BURSA PRENUMELOR !!!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Noi ne-am hotarat repede in ceea ce priveste numele copiilor. Pe fetita o cheama Maria, iar pentru bebelusul care o sa vina: Ioana daca e fetita (cred ca asa o sa fie) si Victor daca e baiat.
Mie-mi plac foarte mult si:
- fete: Ana, Clara, Anais, Iolanda
- baieti: Stefan, Radu, Mircea, David, Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Cum mult inainte de a naste m-am gandit ca daca voi avea baietel va fi Danut...
Cand am ramas insarcinata mi-am stors mintile sa caut nume de fetita, pt ca simteam io ca voi avea fata si pt ca numele de baietel era predefinit.
Prin luna a 4-a am aflat ca va fi baietel si de atunci l-am tot chemat Danut, dar pt ca vroiam nume dublu i-am pus Marius Daniel, cu Marius in fata pt ca invers nu suna, de fapt Daniel nu merge cu nici un nume dupa el - il strigam cu totii Danut, de marius nici nu stie, desi asta e numele de botez, fiind nascut in ajun de Sfanta Maria (pe rit vechi)
Pt fetita aveam insa o lista fff mare, din preferinte faceau parte:
Alexa (ca pe tati)
Denisa
Bianca
Greta
Emma
Romina
Lia
Roberta
Karina


Sarbatori fericite

Dana, mamica lui Danutz
Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250

http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Dintotdeauna mi-au placut numele de Alexandru si Alexandra. Dar, in familiile noastre, existau, deja. Pe micuta mea o cheama Nina-Cristina. Nina era hotarat dinainte. Am vrut sa duca mai departe numele bunicii si al unei matusi din partea tatalui meu. Este un nume simplu si dragut. Cand s-a nascut si am vazut ca e toata tata-sau, am adaugat si Cristina(de la Cristi, sotul!). Ii spunem Cristina sau Kitty .
Daca aveam baiat l-ar fi chemat Cristian, ca pe tati si plus ca nimeni in jurul nostru nu are un Cristian.
Acum, avand-o pe Cristina, daca vom avea si un baietel il vom numi Andrei-Cristian. Vom avea o familie de Cristieni. Imi mai plac, Marc, Sergiu, Matei, Luca, dar nu se potrivesc cu numele de famile, Tepuc.
Iar daca BB2 va fi fetita, o vom numi Victoria-Elena, dupa mamele noastre.
Sa va scriu ce nume avem noi, in familie ! Dorina-Geanina, Laura-Augustina, Medeea-Alexandra, Patricia-Nicoleta, Cornel-Emilian

Sarbatori fericite !




Nina & Nina-Cristina (1 an si 11 luni)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana Negescu spune:

Fetelor!!!
Si eu am o lista intreaga de prenume, care mai de care mai variate. De la romanesti pana la ...... Am trecut prin mai multe faze de prenume si acum asteptam ctrl de luna viitoare ca sa aflam sigur ce este si d-atunci sa te tii.
Optiunile noastre au fost cam urmatoarele:
pt. baietel (ceea ce si credem ca este, si ne dorim): Alexandru, Andrei, Radu, Vlad, Stefan, Razvan.
pt. fetita: Alexandra, Alexia, Maria, Renata, Sonia, Carina, Andreea.
pe toate.


Dienutza si bb de 16 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catusha spune:

Mie una mi se pare ca un singur prenume este de ajuns. Pe de-asupra, imi plac numele simple, romanesti. Conteaza, sigur ca da, sa se si potriveasca cu numele de familie.
Eu am o fetitza pe care o cheama IOANA. Daca voi face tot fetitza, chiar nu stiu cum se va numi. Ilinca mi se pare un nume dragut, dar nu sunt hotarita.
In schimb, daca e baietzel, m-am hotarit la LUCA.

Catusha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralustef spune:

Buna fetelor,
Inainte sa aflu ca voi avea un bebe ma gandeam ca daca voi avea fata o va chema YASMINA ALEXANDRA sau ALESSIA iar ca baiat COSMIN,ANDREAS sau NICOLAS.Acum ca am aflat ca voi avea un baietel se pare ca am ramas fidela primei alegeri asa ca il va chema COSMIN ANDREI
PUPICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

La noi alegerea numelui de baiat a fost mult mai usoara. Mie imi place Mihai si lui Victor. Deci baiatul va avea aceasta combinatie. Pentru fetita e mai greu. Mie imi place Ana si Ruxandra, iar lui... Nu prea stie. Cum mai avem ceva timp la dispozitie si oricum nu stim inca ce e ne vom hotara intr-un fel.

Dana M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flower spune:

Pt. Lauraa , in conditiile date de tine as opta pentru CHRISTIAN sau SEBASTIAN ( care pot fi usor 'germanizate' ).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by Flower

[red] Pt. Lauraa , in conditiile date de tine as opta pentru CHRISTIAN sau SEBASTIAN ( care pot fi usor 'germanizate' ).
red]



Christian e frumos, il am pe lista desi sotul cam stramba din nasuc, dar Sebastian.. hm...nu ne-am gandit pana acum..

In rest nu am prea gasit pe aici ceva sa imi placa,se vede treaba ca mai am mult de cautat!

Laura www.desprecopii.com/forum/gravida.gif" border="0"> (19 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

quote:
Originally posted by Lauraa

quote:
Originally posted by Flower

[red] Pt. Lauraa , in conditiile date de tine as opta pentru CHRISTIAN sau SEBASTIAN ( care pot fi usor 'germanizate' ).
red]



Christian e frumos, il am pe lista desi sotul cam stramba din nasuc, dar Sebastian.. hm...nu ne-am gandit pana acum..

In rest nu am prea gasit pe aici ceva sa imi placa,se vede treaba ca mai am mult de cautat!

Laura www.desprecopii.com/forum/gravida.gif" border="0"> (19 saptamani)


Multumim
In mod sigur nu ai vrut sa sune chiar asa
Iti doresc sa gasesti un nume frumos care sa poarte noroc puiului vostru
Nadina si Carina-mandarina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

Mergi la inceput