Viata in Germania (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by camelia-daniela

Fetelor,

vä mai dau un tip..." Die moderne Hausfrau"...e un catalog mic, dar mie imi place tare mult!!!...sint multe chestii practice in el...exact pe gustul meu.
Pe verso scrie www.walz-shopping.com - nu am intrat niciodatä pe internet, dar ästa tre´sä fie!!!....sau Bestell-Telefon: 0180 5 334011 ( 12 cent / Min.)

Cami.


hihi, e tare simpatic, si eu l-am avut dar cand am facut curat in hartoage i-am facut vant. Era cam vechi si chiar am sa comand unul nou!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Stie cineva unde gasesc un asternut pentru patut frumos-frumos dar nu chiar asa scump? Eu vreau cu "himmel" cu tot, de fapt baldachinul si aparatoarea sunt mai importante decat fata de perna ca oricum nu pun perna la inceput... Imi place unul de pe Baby-Butt de mor dar e scuuuump... Asta e



Ideea e ca vreau ca baldachinul sa fie din voal sau material transparrent si culoarea sa nu fie prea aprinsa ca sa pot asorta copilul cu patutul... Of.. ce "tabieturi" mai am si eu...

Laura si papusica din burtik ( 27 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Laura graviduta, daca am calculat eu bine asa te ajunge la 150 euro. Ti-as fi spus sa-ti iei material si sa faci singurica dar eu nu am vazut asa un material aiaic. Sau mai bine ia masurile si trimite sa-ti faca ai tai la cineva in tara si florile le gasesti de cumparat separat. Asta daca vrei neaparat asa.
Noi am luat pt Andra ceva super fain (asa ni s-a parut noua, normal, ca altfel nu luam:)))la 100 euro ( Himmel, Nestchen, lenjerie de pat fara cearceaf) si separat am gasit si Wickelauflage cu acelasi model. Sunt pe bej cu ursuleti, daca vrei iti trimit poze cu mandra ca se vede si modelul. Le-am luat de la Segmueller. Pt pautul mic al jr. a facut mama de mana un Himmel, lenjerie si o invelitoare pt Nestchen asa ca arata cam la fel si a costat ff putin, cred ca vreo 20 euro am dat pe tot materialul.
Oricum, noi am mai luat chestii de la Baby Walz, chiar la un moment dat am vazut aici o garnitura completa f draguta, dar pt ca era ambalajul desfacut era la juma' de pret (vre-o suta in loc de 2). La Baby Walz poti lua in rate si dobanda e mica, noi am luat carutul cu 2 locuri de la ei in rate si dam cam 1 euro in plus pe luna ca dobanda.
Dupa cum vezi sunt in tema asa ca daca mai ai intrebari, los!!
Sarcina usoara!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Multam de info, Cristina! Eu nu cred ca o sa fac, am masina de cusut dar nu ma pricep si n-am curaj sa ma bag. Pana la urma o sa iau un set din magazin si basta. Sper sa gasesc totusi ceva mai lesne... De aia vreau eu himmel din voal alb ca atunci pot sa pun diverse asternuturi, daca iau unul cu un model anume nu mai pot... Poate iau totusi asta din poza, dar numai himmel si nestchen, restul separat :). Hainute am luat deja o gramada, mai avem de luat pt. pat, saltea, perna de alaptat,etc. Stii ce fel de saltea e recomandata? Ca sunt atatea feluri de ma ia cu ameteala.. Voi de care ati luat? Perna de alaptat cred ca o sa-mi fac singura, sa vad ce scofala iese :))))

Laura si papusica din burtik ( 27 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Laua, la saltele eu nu cred aiurelile lor cu tot felul de umpluturi care mai de care mai sofisticate si mai scumpe. Asa ca i-am luat o saltea ieftina cu arcuri pe care topaie de nu mai poate iar pe mine nu ma doare nici in cot daca o strica, doar n-o tin in patut pana la majorat.

Fetele, ati vazut Stern TV aseara? Eu sunt innebunita dupa Guenther Jauch, dar si emisiunea e f interesanta. Prezinta tot felul de cazuri reale. Aseara s-a discutat despre dereglarile in alimentatia copiilor mici. O fetita nu voia sa pape deloc, avea vreo 2 anisori si din momentul in care a inceput sa pape cu lingurita a inceput si chinul pt parinti. Fetita era tot timpul sub greutatea normala, asa incat dr. pediatru (!!) a recomandat internarea si hranirea prin sonda. Cadn au vazut ca nici asa nu e rez. treaba, imediat ce scoteau sonda fetita iar scadea in greutate, au venit aici in Muenchen la o clinica specializata pe psihologia copilului unde, ce credeti ca i-au spus? MAMA e cea vinovata! Incercarile si presiunile zilnice la care copilul a fost supus ca sa mai pape o lingurita au dus la refuzul total al hranei. Copilul a fost lasat sa infometeze 3 ZILE!!!! nu a mancat nimic!!! Au filmat dupa aceasta perioada si ce credeti ca cerea copilul?: "mama, essen!"= "mama, papica". Imi pare rau ca nu am inregistrat emisiunea ca as fi facut-o cadou multor parinti. Concluzia d-nei psiholog: foamea se "invata", in mom. in care copilul spune stop, atunci stop tb sa fie, nu "hai, macar o gurita", "hai mami ca e ultima" s.a.m.d. Tb sa recunosc ca asta cu "ultima gura" o mai aplicam si noi dar ne-a trecut complet.
Si revenind la dragutuld e Guenther Jauch: mor dupa el!!! E un simpatic si face singur orice emisiune interesanta.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Yeap! Si mie imi place de nenea Jauch! Face ttreaba buna. Va uitati la 11.30 pe RTL la Mein Baby? E interesant. SI pe Arte e diseara un reportaj cu nascari si alte alea. La 20.15 parca.

Intrebare: Stie cineva cam cat e kilometrul cu taxi in oras? in Germ, desigur! Cat taxeaza pe kilometru asa pot sa-mi fac o idee. Eu nu am fost niciodata cu taxi pe aici si habar-n-am!

Laura si papusica din burtik ( 27 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Ma inscriu si eu printre "nemtoaice": Alina din Mannheim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Si eu am vazut emisiunea aia aseara, foarte interesant tot!Tarifele la taxi cred ca difera de la oras la oras cred, aici de ex e mult mai scump decit in Hamburg din experienta mea.Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Legat de cursuri de germana, am mai aflat ceva - din pacate doar- pentru fetele care locuiesc in Frankfurt din ianuarie 2001.

Exista o fundatie care iti da niste bonuri valorice cu care mergi si iti platesti cursurile de germana.

Acuma mai pe larg.

E vorba de AMKA (Amt fur multikulturelle Angelegenheiten) http://www.stadt-frankfurt.de/amka/english/informations/usuk_informations_frame_e1.htm
va dau si site-ul lor pentru mai multe detalii.

Adresa este:
Walter-Kolb-Straße 9-11, etajul 8
D-60594 Frankfurt am Main
Telephone: 0049 / 69 / 212-38765
Fax: 0049 / 69 / 212-37946

Vorbesc engleza, franceza, germana, spaniola, turca, rusa deci nu cred sa aveti probleme cu limba...

Se pot primi un numar maxim de 600 de ore de germana -6 cupoane (adica doar Grundstufe - se considera ca dupa 600 de ore de germana poti vorbi bine germana, iar la Mittelstufe merg doar cei care vor sa invete mai mult...).
La inceput va vor da un cupon de 100 de ore de germana, cu care va puteti inregistra la una dintre cele 10 scoli de germana din Frankfurt cu care au ei contract si platiti numai 50E, indiferent cat este pretul la scoala respectiva (printre care e si VHS).

Nu conteaza daca lucrati sau nu lucrati, trebuie sa aveti la voi cand mergeti la ei pasaportul cu viza de sedera si cu hartia pe care ati primit-o cand v-ati inregistrat in Frankfurt.

Daca stiti germana si nu sunteti de nivel 1, o sa dati un test si pe baza testului primiti 200, 300,.. sau 500 de ore de germana.

De obicei cei de acolo sunt generosi si va dau cat mai multe ore de germana, cupoane valorice.

Daca intereseaza pe cineva si mai are intrebari, nu ezitati.

Numai bine,
Katink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Fetelor, voi cu ce companii zburati spre RO? Aveti ceva adrese, de agentii mai convenabile?
A zburat cineva deja cu Volare Web? Stiu ca are legatura Frankfurt-Venetia-Bucuresti, dar nu stiu daca ajunge 1 ora pt. prinderea legaturii in Venetia. Aveti voi vreo idee?
Va pup, Mirunda


"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput