Viata in Germania (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Ehei cu zborul a fost intodeauna o problema pt mine pe ruta Hamburg -Bucuresti. Nu este zbor direct ci doar cu schimb: in Viena daca e cu liniile austriece, in Paris daca e cu cele franceze, in Budapesta daca e cu ungurii si tot asa. Eu pe internet am gasit anul trecut cu Lufthansa un bilet Ham-Frankfurt-Bucuresti mult mai ieftin decit la agentie. Cel mai ieftin am gasit cu liniile poloneze si unguresti. Am zburat odata cu ungurii si a fost ok. Am intele ca ca zborul Berlin-Bucuresti cu Taromul e suspendat, acum Taromul are curse Bucuresti-Frankfurt. Dar asa ca si idee, vad ca pe tine te intereseaza un zbor Bucuresti_frankfurt si stiu ca sunt foarte multe zborurui directe pe ruta asta, oare nu e mai ieftin decit sa schimbi in Italia? Am sa intreb sotul care e adr pe net unde face el rezervarile si poti sa-ti faci acolo o idee. Si stiu ca daca cumperi biletul mai devreme ai sanse sa gasesti ceva ieftin chiar si cu o linie scumpa.Cred ca am fost cam incoerenta in mesaj dar sper sa intelegi, sunt pe fuga, juniorul vrea sa papeVikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaPopa spune:

Buna Miruna!

Eu nu am zburat cu Volare, dar prieteni de-ai mei au zburat. Unii dintre ei au innoptat in Venetia, tocmai din cauza timpului limitat pe care il ai la dispozitie in Venetia ca sa 'schimbi' avioanele. Altii in schimb si-au trimis bagajul din timp cu autocarul acasa si au avut la ei numai bagaj de mana. Asa nu e nici o pb si nu exista riscul sa pierzi avionul spre Bucuresti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Alina, stii cumva cat i-a costat un bilet Frankfurt-Buc dus-intors cu Volare?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Din experienta voastra ce imi recomandati Atlasib sau Euroline? Trebuie sa vina mama peste 2 sapt si cum ii e foarte frica de avion va veni cu autocarul. M-am interesat si pe ruta Galati-Hamburg am gasit la cele 2 firme. Oare pe care sa o aleg?Iar daca mama va avea la ea bilet de cazare la un hotel aici cu masa inclusa, asa ca un tichet de vacanta pt 2 sapt unde se specifica ca a si platit cam 120€/zi pt 14 zile, ma intreb daca i-ar mai trebui sa prezinte si bani la vama? Si daca da, cam cit? 100€/zi?Mi-ar fi de folos citeva informatii. Si inca ceva, mi s-a spus ca autocarul ajunge in Hamburg intodeauna la 22.30. Eu stau si ma intreb daca se tin ei chiar asa de bine de program!? Pt mine e cam dificil sa vin de pe insula sa astept prin autogari aiurea in caz de ei vin de ex dimineata, mai ales ca nu sunt trenuri Sylt-Hamburg noaptea. Asa din ce stiti voi, au autocarele astea intirzieri mari?Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Atlassib si Eurolines sunt firme diferite dar colaboreaza. Se intampla des sa iei bilet la Atlassib si sa te trezesti in autocar Eurolines (varinata fericita) sau invers,(varinata nefericita). In orice caz Eurolines e mai bun, trebuie sa insiste ca vrea in autocar Eurolines nu Atlassib.Atlassibul e execrabil.
De intarziat intarzie de obicei, nu poate nimeni sa spuna cat se va sta la vama sau daca va fi vreun vames care sa vrea sa vada toti chilotii din toate valizele. Si asta dureaza. Sora mea a intarziat 6 ore. Eu am venit odata cu Kessler si nuam intarziat nici un minut, dar e chsstie de noroc. TE poti astepta la intarziere mare. Poate faceti rost de o masina daca trenurile nu circula... Si mama o sa vina in mai dar cel mai probabil cu firma Kessler.

Laura si papusica din burtik ( 27 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

vikinguto, mama mea nu a intarziat nici un minut, dar nu mai stiu cu care a venit, cred ca era Atlassib totusi ca stiu ca ne-am mirat f tare. Si cand a plecat inapoi spre tara a venit la timp, ca vine din Hamburg.
Daca vrei sa nu arate bani la vama fa-i invitatie (noi o facem la Kreissverwaltungsreferat - costa 10 eur)si apoi asigurare (din ce stiu cea mai ieftina e sa faci chiar la gara, la ghiseul unde se vand biletele) si i le trimiti prin autobuz sau posta. Ajung cam intr-o sapt. Oricum, nu-ti recomand sa stea aici fara asigurare medicala, pt 3 luni costa 80 eur, nu merita riscul.
Tu poti suna in ziua in care ar tb sa ajunga la biroul Atallssib/Eurolines Hamburg si intrebi pe unde sunt, daca au intarziere, etc. Noi asa am facut si ne-au spus corect, ca ei vb cu soferii pe mobile. Oricum, pt orice eventualitate, poate ar fi bine sa mergi cu o masina, nu se stie daca nu ii retine in vama si apoi pierzi trenul si daca zici ca noaptea nu sunt... e cam aiurea. Autocarul cu care a venit mama a fost controlat in toate vamile, si in Austria-Germ. si tot a venit la timp. Dar, repet, nu poti sti niciodata si nici soferii in astfel de cazuri nu-s vinovati.
PS: mama a preferat sa plece din Ploiesti, asa i s-a parut ei ca e legatura mai buna, si a mers cu trenul Vaslui-Ploiesti.
Drum bun!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Comparativ Atlasib cu Euroline, consider Eurolines cea mai buna varianta. Cand a venit mama in noiembrie la noi (din Brasov pana in Nürnberg), a insistat sa vian cu Eurolines si a avut noroc. Au avut intarziere cam sase ore, dar tot din cauza vamesilor.

Cristina, explica-mi si mie cum e cu asigurarea medicala de la gara de la ghiseul de bilete (80Euro ptr. trei luni)?? Poti sa-mi dai unele detalii, adica ce ai ceru acolo (asigurare med. ptr. cetateni straini in Germ??? sau cum).

Cat despre bani al vama, ori are invitatie, ori are bani 100Euro/fiecare zi, minim 500Euro. Am inteles ca nr. de zile ptr. care trebuie sa prezinti acesti bani, este egal cu nr. de zile inscrise pe asigurarea medicala, dar si regula asta nu e mereu valabile, depinde de vamesi si de cat de bine dispusi sunt. Mama mea nu a avut niciodata probleme, dar o vecina s-a intors de la vama inapoi ptr. ca avea asigurarea pe o luna si doar 500Euro la ea. Tragic dar adevarat.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

quote:
Originally posted by vikinga

Din experienta voastra ce imi recomandati Atlasib sau Euroline? Trebuie sa vina mama peste 2 sapt si cum ii e foarte frica de avion va veni cu autocarul. M-am interesat si pe ruta Galati-Hamburg am gasit la cele 2 firme. Oare pe care sa o aleg?
Iar daca mama va avea la ea bilet de cazare la un hotel aici cu masa inclusa, asa ca un tichet de vacanta pt 2 sapt unde se specifica ca a si platit cam 120€/zi pt 14 zile, ma intreb daca i-ar mai trebui sa prezinte si bani la vama? Si daca da, cam cit? 100€/zi?
Mi-ar fi de folos citeva informatii.
Si inca ceva, mi s-a spus ca autocarul ajunge in Hamburg intodeauna la 22.30. Eu stau si ma intreb daca se tin ei chiar asa de bine de program!? Pt mine e cam dificil sa vin de pe insula sa astept prin autogari aiurea in caz de ei vin de ex dimineata, mai ales ca nu sunt trenuri Sylt-Hamburg noaptea. Asa din ce stiti voi, au autocarele astea intirzieri mari?



Vikinga& bb Aldo
http://community.webshots.com/user/vikinga109



Maica-mea vine peste 1 sapt si tot la Hamburg.
Eu stiu ca o data vine Atlassib, o data Eurolines, asa ca ...
Se poate sa ajunga si mai devreme , dar si mai tirziu...Cind a venit soacra-mea a ajuns a doua zi dimineata, dar am tot dat telefon si stiam pe unde sunt.Anul trecut cind a venit maica-mea au ajuns mai devreme.Iti spun eu cind ajunge vinerea viitoare.

Cristina

--

http://cristinacsa.bei.t-online.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

roxana,
asigurarea a facut-o sotul deci nu stiu sa-ti spun exact cuvant cu cuvant ce i-a spus tipei de la ghiseu, dar ceva de genul: "vine mama soacra si vreau sa-i fac asigurare" :))) ca si la noi era prima data si nu stiam ce sa cerem. Cred ca e vb de Reisekrankenversicherung. Da, a costat 80 eur pe 90 zile, nu e chiar 3 luni ci mai putin cu 2 zile. Nu e scump, nu? Asa am zis si noi...

PS: cand am venit din tara am adus-o si pe sora mea si i-am facut in tara asig. pt 2 sapt. Pot sa zic ca ne-a facut niste figuri vamesul ca nu aveam 1400!!! eur la noi ca sa aratam pt ea, adica 100eur/zi. Si noi care am vrut sa fim corecti... Degeaba i-am spus ca sta la noi, ca nu va avea nevoie de 100 eur/zi ca era cat pe ce sa ne faca cale-ntoarsa, asa ca nu riscati nici la capit. asta ca nu se stie... asa e legea si nu ai ce spune!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Multumesc Cristina ptr. raspuns. O sa merg si o sa intreb la gara ce si cum, poate gasesc ceva pe internet, vreo informatie utila pe situl "cailor ferate" de aici (Die Bahn). Mai nou, de frica sa nu o trimita inapoi, mama s-a hotarat sa-si faca asigurare medicala doar ptr. cinci zile la dus si cinci la intors, dar vroiam sa o scutesc de banii astia. Cred ca cea mai buna solutie ca sa scapi de frica vamesilor e sa aiba o asigurare de cinci zile ptr. aratat la vama si o asigurare pe restul perioadei ptr. linistea sufleteasca ca e asigurata medical. 80Euro nu mi se pare scump ptr. noi, dar ptr. mama cred ca ar fi catastrofa (aproape cat pensia ei). Inca o data multumesc mult de info.

Mergi la inceput