Cindva a fost si el un bebelus plin de viata ...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maana spune:

multumesc, Diana pentru incurajari. Exista un dosar("traditionalul"dosar romanesc) la Ministerul Sanatatii cred depus de parintii lui Ionut, dar probabil zace undeva pe o masa langa o cafea aburind...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Maana iti sugerez sa faci cautari pe internet sa gasesti emailurile de la diverse companii si institutii gen Petrom (sau la ziare vezi ca in coada articolelor de multe ori ziaristii au emailul trecut) si sa le scrii povestea lui Ionut. Poate gasesti o tipografie sa te ajute cu postere pe care sa le lipesti in locuri publice (iti sugerez o vizita la primarie sa te indrume spre aceste locuri), pe holurile institutiilor etc. Trebuie facuta o campanie agresiva si de imagine.
Multa putere lui Ionut.


"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Libertatea:
Adresa
Soseaua Fabrica de Glucoza nr. 5, sector 2, Bucuresti

Redactie

Tel.: +4021-20.30.804 , 20.35.646
Fax: +4021-20.30.830
E-mail: redactie@libertatea.ro
Web: www.libertatea.ro

EvZ:
Cornel Nistorescu: corneln@expres.ro <corneln@expres.ro>
Dan Turturica (red sef): dante@expres.ro <dante@expres.ro>
Nicoleta Savin (sef dep Eveniment): nsavin@expres.ro <nsavin@expres.ro>

TELEFON: +40 021 202 2000
FAX: +40 021 222 6382
Piata Presei Libere Nr. 1
Bucuresti - 1, ROMANIA

Jurnalul National
Piata Presei Libere nr1, corp D, etaj VIII
pt Dep "Sanatate" sau "Social"


ZIUARedactia: strada Ion Campineanu numarul 4, sector 1, Bucuresti, ROMANIA
Oficiul postal 1, C.P. 856, e-mail: ziua@ziua.ro

Secretariat: 315.91.11, 315.91.45, 310.31.70, 310.31.72, 310.31.73; fax: 310.31.19, 315.91.60, 312.01.85, 315.91.57;
dep social interior 161

www.gov.ro (guvernu')

Guvernul României

Piata Victoriei nr. 1, sector 1 , Bucuresti
Telefon: +40-21-314 34 00, 230 36 60


Departamentul pentru Analiza Institutionala si Sociala

Telefon: +40-21 3113400 interior 5505

Romania Mare-revista(fac donatii de obicei)
revrom@romare.ro <revrom@romare.ro>
partid: prm@romare.ro <prm@romare.ro>

Petrom:
S.N.P. PETROM S.A.
Calea Victoriei Nr. 109, Sector 1, Bucuresti, Cod 70176
C.P. 22-109
Telefon: +40-21-2125001 EXT. 1137
Telefon/Fax: +40-21-3102213




Petrosoft Bucuresti
Str. Biserica Amzei nr.23, sector 1, Bucuresti
Tel: +40-21-2129715
Fax: +40-21-2129716

Prefectura Vaslui
str. Ștefan cel Mare nr.79
email: prefectura@vaslui.ro
tel: 0235/316.330
fax: 0235/361.398
Prefect IOAN TIBULCĂ.
Subprefect EUGEN NEACȘU
secretar general VASILE CĂTĂLIN CUPȘAN.


Loteria romana:

BUCURESTI
Str. Poenaru Bordea, nr.20,sector 4, Loc. Bucuresti ,cod : 7000
021/3363440,3363441,3363445
VASLUI
Str. Anton Pann,nr.16, Loc. Vaslui , cod : 6500
035/312287,361497

ALEXANDRA NECHITA- micuta Picasso
acum o tinara de 18 ani. este de virsta lui Ionut, este nascuta in Vaslui!
http://www.gallerym.com/na.htm
http://www.evz.ro/divertisment/?news_id=147892
info@nechita.com <info@nechita.com>

"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Acum 3 zile mi-au batut la usa 2 femei de la o fundatie umanitara .Stringeau bani pentru o fetita de 9 luni .Pe scara blocului sint 44 de apartamente ,ele au primit bani de la 3 apartamente.Nu cred ca asa se face mare lucru .Si ca sa pleci asa din firma in firma si din usa in usa iti trebuie o legitimatie ,credibilitate .Cred ca mediatizarea cazului in presa si tv. aduce mai multe rezultate .
Mirela si Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

O scara de bloc nu e acelasi lucru cu o maer companie acre la sf anului poate fi scutita de anumite impozite in cazul unor donatii. doi la mina in rpesa te lovesti intotdeauna de depart de publicitate si marketing care spuin ca "anunturile umanitare nu aduc bani". Trista realitate. Nadejdea e in ajutorul anonimului de linga noi.

"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maana spune:

Multumesc din suflet,
o parte din demersurile sugerate sunt facute deja , dar fara rezultat( a existat un articol in Libertatea 28 feb.2004 in care solicitam sprijin pt.deplasarea in Italia- atunci cand inca nu se razgandise persoana care se oferise sa-l ajute.Am scris un mail Libertatii dupa publicarea anuntului-in care era semnalata doar problema ,nu si adrese sau tel.- dar nu am primit inca nici un raspuns, nu stiu, poate nici cei de la ziar nu au avut ecouri). Astazi ma voi duce la Vaslui pt. a le inmana personal 5.000.000 lei pe care i-am strans de la cativa OAMENI din Iasi si ma voi intalni cu Ionut si parintii lui. Voi afla despre toate demersurile lor despre care pana acum stiu ca au fost-majoritatea- inutile .
Am scris si la Loterie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra spune:

Cred ca e-mail-ul este o cale sigura si eficienta de a face cunoscuta povestea lui Ionut. Cu cat vor afla mai multi oameni care pot contribui la strangerea sumei uriase de care are el nevoie urgenta, cu atat e mai bine. E de asemenea un mod f. rapid de a trimite informatiile despre el si situatia lui. Am trimis un astfel de e-mail tuturor celor care se afla in baza mea de date (destul de mare dealtfel) si poate daca veti face si voi la fel se misca ceva. Stiu ca e putin, dar e asa de la indemana, ca trebuia sa profit si de e-mail.
Sa dea Dumnezeu sanatate si dorinta de viata tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maana spune:

Am sa astern aici cea mai frumoasa si mai trista povestire pe care mi+a fost dat sa o ascult vreodata, atata pura frumusete nu am mai gasit in nici o carte a nici unui scriitor. Este o povestire+amintire-calatoria initiatica a lui Ionut- din copilaria unui om care nu a avut ocazia nici sa calatoreasca nici sa cunoasca oameni sau locuri , nu a avut decat putine experiente de viata ;este o povestire depanata printre ris si plans de Ionut, in una dintre tristele lui seri din ultimul timp:

"Eram intr-o vara la bunelu' de la Valeni .Acolo am petrecut cele mai frumoase zile din viata mea.Lu'bunelu'ii placea sa ma ia cu el la treaba , nu neaparat sa-l ajut ci ca sa-i tin de urat. Dar mie nu-mi prea placea sa ma duc cu dansul pe deal si preferam sa stau cu bunica acasa, sa ma joc cu matele...Tare le mai chinuiam...Bunelu'se ducea mereu in livada sa coseasca si ma lua de fiecare data cu dansul dar eu, pe drum , ramaneam mereu in urma si incet incet, pe furis faceam cale intoarsa si ma intorceam acasa la bunica. Dar odata, m-am dus pana la capat cu bunelu', am ajuns in livada ,si ce sa vezi acolo, era asa de frumos in livada, mama(mamei ii povestea)era iarba multa si flori de camp si umbra,si liniste, si bunelu s-a apucat de cosit...Am inceput si eu sa strang iarba si bunelu'avea asa un dar de a povesti , ma lua intr-una cu povestiri din al II-lea razboi mondial (bunicul lui Ionut a participat la acest razboi si este veteran)asa incat nu simteam deloc oboseala si nu m-am plictisit deloc. La un moment dat m-a intrebat :"oi Ionica da'tu ai auzit de Atlantida?"si eu i-am spus :"cum sa nu, bunele" si-am continuat amandoi sa vorbim despre orasul disparut sub ape...Era acolo, in livada, un par foarte batran si aproape uscat care avea totusi cateva pere in varf si erau asa frumoase mama si asa de coapte si bunelu asa batran cum era nu s-a lasat pana nu a reusit sa culeaga una si mi-a dat-o mie si am mincat-o... Si era asa buna si coapta, mama...Si cand ne-am intors seara acasa, bunica l-a intrebat pe bunelu'"Bai, Vasile, ce nota ii dai lui nepotu-tau?" Si bunelu, asa cum e el , ca sa nu zica 10 a zis "nota maxima" Si uite-asa mama...
Mama, va rog dac-o fi sa mor va rog sa nu ma ingropati la Vaslui, ca locul asta e murdar, sa ma duceti la Valeni sau la Broscosesti(acolo stau ceilalti bunici ai lui)ca acolo am petrecut cele mai frumoase zile din viata mea... "
M-au umplut lacrimile...
L-am sunat pe Ionut in seara aceasta si se ruga... Nu l-am intrerupt , am vorbit cu mama lui...
Iubiti-l pe Ionut si rugati-va si Dvs. pentru el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maana spune:

Pentru Ionut a fost deschis si un cont in Euro la BRD-Sucursala Vaslui, pentru cei care pot contribui la salvarea lui Ionut, prin strangerea fondurilor pt.transplantul de maduva osoasa:

BRD-Suc. Vaslui -Ripanu Costica cont 8074983800 EURO
Va multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maana spune:

Ionut se afla acum la o Manastire, si-a pus mult nadejdea in Dumnezeu...Cunoasteti, poate, cazuri de copii cu leucemie care au avut o evolutie buna? S-a descurajat de tot si nu mai crede in nimic...Va rugam, ajutati-ne !...

Mergi la inceput