Soc politic: “Suspendati negocierile cu Romania!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bogdana spune:

Hai mai bine sa-ti spun o poanta decit sa incepem iar sa despicam firul in 7.
Meci Romania-Rusia cistiga Romania.Se primeste o telegrama de la rusi:
"Ati cistigat!Stop.Felicitari!Stop.Petrol.Stop.Gaze.Stop.":)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Bogdana

Hai mai bine sa-ti spun o poanta decit sa incepem iar sa despicam firul in 7.
Meci Romania-Rusia cistiga Romania.Se primeste o telegrama de la rusi:
"Ati cistigat!Stop.Felicitari!Stop.Petrol.Stop.Gaze.Stop.":)



supeeer!!! :)))))
daca il transpunem in contemporaneitate, iata si un banc productie personala dupa modelul tau:
"Olimpiada Internationala de Matematica. Romanii castiga detasat. Telegrama de la UE: Ati castigat iarasi. Stop. Felicitari. Stop. Adoptii internationale. Stop. Intregrare. Stop."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bogdana spune:

Mi-a placut poanta mai ales ca e de actualitate :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Bune poante Bogdana si Conchita! Bune, dar foarte triste totodata, reflecta un adevar prea dureros!

oana-cannes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Nu pot sa pricep cum are romanul inca incredere in oamenii astia,care au demonstrat prin toate metodele posibile ca nu sint altceva decit niste excroci mizerabili.Cum mama naibii sa elimini coruptia,cind cele mai importante "scaune" din politica romaneasca sint ocupate de oameni ca Nastase`?? poate ca suna afurisit..dar eu numai cind ii vad mutra aia imbuibata ...nici nu trebuie sa deschida gura,ca stiu "visceral" ca e un corupt,un mincinos si un ipocrit.Pentru ca-mi vine pur si simplu sa vomit cind il vad!
Na ca m-am enervat!
Rayuela CU bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariailin spune:

Nu vad ce e atat de socant..... cine stie cum sta treaba nu se mai mira ca 'pa negocieri'.....ba chiar era de asteptat......in tara asta fiecare isi vede de interesul propriu cand ajunge la putere si acolo ajunge numai cine 'trebuie'. Poporul......poporul habar n-are ce-i aia politica si cu ce se mananca, ce-i aia UE si la serveste. Asa ca nu va mai mirati si nu va mai chinuiti mintile si sufletele degeaba.......mai trebuie sa treaca ceva zeci de ani pana sa se schimbe generatiile de academicieni Stefan Gheorghiu.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Cat mai eram inca in Ro auzeam pe la TV tot felul de stiri cu baronea sa N. propolitica romaneasca. Chiar ma gandeam cu haz in sinea mea pe-atunci : "oare ce i-or fi facut, or fi corupt-o si pe ea?"
Se vede treaba ca erau inventate pt. ca pana la urma buboiul s-a spart!
Heei dragelor, mai avem cale lunga pana la civilizatie, din pacate pt. cei ramasi acasa. Din fericire pt. noi cei plecati care vom trai o viata mai buna, dar vom ramane cu gustul amar si dorul de tot ce am lasat, lucruri bune care dispare in neant, cu fiecare zi ce trece!
P.S. Apropos de Occident si de "ajutoare". Vezi Germania care "arunca" cu grandomanie bani spre est, spre Orient si "spre" disperarea cetatenilor ei, carora le merge tot mai rau dar supravietuiesc decent.
"Milogeala diplomatica" a esticilor care suge din bunastarea vesticilor pacalindu-i, si imbuibandu-i pe "vajnicii si sacrificatii conducatori si luptatori........" bla, bla, bla ca deja mi-e scarba.
V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Si inca o data obsesia mea, puteti sa-i spunati asa. " macar reusim sa nu intram in UE, ca doar nu traim in Europa, dar intram in NATO firar'" Cine mai e ca noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Eu ma intreb cum de mai suporta bietul popor atatea, cum de nu se face ceva??? Dupa mintea mea as iesi in strada si le-as da foc la totzi!
Cred ca in Romania trebuiesc facute schimbari radicale, ca altfel n-o scoatem la capat. Cand citeam cum isi fac cadou tablouri Rembrandt sau vile in Sinaia, ma intreb: unde suntem? in Ro meseria de politician inseamna o cheie la visteria tzarii, de unde iei dupa plac.

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Dupa parerea mea si in privinta asta tot de la educatie pleaca toate. Daca mergi la tara si vezi ce-i acolo, te apuca disperarea! Nu zic ca peste tot e la fel, dar in marea majoritate a satelor romanesti e o mizerie de nedescris, incepind cu oamenii si terminind cu ce vreti voi. Cred ca taranul roman, ala care a mai ramas, trebuie sa reinvete intai sa se spele pe maini, sa se poarte curat, sa scrie si sa citeasca la un nivel acceptabil... abia dupa aceea va incepe si el sa aiba asteptari de la viata. Pina una alta s-au obisnuit cu mizeria asta, vorba cuiva, habar nu au ce se intimpla in tara asta, se duc la referendum sa-l voteze pe "domnu' Iliescu" (puteti sa ziceti ca-s obsedata cu chestia asta, dar pe mine m-a socat pentru ca atunci mi-am dat seama ca ne zbatem degeaba!) si se consoleaza ca "altii o duc si mai rau"!! Si nenorocirea e ca sunt infiorator de multi in aceasta situatie, si pina una alta voturile se numara - care-s mai multe, alea-s "vointa poporului"! Si atunci ajungem sa ne intrebam din nou daca suntem , ca popor, destul de maturi pentru democratie... Si aici ma opresc, ca daca ne apucam sa raspundem la intrebarea asta s-ar putea sa ajungem in zone foarte periculoase!
Numai bine,
Catalina.

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput