BURSA PRENUMELOR !!!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Nadina, nici prin gand nu mi-a trecut sa jignesc pe cineva.Am vrut doar sa zic ca inca nu mi-a sarit in ochi ACEL NUME dupa care sa cad lata. Toate numele sunt frumoase, asta cu siguranta (bine in afara de nume ca Ilie,Vasile,Craiasa,etc) pe care nu le-as baga deloc in seama.La noi insa e vorba ca trebuie sa se potriveasca cu numele de familie si sa ne placa la amandoi,ceea ce e greeeeeuuuu... Stau si ma mir cum voi sunteti asa hotarati din prima pentru un nume,eu ma gandesc de cand eram mica si tot n-am gasit.. Imi aduc aminte ca citeam o carte si am gasit doua nume Juanilo si Juanila si am zis ca asa o sa-mi botez pruncii . Acum ma ia rasul. AM mai avut perioade Carolina, Robert,dar acum cand chiar trebuie sa gasesc, ma blochez...

Laura www.desprecopii.com/forum/gravida.gif" border="0"> (19 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Mie mi-a placut numele Alexandru, de cand eram copil. Eram hotarata ca pe copilul meu sa-l/s-o cheme Alexandru/Alexandra. A iesit un Alex.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Lauraa,stiam eu!
Crezi ca noi ne-am hotarat repede? Nooo.
Am cautat pe internet, am facut o lista, ne-am razboit si pana la urma am ajuns la un compromis.
Pupici,
Nadina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by nadina

quote:
Originally posted by Lauraa

quote:
Originally posted by Flower

[red] Pt. Lauraa , in conditiile date de tine as opta pentru CHRISTIAN sau SEBASTIAN ( care pot fi usor 'germanizate' ).
red]



Christian e frumos, il am pe lista desi sotul cam stramba din nasuc, dar Sebastian.. hm...nu ne-am gandit pana acum..

In rest nu am prea gasit pe aici ceva sa imi placa,se vede treaba ca mai am mult de cautat!

Laura www.desprecopii.com/forum/gravida.gif" border="0"> (19 saptamani)


Multumim
In mod sigur nu ai vrut sa sune chiar asa
Iti doresc sa gasesti un nume frumos care sa poarte noroc puiului vostru
Nadina si Carina-mandarina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)



Hehehe,Nadina...gind la gind.Chiar inainte sa plec la cumparaturi,am citit mesajul Laurei("In rest nu am prea gasit pe aici ceva sa imi placa,se vede treaba ca mai am mult de cautat!
") si avind in vedere ca am raspuns si eu la subiectul asta,nu mi-a picat prea bine...



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Baietei: Cassian,Maurice,Eric,Gregory,Valeriu,Lucian,
Dinu/Dino,Matei,
Roman & Pascal(in Germania sunt folosite ca prenume),
Iulian/ Julian,Oliver,Frederik,Emil,Noel,Theodor,Adrian
si bineinteles Darian :-)))

Fetite: Adda,Andra,Alexandrina,Cora,Tabea,Stela,Roxana,
Viviana,Thea,Dorothea,Leonie,Antonina,Antonia,Lea,Annalena, Lena,Inka,Irina,Daria,Daphne,Alina,Emily,Désirée,
Anca,Anica,Aura,Aurora

Succes,aveti de unde alege :-)))

Un Craciun feeric tuturor membrilor DC !!!
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

E greu sa alegi pentru ca sint foarte multe. Unele suna tare bine, frumos, dar cred ca trebuie sa cautam sa vedem daca acel nume inseamna ceva, ce sens are daca vine dintr-o alta limba. Multe vin din alte limbi si au sensuri nu tocmai placute. Altele suna foarte bine, dar nu inseamna mai nimic. Inainte oamenii isi numeau copiii dupa anumite trasaturi sau pentru ca le doreau un viitor bun sau dupa alte criterii.
Fara sa supar pe nimeni, de exemplu "Mara" suna frumos, dar vine din ebraica si inseamna "amaraciune". "Isabela" vine de la numele unui zeu pagin care se numea "Baal" si exemplele pot continua. Nu vreau sa intristez pe nimeni si nici sa creez o disputa, departe de mine acest gind, dar eu asa cred ca e bine sa facem, sa alegem nume cu sens bun pentru copiii nostri.


Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

Eu voi avea un bebe in luna martie si ne-am oprit asupra urmatoarelor nume:
1)baietel:Vlad-Alexandru
2)fetita:Christiana-Daria


Cosmina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by Lauraa

Andra, ma bucur ca ai raspuns. Site-uri am gasit si eu, si carti deasemenea, dar vreau si pareri de la oameni reali!
Prenumele alese de voi:
- se potrivesc foarte bine cu numele de familie.Suna bine.
- Serban imi place mult, asa il cheama pe primul meu iubit
- Carol imi place dar nu foaaaarte tare. Dar sunt subiectiva, cunosc un tip nu prea simpatic si il cheama asa.
In rest eu zic ca sunt bine-gandite!


Mie imi plac:

Lara Michelle A.
Antonia Celine A.
Lara-Isabel A
sau Sarah Isabelle A.
La baieti imi plac

Patrick A. (din pacate e muuuult prea des folosit in ultima vreme)
Yannick A. (aceeasi chestie ca mai sus dar nu chiar asa)

Ce parere aveti?

Laura www.desprecopii.com/forum/gravida.gif" border="0"> (19 saptamani)


Pe-aici Carol suna ca si nume de fata. SI mie imi place... poate ceva gen Karl.... nu stiu.
Serban imi place f mult.
Imi plac (mai ciudate asa): Anton, Thomas, Sebastian, Nicolas, David

Fetite:
Rebecca-Michaela
Julia natürlich
Anna-Evelyne
Merlin
Agata
Nathalie
Sonia
Norra


Adela-

~~Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by Alina
Hehehe,Nadina...gind la gind.Chiar inainte sa plec la cumparaturi,am citit mesajul Laurei("In rest nu am prea gasit pe aici ceva sa imi placa,se vede treaba ca mai am mult de cautat!
") si avind in vedere ca am raspuns si eu la subiectul asta,nu mi-a picat prea bine...



Alina




Mey Alina, ce figura mai esti si tu! Pai am zis de la inceput ca ne bazam pe sinceritate, nu? Am zis doar ca eu una o sa spun daca nu-mi place, am chiar precizat sa lasam falsa politete la usa! Ce sa zic eu daca inca nu am gasit? Sa mint pe-aici cu nesimtire? Sa zic "Da mai uite am gasit nume la prunc" cand eu inca is cu capul in nori? Nu pot sa zic... Desi sa stii ca propunerile tale mi-au placut, in genul asta caut eu.
De patrick am scris de la inceput ca imi place dar aici e superfolosit si nu vreau sa-l strige PATRICK 7 la scoala. Desi inca nu e scos din lista ca ne place mult. De Christian am scris la fel ca imi place dar sotulica face mutre, iar Sebastian e si el pe lista. Evelyne e unul din preferatele mele dar al meu om a zis NU din prima.Desi mai incerc.
No nu mai fi acuma si tu asa de sensibila..

Uite am cerut si pe un forum german parerea, sa vezi acolo sinceritate tipica ... http://forum.vornamen.com/board_entry.php?id=69694
Asta astept si de la voi, nu politete fara baza.
Hai ca va pup pe toate!

Laura www.desprecopii.com/forum/gravida.gif" border="0"> (19 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Ups,pai da Laura,de ce n-ai spus din prima ca
nu iti plac prenumele tipice romanesti ?
Pe forumul alalalt,ti-a sugerat cineva sa ii pui
copilului un al doilea prenume din Romania,
iar tu ai spus ca nu iti plac prenumele din Romania!
Parere sincera:
Serban si Carol nu-mi plac deloc...iar Celine,e la fetite
tot la fel de des intilnit ca Patrick & Yannick,la baietei
..sau Kevin,asta nu-mi place deloc!
La mine a fost simplu cu alegerea numelui,imi place numele de Darian,
de cind eram de-o schioapa!
Abia cind am nascut am aflat ca am un baietel,
nu am stiut-o dinainte si cind m-au intrebat la spital
cum as vrea sa-l cheme,am simtit ca Darian este alegerea cea mai buna,
cu care ma pot identifica eu ca mama!
Pe bunicul si pe tatal lui Darian,ii cheama Valeriu,
asa ca, ca s-a pastrez traditia familiei i-am pus Darian Valeriu !
Fara linioara intre
Daca ar fi fost fetita ar fi chemat-o Alba Iulia,
pentru romani suna nostim :-))) dar la alte natii
li s-a parut o combinatie foarte deosebita!
Poate ca daca as fi trait in Ro,nu i-as fi pus totusi
numele asta

Si acuma el s-a "autobotezat" Dali... si asa suna frumos nu ?

Pupicei mai vorbim noi.




Un Craciun feeric tuturor membrilor DC !!!
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput