Retete de revelion

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

Noi (eu cu sotul si fetele, socrii si mama mea) avem de revelion asa: aperitive icre, ciuperci cu maioneza si cu castraveti acri, pasta de peste, salata de cartofi cu macrou afumat si maioneza, branza frecata cu marar si unt, chec aperitiv cu sunca si cascaval, felul doi friptura de curcan la tava cu cartofi frantuzesti am dat undeva pe forum reteta, cu muraturi si tort cu smochine si negresa. Ciorba nu mai facem ca nu cred ca stam atat...

Hai pofta mare si an nou cu fericire!

Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Aoleu, Adelutzo, pastreaza-mi si mie o strachinutza, ca taaare pare buna ! Am sa fac si eu, dar nu azi neaparat, de altfel nici nu mai am timp. Hmmm, suna delicios! Am salvat-o separat
Claudel, cum e reteta aia cu tartinutele cu ton???
Multi pupici!

Un an nou fericit si sanatos tuturor!

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

eu fetelor m-am gindit ca o sa fac asa:pasta de peste(cu oua fierte macinate marunt si maioneza,pipr,sare),rulou de carne tocata umpluta cu brinza feta si gogosar rosu,snitele,crenvusti in aluat,bacon umplut cu ficat de pui,si cred ca o sa mai fac si o rulada speciala din carne tocata de pui, sau parizer.felul 2 o sa fac supa de pui cu taietai si cu bucati de carne de pui in ea si cu gogosar galben,sarmalute cu varza murata si salata de cartofi cu maioneza si binenteles friptura de pui si porc la cuptor.iar prajituri o sa fac tort de ciocolata care l-am scris la torturi.e foarte bun si simplu de facut e cu budinnca si cu unt....si un chesscake cu portocale si binenteles saratelele sau saleurile(am facut de craciun si intr-o zi s-au topit din farfurie ..au fost bune de tot) care imi plac foarte mult.nu fac prea multe pt ca am facut multe de craciun dar fiinca avem iar musafiri trebuie sa gatesc mai multe.o sa mai vad eu.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

am uitat sa zic ca la aperitive voi face si placinta cu carne. de craciun am facut rulada din foi de placinta cu spanac ,iar acum o sa fac cu carne.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Lorelei poate te inspiri si de aici (este meniul de Rev al unui local din Iasi)
"Frigarui cu brinza Rochefort si frigarui cu creveti si rosii, canapes cu brinza Camembert si piept de pui, rulada de pui in aspic si rulada cu ciuperci se vor servi ca gustari reci. Ca gustari calde, in meniul de revelion de la "Ginger Ale", care costa 1,6 milioane lei, se vor gasi, printre altele, rulouri din cirnati cu ficat de rata, bulete de pui cu susan si drob de purcel. Dupa un somon fiert in vin alb, pe mese va aparea felul principal, constind in «involtini» din curcan cu ficat si sos de fructe de padure, ca desert servindu-se "iceberg" in ciocolata si pere in vin rosu cu inghetata. "

(la anul ma duc in iasi! hi hi)

Adela-



~~Happy New Year!!! *2004*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

quote:
Originally posted by lorelei_19

Marianutzo, cum faci tu salata de salata de ciuperci???
Revelion fericit tuturor!

Lorelei & Family



Salata de ciuperci

cantitatile - in functie de cat de multa doresti sa faci
-ciuperci din conserva tocate marunt
-castraveti murati tocati marunt( poti folosi si castrveti proaspeti)
-2-3 linguri de mujdei de usturoi
-marar tocat fin
-maioneza (eu folosesc maioneza facuta in casa)
-sare, piper dupa gust si se amesteca bine.
Poti adauga si boabe de porumb din conserva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missiday spune:

Aoleuuu, n-am facut inca nimik si am planuri mari pentru maine seara!!Pe masa noastra vor fi:feliutze de somon afumat pe bagheta prajita(multzam, Andrada),bilutze de mazare cu ton date prin morcov, piept de pui in aspic, salata de ciuperci a Marianei, bulete de cascaval,salata cu broccoli cu sunca, rulouri din sunca cu telina si maioneza, rulouri de ton in cascaval(Adi69), platouri cu diverse mezeluri, etc.Apoi gratar de pui,porc si curcan cu salata de ciuperci pleurotus si ardei copti cu rosii iar spre sfarsit ciorba de burta;mai vreau sa fac un tort Diplomat si salata de fructe...si toate astea maine!!!!!Si mai trebuie sa merg si la coafor .Da' ma descurc eu...
Sa aveti un an plin de impliniri!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

quote:
Originally posted by lorelei_19

Claudel, cum e reteta aia cu tartinutele cu ton???

Lorelei & Family


Cand am pomenit de "reteta" ma refeream la cea de sufleu de peste, ca asta de tartinute nu se poate numi chiar reteta. De-aia am si ales-o.
Sunt doua variante (inca nu m-am hotarat pe care o s-o fac, depinde de cat timp o sa am la dispozitie):
1. paine prajita "unsa" cu ton din conserva (in ulei) si stopita bine cu lamaie; eventual se pot presara si capere tocate
2. painea se unge cu acelasi ton din conserva, se stropeste cu lamaie, se agauga putina ceapa (solzisori), se pune o felie de rosie (taiata rondele), se presara cascaval ras, sare si piper si se da cca. 5 minute la cuptor.


Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Vin si eu cu ideile mele, poate va ajut cu ceva si poate nu e prea tarziu... Pentru aperitiv, voi face salata boef (nu am facut de Craciun in ideea asta), icre, branza cu marar si ceapa, ardei copti (i-am curatat de pe cotor si ii fac fasii lungi cu ceapa proaspata, ulei de masline si putin otet), pate de casa si in rest... un platou de preparate si unul cu legume proaspete (rosii, castraveti, ridichi). In loc de piftie voi face mancare rece de pui (se poate si curcan) cu ceapa si masline. Mie personal imi place mai mult decat piftia...
Mai fac sarmalute si curcan implut cu ciuperci champignon la cuptor (intreg).
Prajiturile sunt deja pregatite, mi-au iesit bine, au fost deja apreciate...
Ideea e aceeasi pe care o scriu si celelalte fete. Am facut atat de multe la Craciun, incat acum trebuie sa arunc o gramada din frigider pentru ca se mai pot manca dupa o saptamana... si mai tre' sa fac loc si la urmatoarele.
Spor la treaba!
La multi ani!
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Missiday, mi-a lasat gura apa cand am citit meniul! Vrei sa scrii cateva dintre retete? M-ar interesa in special salata de broccoli cu sunca, bilute de mazare si rulouri de ton.
Din pacate (sau ma degraba din fericire) noi am fost la un restaurant, asa ca nu m-am agitat prea mult pentru meniul de acasa, dara astea sunt niste retele pe care le-as pune la catastif pentru alte ocazii speciale...

Mergi la inceput