insa, primordial acum este sa poata merge intr-o clinica din Italia pentru un transplant de maduva osoasa care este o operatie foarte costisitoare, in jur de 100000 Euro(Ionut nu are nici frati si deci nici donator de maduva ceea ce face transplantul mai dificil si mai costisitor decat in alte cazuri). Ionut este internat acum la Institutul Oncologic Bucuresti "Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu" sub ingrijirea Dnei Dr. Florica Enachescu pentru o noua cura de citostatice si radioterapie in urma unei recaderi severe a bolii de care sufera din 1999(Leucemie limfoblastica acuta tip B).

Familia - Gabriela, mama educatoare la Gradinita nr. 5 Vaslui, tatal somer- nu reuseste sa adune suma colosala pentru transplant... Daca printre Dvs. exista oameni care il pot ajuta - cu cat de putin - va multumim din adancul sufletelor si Dumnezeu sa va ajute! Orice contributie este extrem de importanta pentru Ionut. In curand el va avea si o pagina web, pana atunci daca doriti sa vedeti un adolescent in SINGURA EXCURSIE in care a mers in viata lui, exista o fotografie din care va zambeste un pic chinuit...

Acesta este contul deschis pentru Ionut(pe numele Ripanu Costica-tatal)
BRD -Suc.VASLUI
cont: SV 1954263800 /lei

sau pentru cei dintre Dumneavoastra aflati in alte tari , daca aveti posibilitatea de a-l ajuta pe Ionut:

ROMANIAN BANK FOR DEVELOPMENT-GROUPE SOCIETE GENERALE
1-7 ,ION MIHALACHE BLVD.-BUCHAREST
BRANCH:VASLUI
SWIFT CODE:BRDEROBU
ACCOUNT:SV 8074983800 EURO
Beneficiar: RIPANU COSTICA-VASLUI, STR.GHEORGHE RACOVITA BL.194,SC.B,PARTER,APART.19

Aceasta este , de altfel, adresa lui Ionut Ripanu si a familiei lui.Telefon: 0235-311887
Tel lui Ionut unde ii puteti transmite gandurile/sugestiile voastre:0722-811790 sau e-mail-ul sau: ripanu.ionut@email.ro sau iripanu@yahoo.com

Dumnezeu sa va ajute pe Dvs. si pe ingerasii Dvs.!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maana spune:

Cunoasteti, poate ,un ziarist care ar putea sa mediatizeze cazul lui Ionut? Un ziarist bun intr-un ziar adevarat sau un om de televiziune de care o fi ea ,care sa consemneze cazul asa cum este el, dureros de tragic, fara a-l superficializa si a-i da o nota de cerseala...Cazul lui este tragic char daca nu pare si suferinta lui muta si cumplita chiar daca el nu si-o striga pe toate drumurile cum incerc eu sa fac , doar doar m-o auzi careva...

Este oare vinovat un adolescent de propria boala, e rusinos ca vrea sa traiasca?!Ii trebuie niste multi nenorociti si meschini de bani pentru a incerca un transplant care nici macar NU-I GARANTEAZA viata.

Cu putin timp in urma cautam pentru el adresa lui Dumnezeu(ministru ,doctor, om de rand cu suflet). E adevarat ca n-am gasit-o inca...Si ma tem , Doamne ce ma mai tem ca Ionut o va gasi pe cea a adevaratului Dumnezeu inainte de a avea ocazia sa incerce gustul FETID al vietii de roman.Daca esti roman bolnav de cancer , NU-TI DORI SA TRAIESTI!! SINUCIDE-TE, DRACULUI, ODATA !Oare sa-i spun asta?

Si inca ceva: vedeti vreun politician tata de familie umbland cu un dosar trist sub brat si cu disperarea in ochi pe la toate usile, doar doar o primi un sfant pt.viata copilului lui, primind doar suturi imbuibate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Poate administratia de aici va fi de acord sa trimitem banuti in plic asa cum am facut-o si pentru Cristi! De ce nimeni nu raspunde aici, la acest apel de disperare? V-a speriat oare suma imensa de care are nevoie? Dar trebuie sa incercam toti sa ne unim si poate vom reusi sa o adunam! Mi se rupe sufletul in mine!!!

oana-cannes
"Si maine mai este o zi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Oana eu cred ca atita timp cit povestea lui Cristi a acaparat toate fortele si miscarile noastre oamenii nu vor privi curind spre ceilalti napastuiti ,eu ce sper este ca se vor stringe mai multi bani decit este nevoie pentru el si cu restul sa-i ajutam si pe ceilalti ,toti au nevoie si viata lor se desfasoara dramatic in lipsuri si durere iar daca nu sintem multi si uniti nu putem muta pietrele din loc!


Aura&Luca,2 ani!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Total de acord cu tine Ionica!

Aura&Luca,2 ani!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maana spune:

De aproape 5 ani, Ionut este pacient aproape permanent al Institutului Oncologic Bucuresti. Puteti suna acolo oricand si lua legatura cu medicul care il trateaza, Dna.Dr.Florica Enachescu care va va confirma veridicitatea cazului . De alfel, ultima discutie a doctoritei cu mama lui Ionut a fost urmatoarea(Ionut fiind in ultima cura de citostatice in vederea obtinerii remisiunii dupa a doua recadere a bolii):"am facut tot ce am putut, transplantul se impune acum, in cazul unei noi recaderi-care nu este deloc exclusa- NOI NU MAI AVEM CE-I FACE". Ce parere aveti voi, mamelor din lumea intreaga? Cazul lui Ionut este cunoscut in toata comunitatea din Vaslui, insusi Dl.primar s-a implicat, dar suma este colosala pt.comunitatea din Vaslui. Cineva se oferise sa-l ajute pe Ionut sa faca niste analize la o clinica din Italia dar si-a retras oferta cand a auzit ca e nevoie chiar de transplant!
VA MULTUMESC DIN SUFLET PT.FEED-BACK !
lA TOATE FUNDATIILE LA CARE AM APELAT AM PRIMIT NUMAI REFUZURI POLITICOASE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Nu-i drept, Aurelia! Uitati-va putin cate raspunsuru sunt aici! E normal? Eu astept in continuare raspunsul Mirelei! Si sper sa se inceapa sa se miste si aici situatia odata! Sunt de acord, Ionica, si eu, dar ce facem doar noi trei?!
OAMANI BUNI, CU SUFLET, CITITI SI AICI SI INTERVENITI CA CINEVA ARE NEVOIE DE VOI!

oana-cannes
"Si maine mai este o zi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maana spune:

am aflat astazi de la mama lui Ionut ca nici nu a intrat bine in remisiune dupa a doua recadere, pentru ca avut loc o a treia care face ca transplantul sa fie urgent. Oameni buni, cunoasteti pe cineva la un ziar mare sau la o televiziune mare?Daca nu mediatizam cazul lui nimeni nu va sti nimic...si se va asterne o tacere definitiva peste Ionut...Doamna dr.Florica Enachescu incearca sa faca tot ce poate pt.Ionut, dar cand e vorba de bani...noi trebuie sa+i avem...Cunoasteti pe cineva care poate sa ajute?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hira spune:

am fost impresionata de cazul lui Ionut,este tragic sa se intample astfel unui copil,eu insu-mi fiind mama a doi copii .
am sa incerc sa ajut cu ce pot si eu acest baiat lovit atat de cumplit de soarta .
intamplator imi amintesc ca am citit despre acest caz in ziarul,,Libertatea,,cred ca prin luna februarie remarcand articolul despre acest adolescent din Vaslui eu insu-mi avand radacinile in acel judet,desi locuiesc in tara doar pe perioada anului scolar iar in vacante in Turcia.
haideti mamicilor sa ne mobilizam si sa contribuim la salvarea acestui copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maana spune:



DATI UN EURO PENTRU SALVAREA UNEI VIETI!
DACA 100.000 DE OAMENI AR FACE ASTA, AR EXISTA MAI PUTINE LACRIMI IN LUME SI MAI MULTE SPERANTE!
OAMENI BUNI , SPUNETI-LE PRIETENILOR SAU RUDELOR DESPRE CAZUL LUI IONUT!
1 EURO SAU 40000 LEI NU INSEAMNA MARE LUCRU SEPARAT DAR IMPREUNA IL POT SALVA PE IONUT!

PT. VERIDICITATE, PUTETI SUNA:
-LIC.TEORETIC EMIL RACOVITA VASLUI-IONUT ESTE ELEV IN CLASA A XII SECTIA MATEMATICA -INFORMATICA;
-GRADINITA NR.5 VASLUI, MAMA LUI IONUT ESTE EDUCATOARE ACOLO
-INSTITUTUL ONCOLOGIC-SECTIA ONCOPEDIATRIE DR.FLORICA ENACHESCU UNDE IONUT ESTE PACIENT DE 5 ANI
-PRIMARUL ORASULUI VASLUI , CARE CUNOASTE CAZUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dialu spune:

Vad ca la acest subiect nu se inghesuie totus nimeni. Probabil daca Ionut era un bebelus sau un copilut mic, impactul ar fi fost mai mare. Imi pare rau ca se intampla asa. Eu il pot ajuta cu putin pe Ionut si chiar o sa incerc sa o fac, dar pe langa mediatizarea in media a cazului lui Ionut (care nu stiu ce rezultate a avut), mi-a venit in minte ceva. Nu stiu daca este o solutie buna (poate o gasiti nepotrivita). De unde mi-a venit ideea... Pe vremea cand lucram in Ro, pe la firma unde lucram veneau din cand in cand niste copii saraci, poate ai strazii, care prezentau o legitimatie obosita si o lista botita de semnaturi si cereau sa "donam" pentru nu stiu ce casa de copii. Daca era adevarat sau nu, nu stiu, dar intotdeauna le dadeam cateva zeci de mii. Si ca mine poate mai faceau si altii...
Cred ca e o solutie disperata, dar se pot aduna bani si asa de pe la firme, institutii...si mi-e chiar imposibil sa cred ca in asemenea situatii disperate statul si oficialii lui nu misca chiar un deget. Pentru unii oameni 100000Euro inseamna o a doua viata, iar pentru altii o noapte de chef...Trist este faptul ca nu bogatii se inghesuie sa faca donatii ci tot cei care au putin...
Sper ca lui Ionut sa i se ofere sansa sa se bucure in continuare de viata!
Doamne ajuta!
Diana

Mergi la inceput