Cand si cum ati scapat de bleder ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Dragele mele, eu am avut succes cu mancarea maruntita dar e drept ca am inceput pe la 9 luni, iar mai inainte, pe la 7 luni i-am dat biscuite ptr. bebei in mana, sa manance singurica, doar o supravegheam...avantajul meu este ca nu i-am dat decat de 2 ori mancare la borcanel, totul era preparat proaspat de mine, papica gustoasa..si am avut intotdeuna grija sa fie buna la gust, nu insipida, sa-i fie totuna daca mananca sau nu...
deci nu a fost greu sa incep sa-i maruntesc bine-bine cu furculita si pe urma chiar bucatele mici
Maria are acum 1 an si 10 luni, nu v-a imaginati ce placere are sa se mocerleasca(a se citi mananca singura, vezi Doamne :-))si sa intinda fripturica de pui in sos sau in piure...
am inceput s-o las sa manance singurica, ii pun mancarica in fata cu furculita(ca la ciorba e dezastru, in scurt timp este totul ud in jurul ei(da las' ca ne invatam noi si cu asta :=)) si o las sa manance ea, daca la sfarsit vad ca nu prea s-a omorat ii mai dau eu(o mai ajut) daca nu, se scoala de la masa, ii dau deplina libertate...
cand se apuca deja sa picteze peretii si toate cele, o intreb : mai mananci ? daca zice nu, hai jos de la masa...daca zice da, ii spun ca daca nu mananca frumos tot jos de la masa..a invatat ca la masa nu-i joaca de coloratul si vopsitul si de cele mai multe ori mananca...
eu cred ca mai bine ii mai lasati si iar repetati, sau si mai bine sa incercati cu papica de care stiti voi ca-i inebunit de placere dupa ea...si dati-le biscuit, banana, etc in manute, sub stricta supraveghere, desigur, si lasatii sa faca ce vor, chit ca pe urma trebuie bagati la dus...asa azi, asa maine, pana se invata...asa ca rabdare multa si bebei mancaciosi...
pupici

Roxana L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

incercati si cu o parte piure de la blender si o parte, mica mica la inceput, pasata cu furculita; si in borcanele tot asa ceva se gaseste, adica intr-o masa de piure bine maruntit sint bucatele mai maricele; spor la treaba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Saru' mana pentru raspunsuri!
Am decis sa o iau treptat.Asa ca azi i-am maruntit doar legumele , fara carnita! Si , surpriza!!!!!! A PAPAT COPILUL TOT, rapid si fara mofturi!
Treptat am sa incep sa-i maruntesc si carnita (deocamdata cateva zile o mai pasez sa-i dau timp sa se obisnuiasca cu legumele).Sunt foarte incantata de acest prim succes.Am de gand sa perseverez si sper sa reusesc.
Pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladosmina spune:

Vad ca pana la urma ai rezolvat o parte din problema:)
Dar ce fac eu cu Vlad al meu, ca pana la un an si doua luni( cand a inceput sa manance singur cu lingurita) manca mancarea pasata cu furculita, dar de atunci nu o vrea decat dupa ce o pasez cu blenderul. Si mai ciudat este ca daca e vorba de mancare pe care o poate manca cu degetelele( soldatei de paine unsa cu diverse, sau sunca presata, sau fructe) nu are nici o problema si mesteca cum trebuie. Daca e vorba de mancarica pentru mancat cu lingurita, atunci se schimba foaia:(
A mai patit cineva asa si cat a durat faza asta?

Mergi la inceput