Cand si cum ati scapat de bleder ?

Cand si cum ati scapat de bleder ? | Autor: Camelia

Link direct la acest mesaj

Teodora are 9 luni si 5 dintisori (al saselea pe drum).Si m-am gandit ca ar fi cazul sa incerc sa renunt la mancarurile pasate cu blenderul ca nu vreau sa ajunga copilul sa mearga la gradi si sa manance mancarea pasata!.Profit de faptul ca e o mare mancacioasa (rade tot si rapid )si incerc.Bun! Si ma apuc eu sa tai carnita marunt, marunt si sa zdrobesc legumele cu furculita, asa cum scrie la carte! Si-i dau copilul.Ei bine, masa a fost un chin! A mancat ceva (nu asa bine ca de obicei) dar isi facea o greata de-mi venea sa .E devarat ca pana acum a mancat doar portocala taiata marunt, marunt, si merele rase.In rest, totul pasat , ca o crema.Dar vad ca si manacarea ce se gaseste pe-aici in borcanelele pt. bebei de la 8 luni nu mai e deja asa fin pasata.
Am gresit ceva? Sa mai insist? Sa mai astept?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

...andrei al nostru are 2,6 ani si inca nu am scapat de blender....ori de cite ori gaseste ceva mai maricel ... nu aceepta. Asa ca ai grija de blenderul ala ca inca o sa mai ai nevoie de el...

Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Si noi tot cu blenderu'(Andrew are 1 an si 11 luni).....cu toate ca borcanasele contin papica nepasata(pentru copii in varsta de peste 1 an) si inghite tot fara mofturi.Dar daca gatesc eu ceva,trebuie pasat,ca nu accepta altfel.

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

quote:
Originally posted by Lia

Si noi tot cu blenderu'(Andrew are 1 an si 11 luni).....cu toate ca borcanasele contin papica nepasata(pentru copii in varsta de peste 1 an) si inghite tot fara mofturi.Dar daca gatesc eu ceva,trebuie pasat,ca nu accepta altfel.

Lia&Andrew



identic si la noi ... la borcanase nu comenteaza si mesteca la ele - la papica insa... (mai nou ii fac supita de perisoare cu carnita si le pasez pina le fac 'cremoso')

Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

poi faceti voi mincarica si puneti-o in borcanelele respective. poate ii pacaliti, cine stie !? :-)
päpä

Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteazä ce-ai câstigat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

quote:
Originally posted by papadie

poi faceti voi mincarica si puneti-o in borcanelele respective. poate ii pacaliti, cine stie !? :-)
päpä

Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteazä ce-ai câstigat!



da papa - ma gandesc si eu la chestia asta de citava vreme. o sa incerc sa il pacalesc - sa vedem daca nu se prinde tipul

Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu am incercat mai intii (pe la 7 luni) cu cereale din acelea in forma de colacei care se topesc in gura, apoi cu bucatele de brinza topita, morcovi fierti etc. Acum (2 ani) Tristan maninca orice daca e maruntit cit-de-cit. E adevarat ca ia o vesnicie si ca mai apar probleme (daca il gidila pe git vomita), dar lui ii place. Pe de alta parte sa stii ca la blender nu renunti asa usor. De exemplu cind e racit ii dau mincarea pasata, pentru ca are nasul infundat si respira pe gura Iar supele de obicei le fac cu jumatate de legume taiate, jumatate pisate.
Success,
Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by desprecopii


identic si la noi ... la borcanase nu comenteaza si mesteca la ele - la papica insa... (mai nou ii fac supita de perisoare cu carnita si le pasez pina le fac 'cremoso')

Pentru parinti... despre copii!


Si la noi......totul e "cremoso"..baietii astia.Iepu' daca se-ntampla cumva si "pescuieste" vreo bucatica,pe langa faptul ca se straduieste sa scuipe tot,la urmatoarea lingura e foarte suspicios

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

hihi...papa,greu...ca si dintre papicile cumparate nu mananca cu placere decat cateva feluricare-s puse-n niste pliculete pe care tre sa le rastorni intr-un castronash...si am incercat sa-i dau mancare facuta de subsemnata semipasata-care ziceam eu ca seamana oarecum cu pliculetele 'mnealui,da' iepu' e vigilent si nu s-a putut.Da' perseverez...poate-l prind intr-un moment de neatentie si-l conving

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Simona are un an si o luna.Abia acum a inceput sa manance ciorbita cu bucati mai mari,dar restul le dau prin blender(branzica de ex).Nu mesteca decat bucatile mai mari din ciorbita restul le inmoaie si le scoate afara.Inainte cand gasea bucati mai mari in pireu ii facea greata si scotea tot afara.Ai rabdare!Totul o sa vina de la sine.Sunt copii care mananca pasat si la 2 ani.


Gabi si Simonica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

dar voi in manuta ii dati copilului cate ceva sa rontaie? de ex biscuit sau mar sau morcov. Asa prinde gustul sa muste el sa nu mai fie totul ca o pasta?

Mergi la inceput