viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

quote:
Originally posted by ariadna
Ca la greencardisti scrie clar pe Greencard ca dreptul de munca e de la data de pana la data de (limitat). Daca noi, de ex., am reusi sa obtinem drept de munca nelimitat ar fi cea mai super chestie (celelalte aspecte sunt mai putin relevante pentru noi).
ariadna



Ariadna, la noi e limpede ca nu putem obtine permis de munca nelimitat in timp deoarece asta ar insemna sa avem mai multe drepturi decat sotii nostri a caror permis este limitat si ca domeniu si in timp.Ori asta nu-i posibil.
Insa ceea ce am povestit eu in mesajul anterior se referea la alte situatii decat greencardistii.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Ariadna, eu tot cu greencardist sunt casatorita si am obtinut chipurile dreptul de munca pe termen nelimitat(la perioada de timp scrie unbefristet) dar de fapt daca sotului meu ii expira dreptul de sedere faza cu unbefristetul cade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

Intrebare intrebatoare: oare ar putea fi posibil ca sotu' sa ceara drept de munca pe alt temei decat cel de Greencard, adica cu alte cuvinte exista vreo portita sau nu?
Dar cum nimeni nu a facut nimic pana acum presupun ca intrebarea mea e cam naiva

ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARUSKUTA spune:

eu acum ma pregatesc pt.zmp.testul daf este la in nivel superior.zmp costa 105 euro.pt.dsh m-am inscris la universitate pt.cursuri pregatitoare.dureaza 6 luni.numai sa primesc un loc , ca e batalie mare.vreo 20 pe un loc.
oricum iti urez bafa.
mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by ariadna

Crystinne, tu esti casatorita cu un neamt?
Daca da atunci cred ca in cazul tau se aplica alte considerente decat in cazul meu, de ex., adica sot greencardist si roman.

ariadna



Da Ariadna, cu un cetatean neamt sunt casatorita (sas venit din Romania). Poate ca ai dreptate, nu am idee de diferentierea asta :-((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

ma bag in seama iar!

despre drepturi de munca.. si altele!

cei care sint casatoriti cu nemti primesc dreptul de munca si fara contract de munca! Prietena mea aici.. e romanca(evreica) cu domiciliul definitiv aici.nu e nemtoaica are drept de munca are multe drepturi..si s-a casatorit cu un roman..cind el a venit si a vrut sa lucreze, i s-a cerut si lui contractul de munca mai intai.. apoi i s-a dat si dreptul de munca! asta stiu.. si cu atit pot sa va ajut! eu am venit 3 luni dupa sotul prietenei, sotul meu are cetatenie germana, am fost la ausländeramt,mi-au dat o hirtie cu care am fost la arbamt. si am primit automat dreptul de munca desi nu stiam in germana decit ja si nein! ce a fost nasol.. ca la arb amt nu au vrut sa vorbeasca cu mine engleza.. si a trebuit sotul meu sa-si ia liber sa vina cu mine! Cind el a facut scandal.. alaea au zis ca n-au voie sa vorbeasca alta limba! Ce ciudat, cind de fapt.. la angajare in arbamt. e conditie ca sa fie angajate sa vorbesca engle.. sau alta limba ineternationala!

cam atit!

multumesc de incurajari cristina!!

deocamdata, noi sintem.. cu piciorul inainte.. poate plecam poate ramanem..habar n-am.. oricum acum cu Nathalie dupa mine(e inca prea mica...10 luni aproape) nu prea pot lucra nimic...asa ca mai vedem cum va fi cu o gradinita in viitor! am citit raspunsul tau si m-am bucurat.. imi pare rau ca intru asa de rar pe forum.. dar sint toatal prinsa intre teburile casei si fetita!

Va pupam

Nathalie si Sofi
http://www.nathalie.net.ms/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

Draga Crystinne,
nu am avut nici cea mai mica intentie de a da o nota tendentioasa intrebarii mele (sigur ca nu este vina dar nici meritul nimanui cand se naste roman sau neamt sau african sau mai stiu eu ce). Ceea ce am vrut eu a fost pur si simplu sa vad daca mi se confirma o constatare mai veche de a mea (de altfel cineva a si spus aici pe forum ca fiecare land poate avea legile proprii referitoare la drepturile de munca ale imigrantilor) si anume faptul ca sotiile cetatenilor nemti sunt mai indreptatite sa munceasca in Germania decat sotiile unora care sa zicem au drept temporar de a sta si de a munci in De. Acum nu stiu cat tine de lege sau pur si simplu de bunavointa functionarilor de la Finanzamt (am citit pe romanians.org ca la Nuernberg, deci tot in Bayern ca si Muenchen-ul unde stau eu, functionarii de acolo au refuzat sa dreptul de munca nevestelor de greencardisti indiferent de conditii, adica avut in prealabil contract sau nu). Eu m-am dus sa-mi cer Arbeitserlaubnis-ul si mi-au zis ca mi-l dau dar sa le aduc intai contractul de munca, ceea ce mie mi s-a cam parut cerc vicios.
In sfarsit, sper ca acum m-am facut ceva mai clar inteleasa


ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Fetelor, cand va citesc pe voi, cu odiseele voastre cu vize, recunoasteri de diplome, etc...brrr...im aduc aminte de anii prin care am trecut, avand aceleasi probleme...ma bucur ca au trecut, si sper ca pentru toate fetele sa treaca cu bine...povestea mea nu e prea interesanta, eu am venit acum 14 ani in D (Doamne, cand or fi trecut?), aveam 23 de ani (uff, ce tanara eram:-)), facusem 3 ani de medicina in Bucuresti, iar aici mi-am trimis actele in Düsseldorf si in 2 (doua) saptamani aveam recunoastrea de studii (5 semestre)aproape intergrala! Cred ca pe atunci era mai usor cu recunoasterea, nu stiu...oricum, am facut Otto Benecke Stiftung (o scoala de limba pentru strainii cu studii superioare, care intre timp s-a desfiintat din lipsa de fonduri...), si peste cateva luni am putut sa imi continui facultatea! Acolo a urmat distractia, ca desi pe strada si cu prietenii puteam turui ca morisca (genul ala tacanit care desi nu stie o boaba se baga in vorba si turuie cu 1001 de greseli:-)), la facultate nu mai pricepeam o boaba! Zau, in primele luni nu am priceput NIMIC! Pe urma, incet incet, am inceput sa ma luminez si m-am prins ce si cum...a fost distractiv, ca la inceput ii trageam la scris de cursuri, harnicuta ca la Romanica, sa am cursurile scrise sa am dupa ce invata in sesiune...si da-i si scrie si scrie, pana am inceput in pauzele de respiratie sa ma uit in jurul meu, si am vazut cum nemtalaii din jurul meu se uitau ca la un extraterestru picat din luna in mijlocul amfiteatrului...nici naiba nu isi scria cursurile, pe urma m-au luminat si pe mine si asa am aflat, ca-minune mare-cursurile erau deja tiparite si se numeau Skript, si pe urma existau 1001 de manuale si cursuri, de aia nu scriau ei..ce sa mai povesesc eu cum cursurile noastre de anatomie erau copiate si rascopiate de 100 de ori, de nu mai ajungeai sa intelegi nimic de pe ele...
Si mai distractiv era la examene, unde toti aveau probleme la denumirile latine, eu in schimb vorbeam germana ca un papuc , dar la denumiri latine eram cea mai tare!
Na ca m-am apucat sa va zic aici povesti nemuritoare, si eu de fapt vroiam sa ii zic lui Vikinga sa aibe grija prietena ei, aici nu ai voie sa depui divort decat la un an de cand te-ai despartit, sau asa ai anuntat oficial ca te-ai despartit de sot..sa se intereseze, dar eu asa stiu, din experianta proprie...fetelor de pe aici de pe langa Bonn, ce parere aveti, facem o intalnire in martie, in Bonn? Macar numai mamici la inceput, si poate a2a si cu mamici si copii? Ce parere aveti? Eu vorbisem cu Chrystinne ca poate ne intalnim la Giaccomo ( o cafenea la Sterntor), in Bonn. Voi aveti alte idei?
Va pup, si ma bucur ca v-am descoperit cu acest subiect!
Ciao, Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by ariadna

Draga Crystinne,
nu am avut nici cea mai mica intentie de a da o nota tendentioasa intrebarii mele
ariadna



Staiiii meeyyy... ca eu nu am inteles nimic gresit Eu imi cer scuze , ca poate am raspuns ceva mai scurt (desi nu e genul meu sa vorbesc putin ) si mai la obiect.
Sincer nu era nici o problema, nu-ti face nici o grija.
De fapt stiu ca sunt anumite "privilegii" daca le poti numi chiar asa, pentru cele care sunt casatorite cu nemti. Din cauza asta am acceptat si eu sa iau numele sotului - desi as fi vrut sa le tin pe amandoua sau macar pe al meu - pentru ca toata familia mi-a spus ca "suna" nemteste si astia de aici se vor uita putin altfel la mine. Habar am... poate ca asa o fi... inca nu am testat

Da, mi-ar place sa ne intalnim, fetele din jurul Bonn-ului. La o cafenea, in parc, oriunde. In martie insa sunt plecata intre 7 - 10 si intre 28 martie - 3 aprilie.

Dar nu ne vedeam la teatru????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Eu nu pot, din pacate, veni la teatru...dar ma bucur pentru voi ca ve intalniti!
Va pup, Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput