mamici cu copii de 4 - 5 ani

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna!
Banti, eu am nascut la Braila. Spune-mi insa, fetita ta este la fel de: incapatanata, zvapaiata, ambitioasa ca si Ozana mea? Eu nu reusesc sa ii impun nimic. Fiecare trebuie are o poveste, iar daca nu este convingatoare s-a zis cu ascultatul.
Referitor la moda Ozi este la capitolul Barbie. Nu vrea decat roz si neaparat sa scrie Barbie. Am avut o perioada in care refuza pantalonasii... fie frig fie cald o imbracam in rochita, dar a trecut asa ca astept sa scap si de fixul asta. Va pup! Gratiela si Ozana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Da, fetita mea pot sa spun ca este exact cum ai descris-o, Gratiela, plus o vorbareata si jumatate si foarte isteata, imi pune tone de intrebari
Irinei ii place sa fie imbracata dragut, ii place sa fie admirata, dar nu exagereaza. De obicei e de acord sa se imbrace cu ce ii ofer eu, insa uneori are si ea pretentiile ei. Ii place mult sa se imbrace cu haine de-ale mele si pantofi de-ai mei si sa mearga prin casa, zice ca e profesoara. Cind o vad parca ma recunosc pe mine cind eram de virsta ei, tot asa faceam cu hainele mamei A, si imi placea si sa ma "manechez", cum zicea Irina cind era mica, eram toata verde pe la ochi de la fardurile mamei.
Ei ii place sa se dea cu rujurile mele, cum mi le prinde cum se da cu ele, dar nu prea bine, evident.



Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Mihai implineste 5 ani tot pe 22 mai.
Eu nu mai fac fata energiei lui. Doarme 9 ore noaptea,
la prinz nu doarme deloc, e tot timpul vioi.
E innebunit dupa masini, stie toate marcile.
Are o masina imaginara pe care o conduce toata ziua, face exact miscarile corespunzatoare: schimba viteza, face la dreapta, sta la semafor, etc.
Are o tona de jucarii si nu mai vrea sa se uite la ele. Ar sta toata ziua la desene animate. Nu-i place sa coloreze, sa deseneze da.
Stie sa scrie si sa citeasca literele mari de tipar si cifrele de la 1 la 10. Ii plac povestile seara la culcare. Cartea lui preferata este "Prima mea enciclopedie Larousse"; o stie cu ochii inchisi.
E mofturos la mincare, nu maninca decit friptura cu pireu sau pilaf.
Daca ar putea, ar minca ciocolata toata ziua.
Are 22 kg si 1.25m.
E sufletelul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

eu am un baiat Rares-Adrian,care implineste cinci ani pe 27 august.Are 42pounds, nu l-am masurat in ultimul timp,dar e ok pentru varsta lui, inaltut chiar.E baiat destept ca sa zic asa cum zice educatoarea lui,e sociabil, superactiv, supervorbaret.Dupa parerea mea, are talent la limbi straine...a invatat franceza, engleza foarte repede...De vorbit acasa vorbim romaneste, si, desi o comuta imediat pe engleza, noi incercam sa nu il lasam si pretindem romaneste.Da un pic in balbaiala,dar dejanu mai comenteaza... A invatat literele,cifrele pana la 20, de scris la gradinita isi scrie prenumele si numele, pe al meu si al colegilor probabil (cei langa care sta de le-a fotografiat numele)..., figurile geometrice(astea numai in engleza)..e un baietel inclinat spre sport, insa la fel de bine ii place fotbal,basket,tenis, piscina...astfel incat l-am inscris la un modul Sport Samples, unde timp de vreo doua luni cred va face cate o sedinta din fiecare sport ,iar la sfarsit vom afla catre ce are inclinatie(si vom merge pe directia respectiva)...mi se pare o idee foarte buna organizarea in sistem de genul asta!
Rares e un copil foarte afectuos, un copil"de doi parinti" cum ii zic eu, dupa ce am constatat cat a fost de marcat dupa despartirea de un an de tatal sau.Cand e cu amandoi,este in al noulea cer...Oare ce mai face Rares la varsta asta? Ii place sa ne jucam de-a "atamatica" si aduna foarte bine pana la zece,cu scaderea nu prea am exersat , insa daca are imaginile o face corect.Ce sa va mai zic..asteapta cu nerabdare sa fie "puiul meu strong" si sa fie"big brother"...de fapt ,el a fost si cel care ni s-a jelit in fiecare dimineata ceva timp pana am luat hotararea sa ii facem un fratior.
Pe 16 martie avem intalnirea cu directorul scolii, urmeza sa mearga la scoala...
Aha uitam sa zic...ii plac fetele si ii place sa le pupe,dar numai daca ii este permis...E foarte atent cu ele, cand imi cere apa sau orice altceva ,intreaba si d-soara daca vrea si ii ofera prima...Sunt foarte mandra de el in privinta asta...e cavaler!
Am fost obiectiva?...va pup..

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Sarah mea are 4 ani si 4 luni, merge la grupa mica, JK.
E frumusica foc si stie lucrul asta... O sa avem de furca cu baietii... Ii place sa se imbrace cu lucruri frumoase, le potriveste toata ziua, imi spune ce "merge' si ce nu, toata ziua se imbraca si se dezbraca... Culoarea ei preferata este albastru pentru ca e "ca ochii mei"... Ea e singura din familie care are ochii albastri si din cauza asta se simte "speciala".
E isteata foc la scoala dar nu are rabdare. E incapatinata si nu prea asculta. La gradinita le-a dat trei pagini sa exerseze litera "B". Ei, fata mea a scris un rind, i-a dat educatoarei foaia si pe celelalte doua foi le-a aruncat la gunoi... Educatoarea a intrebat-o unde sint celelalte foi si ea i-a spus natural ca sint in gunoi. De de, Sarah? "pai nu ti-am aratat pe un rind ca stiu sa il fac? De ce trebuie sa iti scriu trei pagini ca sa vezi ca stiu..." Ce ma fac cu ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

sa o iei in brate si sa o pupi ca ii merge mintea ,asta sa ii faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORELEY spune:

Buna ,

Ma inscriu si eu aici , desi baietelul meu implineste 5 ani pe 17 martie . Pana acum stie sa numere pana la 100 , pana la 10 in limba engleza . Stie tot alfabetul si scrie literele de tipar si sa citeasca tot pe litere mari. Ii place f mult calculatorul, ar sta ore in sir , dar bineinteles nu are voie decat maxim 2 ore pe zi, stie sa deschida fisierele lui din word sau cele cu jocuri, si sa scrie in word cateva cuvinte . Este f nazdravan si f activ , nu sta un minut fara sa-si faca de lucru cu ceva . A , era sa uit , mai nou joaca sah in fiecare zi , dimineata cu bunicii cateva partide , iar seara cu noi, ii place la nebunie , mi- a zis sa-l duc la gradinita de sah. Voi stiti exista in Bucuresti un club sau nu stiu ceva ..., sa-l duc sa joace sah?

O primavara senina va doresc
Lorena mama lui Danut cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Buna mamicilor!Hop si eu printre voi.Am o fetita de 5 ani jumate.E o mofturoasa la mancare ca, cateodata ma dispera.Ce-i place mananca bine, ca dovada ca are 25 de kg si peste 105 cm(chiar n-am mai masurat-o de ceva vreme).Daca stau sa ma gandesc nu cred ca mananca mai mult de 10 feluri de mancare calda! ca la salam, sunca, margarina, salata de vinete, cascaval, branze PAUZA!Mananca doar paine cu fineti, sunca presata, pastrama din piept de pui, pateu de pasare de campofrio, iaurt de fructe Danone si aici se incheie lista hranei reci.Asa ca Bianca mea mananca si seara mancare gatita.Dimineata la gradi mananca paine goala...ce sa-i fac!Bine ca e sanatoasa.Ne mai auzim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgiuly spune:

Ne inscriem si noi Iuliana si Robert - 4 anisori. Avem 20 kg si 1,20 m. Toata lumea ne spune ca avem mai mult de 5 ani. La capitolul mancare stam bine, mancam aproape orice.( mai putin cele interzise- avem dermatita atopica) Merge la gradinita si invata foarte repede dar este cam puturos spune numai cand vrea el ce a invatat. Mergem la dansuri in cadrul gradinitei. Ii place calculatorul si este fan Minimax.Numara pana la 20, dar nu prea vrea sa invete alfabetul il stie foarte bine pana la litera M dar de acolo nu mai vrea sa-l spuna. Ii place foarte mult sa deseneze (nu stiu de unde i se trage) si sa cante.

Mergi la inceput