Retete de revelion

Retete de revelion | Autor: lorelei_19

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, sunt cam in pana la capitolul masa de revelion. Voi ce pregatiti??? La capitolul friptura m-am gandit la curcan. Am gasit pe aici niste retete tare apetisante da in rest???
Va pup si va urez de pe acum un revelion minunat!

Lorelei & Family

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

si eu lore ma tot gindesc ce sa fac si inca nu am idei.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

uitati ce meniu am eu: aperitive: salata boeuf, salata de pui (cu ciuperci, castraveti acri si maioneza), clatite cu ciuperci, oua umplute, piftie de curcan, salata de ciuperci cu usturoi; mai tarziu friptura de porc la tava, carnaciori proaspeti, friptura de curcan iar ca garnitura salata de fasole boabe (fasole, rosii, ceapa verde, usturoi, ulei, sara, piper, lamaie), varza calita si orez condimentat. Prajituri fac in noaptea asta si probabil o sa mai si cumpar cate ceva iar spre dimineata de abia astept sa mancam ciorbica de burta care imi iese delicioasa, dupa spusele sotului.
Cum vi se pare?

Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Eu am pregatit multe de Craciunsi am fost nevoita sa le dau in stanga si in dreapta ca sa nu se strice si sa le arunc.Asa ca de revelion am sa fac numai friptura, sarmale si o ciorba de burta care vorba Ralucai,merge bine a doua zi.In schimb am fursecuri multe si de multe feluri si vreau sa fac un tort bun si gustos.

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Raluca, meniul tau suna super! da din pacate majoritatea bucatelor le-am pregatit de craciun si nu mai pot sa le mai fac o data.
Adi- Dia, eu fac din cand in cand meniurile astea, dar ai mei nu prea mananca borsh, sarmale am facut de craciun, asa ca...
Simonel, hai sa ne gandim impreuna
Multi pupici tuturor!

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Si eu tot pe salate voi merge la aperitive: salata de vinete cu maioneza, salata de icre( o sa fac rosii umplute cu aceste salate), o sa mai fac salata de ciuperci cu castraveti murati, marar, usturoi si maioneza si pasta de peste (macrou din conserva frecat cu unt si usturoi).
O sa mai fac oua umplute cu branza proaspata si rulada din carne umpluta cu oua, morcov, ciuperci, etc (gasesti retetele la Aperitive)
Voi face friptura de porc cu sos de vin si o ciorba de pui acra.
In ceea ce priveste prajiturile voi face un tort fie cu frisca si fructe fie cu crema de zahar ars (nu m-am decis inca), salata de fructe si bomboane de ciocolata fantezie (reteta am scris-o la prajituri pt. craciun)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Lorelei incearca piftia de curcan si cu salata de hrean cu sfecla... Eu azi fac piftia asta... am emotii, e prima data cand fac. (am sa-ti spun cum mi-a iesit ...)
Si... nu mai stiu....

La dulciuri uite
Un tort cu fructe (copiat tot de pe forum... nu mai stiu cine l-a postat)
TORT DE FRUCTE

1 kg. frisca vegetala (Hulala)
12-15 piscoturi
6 oua
30g gelatina
3-4 linguri zahar
100-200g stafide
La alegere 2 variante:
I. o cutie de ananas + orice fructe doriti in afara de portocale care dau un gust prea acrisor in ce cantitate doriti (de preferat cam 3 banane,2 mere mari, 2 nectarine,cirese, 2-3 kiwi etc)
II. 2 cutii de Cokteil de fruncte

MOD DE PREPARARE:
Se separa ouale. Galbenusurile se freaca cu zaharul si se pune pe foc cu sucul din cutia de ananas sau cu sucul dintr-o cutie de Cokteil de fructe. Se lasa la foc mic si aveti grija sa nu se prinda. In acest timp gelatina se amesteca cu 3-4 linguri de apa clocotita si se pune in copozitia de oua si suc de pe foc. Se mesteca pana laprimul clocot si se pune la racit. Antentie la cocoloase . IMPORTANT: vedeti sanu raciti compozitia prea tare.
Se bate frisca. Se bat albusurile spuma tare si se amesteca cu frisca si cu compozitia de galbenusuri dupa ce se raceste + stafidele (eu le uit aproape intotdeauna).
Intr-un vas de incapator puneti folie de plastic ca sa ii acoperiti peretii. Pe fund puneti in forma de stea piscoturile si intre ele fructe (fructele se taie bucatele mici ... sau dupa preferinta). Peste acestea se pune jumatate de compozitie.Se repeta operatiune ... piscoturi in stea, fructe peste care restul compozitiei si iar piscoturi si restul de fructe.
Se acopera si se lasa la rece, de preferat mai multe ore.( beu fac tortul seara si il las pana a 2-a zi la frigider)
Dupa ce s-a racit il puneti pe un platou prin rasturnare si indepartati folia. Radeti un pic de ciocolata pe el sau il ornati cum doriti.


Taaare mult te-am ajutat
pupici,
Adela-

~~Happy New Year!!! *2004*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Saru-mana, Adelutzo, ideea cu tortul e tare buna, da Malinei nu-i place frisca, din pacate. si nici laptele, si nici multe lactate
Naja, acu tre sa gasesc ceva. Si timpu' deh, ca nebunu'. Icrele nu-i plac sotzului, toti au cate ceva.
Piftie de curcan n-am facut niciodata! Eu ma gandeam sa fac curcanul tot la cuptor umplut eventual cu mere. Tu cum faci piftia?
Multi pupici si pofta mare!
Marianutzo, cum faci tu salata de salata de ciuperci???
Revelion fericit tuturor!

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Si eu am facut multa mancare de Craciun si inca mai am din ea desi am avut si musafiri a doua zi de Craciun.
Intrucat de Revelion vom fi singuri (deh! avem BB), iar pe 1 suntem invitati la niste prieteni, am hotarat sa fac ceva gen bufet dupa cum urmeaza: snitele din piept de pui cu susan, sarmalute in foi de vita cu smantana, salata boeuf, tartinute cu ton si lamaie, branzeturi “mucegaite” (stilton, brie etc.), pizza taiata patratele, oua umplute si prajiturica cu fructe.
In plus mai fac ciorba acra de pasare, jambon la cuptor cu mustar, cuisoare si vin, cartofi taranesti.
Mai am si fursecuri cu ciocolata (asortate ).
De Craciun am avut la aperitive: piftie, platou cu "porcarii" si mezeluri, bitute de branza tavalite prin fistic (cu fromage bleu si crema de branza) si rulouri de svaiter cu branza (cu verdeturi si ardei gras), creveti la gratar cu capere si lamaie, salata de pui cu alune, mere verzi si maioneza. Apoi, sarmale in varza murata, pulpe de pui cu sos vanatoresc, curcan umplut (cu ficat, nuci, tulpina de telina, condimente), rulori din muschiulet de porc de doua tipuri: cu spanac, branza de oi si carnat si celalalt tip cu umplutura de la curcan, cascaval si sparanghel. Rulourile au fost servite cu sos de piper (instant, dar tareee bun). Garnitura a fost varza de Bruxelles cu sos alb.
Am avut fursecuri diverse si tort facut de mine cu crema de vanilie, frisca si fructe.
A! Am facut si ciorbita de porc.
Cam asta.



Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Ma gandisem sa fac pentru Rev. si sufleu de peste, dar m-a cuprins lenea si l-am inlocuit cu tartinutele cu ton.
Daca va intereseaza o sa va dau reteta.



Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Piftia din curcan
AM cumparat 2 picioare de curcan de la Migros si le fierb (acum hi hi)cu apa rece si sare. Se pune apa sa completeze jumatate din vasul ramas gol, dupa ce s-a pus carnea.

Se ia imediat spuma ce apare la suprafata, pentru ca piftia sa fie cit mai limpede, dupa care se pun 1-2 cepe si 1 morcov.

Piftia trebuie sa fiarba numai la foc potrivit si este gata dupa ce a fiert carnea, iar lichidul a scazut aproape la nivelul carnii. (cred ca ma prinde seara...)

Cand e gata se mai lasa 1/2 ora sa se racoreasca, apoi se scoate carnea, se curata de pe oase si se asaza in farfurii.

Zeama se strecoara, se aduna grasimea de deasupra, se adauga usturoiul pisat si strecurat. Se lasa sa se limpezeasca, apoi se toarna peste carnea asezata in farfurii. Se lasa la inchegat.

Cred ca am sa-i adaug si ceva gelatina....

Pupici,
Adela-
Petrecere frumoasa de Rev.


~~Happy New Year!!! *2004*

Mergi la inceput