Mama sau tata?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Anna a spus papa prima oara,asta pe la 6 luni.Dar cum eu vorbesc romaneste iar taica-sau frantuzeste,nu stiu daca a vrut sa zica tata sau altceva.
Acum la 15 luni zice de toate,mama ,papa, tata, caca ,apa,na,chat,chien,ece( rece).

Corina si Anna nazdravana

Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve.
( Paolo Coelho)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Emi a spus prima data MAMA pe la 6 luni, iar tata nu spune nici acum la 8 luni jumate. Taica-sau e tare suparat... mai nou am descoperit ca atunci cand se alinta la taica-sau, spune pa-pa. Poate asta o fi insemnand tata in limba ei. Macar are si taica-sau o speranta.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

A spus MAMA pe la 6 luni si ceva. Ce mandra am fost si cum am mai plans!
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Teodora a spus mama pe la 6 luni si tata pe la 7 luni.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Nu am BB, dar fetita unor prieteni a zis tata pana aproape de 1 an si jumatate, cand a zis si mama. Va dati seama ce bucurie pe mamica ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia spune:

Fetita mea a spus prima data mama si asta foarte devreme, pe la vreo 5 luni.

Amelia si Ana Maria (1 an si 2 luni).

www.par.univie.ac.at/~aj/AnaMaria

Dincolo de nori este intotdeauna soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarikaStefan spune:

Kitti a spus TATA, la 7 luni, si pana la 11 luni tata erau toate, cu alt accent, apoi a spus si mama, ... si iata ca dupa 10 ani a aparut si Ionel, el are acum 5 luni si deocamdata doar gongane...orice ar spune pentru noi va fi cel mai frumos eveniment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

De pe la 5 luni, Agata a inceput sa silabiseasca ma-ma, ma-ma si nu-i mai tacea gurita, l-a repetat pina intr-o seara, pe la 7 luni cind s-a uitat la mine si a spus MAMA. Am plins pentru ca a pus in acel cuvint tot: emotie, bucurie, incredere. Dar bucuria mea a fost de scurta durata din acest p.d.v., pentru ca din acel moment, ca si cum a fost greu pina l-a rostit, dupa aceea, stiindu-l, nu mai avea de ce sa-l repete... si pina pe la un an si jumatate nu a mai spus niciodata mama, spre disperarea mea. Existau in vocabularul ei tot felul de cuvinte, numai acesta nu... Si tot asa, intr-o seara, fiind in vizita la niste prieteni, Agata a intins minuta spre mine si foarte mindra de ce arata a spus „MAMA, MAMA“... ca intr-un gest de recunoastere si de acceptare. Mai mama decit cum m-am simtit atunci nu cred ca pot fi!

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Andrei, a spus prima oara tata, cam pe la cinci- sase luni. Mama a spus mult mai tarziu, si numai cand plange; maaaamaaaa...! Altfel nu. Dar pe taica-su il striga tot timpul. Nu cred ca are legatura cu sexul viitorului copil.
Laura, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Prima oara mama. Acum insa prefera sa zica tata cand se joaca si mama cand e suparata.

Anda si bebelusa Carina cea nazdravana
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput