viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

veste buna!!!! Am sunat la d-na de la facultate (de fapt sun de vre-o sapt dar imediat cum mi-a rasp. la email am si sunat-o iara, era clar ca e in birou, doar asa am prins-o) si mi-a spus ca studiile sunt bune, sa depun la timpul potrivit dosarul cu diploma pe care o vor traduce ei (!!!!), cel putin asa am inteles eu, e posibil sa fi auzit aiurea la cat sunt de ametita acuma, insa nu dureaza mult asta si o pot face atunci, sa dau DSH si Toefl si GMAT( cam multe...) si gata treaba. Asa ca deocamdata e de bine, ramane de vazut ce branza fac eu la teste.
Va multumesc mult pt incurajari, nici nu am mai avut curajul sa scriu nimic pana nu am stiut ceva sigur. Pupici, acuma sa vedeti ce de intrebari despre teste!
V-am pupat, ma duc sa-mi sun sotul, hihi!

PS: daca are cineva de vanzare carti de pregatire pt aceste 3 teste, sa-mi scrie email/PM.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Vai Cristina ce veste buna! Felicitari si mult succes cu testele! Lasa ca o sa te descurci tu, sunt sigura! Bine ca-ti sunt recunoscute studiile ca restul se rezolva usor usor. Ce ma bucur pt voi fetele de pe linga Bonn ca va intilniti! Eu sunt asa de singura pe aici..M-am gindit sa va scriu si sa va pun si citeva linkuri cu imagini de pe insula unde sunt eu, pt mine ar fi interesant sa citesc si cite ceva despre locurile unde sunteti voi. Sau nu stiu sa vorbim si despre oamenii de aici, daca avem prieteni nemti sa vb despre ei si obiceiurie lor. Ce ziceti v-ar interesa? Eu mi-am aruncat o privire la fetele din Japonia la discutiile lor si sunt ceva mai active si vb despre o groaza de chestii. Si poate facem si noi o listuta cu numele si locurile de unde suntem, poate ne ajuta sa ne organizam asa pe viitor pt eventuale intilniri sau cine stie.Va pup dulce:)Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

quote:
Originally posted by tinatache
sa dau DSH si Toefl si GMAT( cam multe...) si gata treaba.



Cristina, ma bucur pentru vestile bune. Chiar am gasit zilele trecute prin fisierele mele alte linkuri cu exemple de teste DSH si ma gandeam la tine, cand ajung diseara acasa postez link-urile aici.
Nu inteleg insa de ce trebuie sa dai atatea teste, daca dai deja DSH inseamna ca vei studia in germana, ce nevoie ai sa dai si Toefl si GMAT?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

tot aici sunt asa ca iar ma "afirm". Copiii mei cica dorm, de fapt Andra se joaca la ea in camera ca mai nou nu mai vrea sa doarma la pranz, iar Patrick miorlaie ca azi nu i-am mai dat Lefax sa vad cum e si ... e naspa!

Asaaa, pai Vikinga ce-ar fi sa incepi tu ca stai intr-un loc tare frumos? Am sa mai zic si eu de Muenchen insa nu acuma ca sunt suparata pe el, am sa vad spun si de ce da' dupa ce-mi mai trece...

osolita, saru'mana de linkuri, abia astept! Sincera sa fiu am scos testul ala de la tine la imprimanta da' nu m-am apucat ca ma gandeam ca ma ambalez de pomana... Dar gata, ma pun pe treaba. Vor fi si cursuri in engleza, aici e buba. Dar mie nu mi-e frica de engleza, stiu ceva si am sa mai si muncesc, problema mare e cu germana ca aici tb muncit muuult de tot. Gata, ma duc sa imbrac plozii ca iar avem Spielgruppeeeeee.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samila spune:

In legatura cu dreptul de munca la sotiile de greencardisti. Eu am obtinut acest drept de munca care este nelimitat (la data scrie exact unbefristet)in luna ianuarie 2004. Spre surprinderea mea l-am obtinut foarte repede (pe loc mai bine zis)dupa ce am completat formularul si s-au verificat actele. Nu am prezentat nici un contract de munca, pentru ca nu am. Este dreptul nostru, asa ca nu va lasati pacalite.Probabil ca undeva e precizat ca suntem legate de viza sotiilor dar eu nu am gasit.
Poate e de ajutor cuiva aceste mici informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Ideea cu lista este foarte buna , dar cum ar trebui sa arate?

Parerea mea este ca ar trebui sa fie un singur fisier unde sa scrie toate fetele? Ce parere aveti? Cum putem face asa ceva? sa preluam tot timpul mesajul anterior cand ne scriem datele? Adica ceva de genul :

- Crystinne - Bonn
- X - München s.a.m.d

hmmm? ce ziceti? mie mi-ar fi de folos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

nu stiu daca exista posibilitatea sa scriem toate intr-un singur loc, dar am putea face o lista pe care sa o tot actualizam. Deci, cine se inscrie?

pt inceput:

Crystinne - Bonn
Vikinga - Sylt
Tinatache - Muenchen
Mirunda - Bonn

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:



Crystinne - Bonn
Vikinga - Sylt
Tinatache - Muenchen
Mirunda - Bonn
Yasmine shi AlexandruL - Heidelberg




Corinna, Andreas, Alexandru shi pastaia de fasole :D http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:



Crystinne - Bonn
Vikinga - Sylt
Tinatache - Muenchen
Mirunda - Bonn
Yasmine shi AlexandruL - Heidelberg
Cristinacsa - Hamburg

Cristina si gemenutele





--

http://cristinacsa.bei.t-online.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

ce faina idee!
Crystinne - Bonn
Vikinga - Sylt
Tinatache - Muenchen
Mirunda - Bonn
Yasmine shi AlexandruL - Heidelberg
Cristinacsa-Hamburg
Gabrianah=Ana Hoza -linga Köln

Mergi la inceput