Fumatul in timpul alaptarii

Fumatul in timpul alaptarii | Autor: Eliana

Link direct la acest mesaj

Am nascut o fetita luna trecuta si inainte am fumat . De cind am ramas gravida m-am lasat de fumat si acum am incercat sa fumez iar dar sotul meu mi-a spus ca nu este bine sa fumez atita timp cit alaptez pentru ca nicotina iese prin lapte . Este adevarat ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgia spune:

Bine ai venit Eliana! Da , are dreptate sotul tau nicotina si alcoolul trec sigur in lapte si apoi nu stiu cum este ca un bebic asa de mic sa miroasa pe mamica lui a fum de tigara. Oricat te-i spala dupa, miroase parul etc, stii tu. Eu am fost fumatoare , 20-25 tigari?zi inainte de a ramane insarcinata. Apoi la 7 luni l-am intarcat pe vlad si acum mai fumez cate o tigare, doua pe zi.
Deci sfatul meu este cat alaptezi sa nu fumezi! Pupici bebelului tau micut. Pa, pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Bun venit,Eliana si sa-ti traiasca fetita
Inevitabil,tot ce mincam tot ce bem si tot ce inhalam trece in lapte... Sint sigura ca poti sta fara sa fumezi,dovada perioada in care ai fost insarcinata... e atit de mic si nu-ti poate spune ce-i place si ce nu

Si eu m-am lasat de fumat din momentul in care am aflat de i-am alaptat pina la cinci luni jumate si desi de doua luni nu mai alaptez,nu fumez si sper sa nu mai fumez niciodata...

pupici tie si micutei

Love you all...
THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliana spune:

Multumesc Georgia pentru sfat . Si fetita mea a avut o iritatie si am spalat-o cu sapun si acum i-a trecut . Pe fata i-am dat cu baby oil sau baby lotion . Sper sa-i treaca cit mai repede spuzeala ingerasului tau . Pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliana spune:

Sa-ti traiasca si tie gemenii . Multumesc Theodora petru raspuns . Am vazut pagina ta personala si gemenii sint niste ingerasi . Pa . Eliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Felicitari,Eliana!Sa-ti traiasca fetita si sa creasca mare,sanatoasa,frumoasa si desteapta!Intr-adevar,o mica parte din nicotina trece in laptele matern.E mai bine daca nu fumezi.


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliana spune:

Multumesc Lia pentru raspuns .
Andrew este un ingeras .
I-am vazut poza .
Pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Multumesc,Eliana.Astept cu nerabdare sa vad poze cu fetita ta.Cum se numeste?Abia acum am citit ca esti in Japonia.Daca musai vrei sa fumezi,vezi ca gasesti in farmacii tigari fara nicotina,care au un gust mizerabil....Numai nicotina poate trece in lapte...


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

In primul rand, sa-ti traiasca fetita! Da, si eu zic sa lasi fumatul pe perioada alaptarii. Eu personal nu am fumat niciodata, dar in momentul in care au aparut Andrei si Andreea nimeni nu a mai fumat. Sotul meu era un fumator inrait, dar s-a lasat... Mai trage 1-2 tigari pe zi, dar afara, departe de copii.
Chiar, asteptam poze cu micuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Draga Eliana,

Nu fuma deloc (mai ales tu, nicotina trece in lapte, asta este otrava!) si nu lasa pe nimeni sa fumeze linga tau!!! Si nici in casa, in camerele pe unde trece bebe!
Nu ai vazut articolul de pe site ? (era pe prima pagina pina ieri...)
Se intituleaza "Nou-nascutii mor subit din cauza nicotinei".
Vrei sa-l pui in pericol pe ???

Eu nu fumez, dar sunt persoane inconstiente in jurul nostru care fumeaza fara sa-si dea seama ca am un bebe mic, asta ma enerveaza la culme! Intotdeauna prefer sa plec cit mai repede de linga asemenea persoane (asta daca nu am cum sa le explic sa stinga tigara sau... hmmm, trabucul!)


@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaBee spune:

Cel mai bine e sa nu fumezi, bineinteles. Dar daca din pacate nu poti sa te lasi (ca mine!) sunt cateva reguli de tinut minte (de la doctor citire)ca sa minimizezi efectele nocive:
-maximum 5 tigari pe zi (eu fumez 2, cu decafeinizata de dimineata);
-nu fuma sub nici o forma in prezenta copilului (eu fumez in gradina).
-fumeaza imediat dupa ce ai alaptat fiindca cica nicotina dispare din sange (si deci si din lapte) la cca 1/2h - 1h dupa ce ai fumat.
-incearca sa-ti schimbi hainele si sa te speli inainte de a lua pe bb in brate.

Si sa nu exageram, copiii de la oras inhaleaza la fel de multe substante nocive din gazele de esapament cat dintr-o tigara!
Cazurile de moarte subita se petrec mai ales in casele unde se fumeaza non-stop...

Mergi la inceput