Cum slabim (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

tot vorbiti aici de ciorba sau supa de varza..mi-am aruncat eu ochii dupa reteta dar nu am deloc rabdare asa ca..va rog sa nu va suparati prea tare si sa imi dati si mie una din voi reteta..
cum se procedeaza cu ciorba de varza? care e dieta? poti manca si altceva? cam care sunt rezultatele? (la kg ma refer)


MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

In afara de ciorba de varza ce mancati?Ciorba de varza este arzatoare de calorii dar dimineata si seara ce mancati?
Fratele meu a tinut cura de slabire Atkins si a slabit 30 kg.Este tare grea pt mine pt ca sunt mare mancatoare de cartofi.
Regimul Atkins:
Nu ai voie sa manaci amidonoase de niciun fel:cartofi,paine,orez,dulciuri.Nu ai voie ficat,morcovi,banane,alune si orice alte fructe uscate.In rest ai voie orice si oricat doresti.Fratele meu a reusit,cred ca o sa incerc si eu.
Se pare ca ciorba de varza daca este facuta fara morcov poate face parte din acest regim.
Trebuie sa dau jos 10 kg neaparat...




Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Buna la toata lumea,
Multumesc Monica pentru regim, din pacate eu nu pot sa tin un astfel de regim...este foarte dur. Eu tin acum Montignac si sunt multumita, mai ramane sa-mi iau si un cantar sa vad ce progrese am facut.
Multumesc din suflet si fetelor care mi-au dat o mana de ajutor cu achizitionarea cantarului ( sper sa cumpar sapt viitoare).

Am postat anterior ( La cum slabim partea a 5-a) si regimul Atkins, pentru doritoare.

S-aveti spor la toate,
Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Simona in zilele de salata maninci numai salata verde sau orice fel de salata,rosii,castraveti?Cu sare sau fara?
Eu azi sint la ziua cu legume si fructe+lapte.Miine as vrea sa tin post negru ca incepe postul craciunului,sper sa si reusesc.
Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Cum slabim ?

Si iata ca, dupa ce am tot stat si am amanat… am hotarat sa intru si eu cu un mesaj pentru cele care “lupta cu kilogramul”. Stiu cum este deoarece am o adevarata experienta personala in domeniu:
Acum cativa ani, in urma unor controverse privind postul, vegetarianismul si alte stiluri de hranire, am luat hotararea “eroica” de a nu mai crede ce zic altii si am experimentat in modul cel mai direct si personal alimentatia vegetariana… si am exclus total carnea si produsele din carne, dar am continuat sa consum produse din lapte si oua - ce sa va mai spun ? Primele cateva zile au fost… stiti si voi cum este, mai ales daca urmati cura de varza propusa de adimercedes ! Si, ca sa fie si mai si, babacii numai in friptane au tinut-o in perioada aceea. Dar a trecut destul de repede inceputul si dupa o saptamana puteam sa ma uit in liniste la orice snitzel… oricum, dupa o luna stiam pe strada ce se gateste in diverse blocuri (incredibil cum se modifica simtul mirosului) ! Am tinut acest “regim” cam 2 ani si un pic, mancand in rest cam orice, paine, fainoase, prajituri si chiar ciocolata, evident fara a exagera, iar dupa 1 an am revenit la hainele din liceu (pentru cei care se gandesc ca este putin, trebuie sa spun ca asta a insemnat o scadere de la 78 la 61 kg.) cu mentinerea ulterioara pentru mai multi ani. Acum mananc orice, chiar si carne… dar revenirea la regimul “omnivor” este alta poveste !!!
Dar sa revin la ideea pentru care am abordat aceasta povestire: din experienta proprie, in primele luni (cam 7 – 8), organismul pierde doar apa si intr-o masura destul de mica grasimi, ceea ce explica “perioadele de platou” si “recuperarea” kilogramelor dupa orice cura facuta pe o durata mai mica. Ulterior, organismul reuseste sa isi modifice metabolismul si incepe sa “remodeleze” corpul pana la greutatea ideala pentru inaltimea sa, asa ca va recomand sa incercati sa rezistati peste limita de 7 luni cu regimul pentru care ati optat.

DARAEL

PS> Si iata ca este ziua a 3-a, supe & legume & fructe. Adi, grea provocare ne-ai aruncat, dar rezistam – EROIC !!! Vorba cantecului “hei rup, hei rup, noi muncim cu spor… si renuntam la funduletul rotunjor”.

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Pentru gabid: deoarece reteta era la cum sa slabim 5, o scriu din nou, asa cum a transmis-o adimercedes atunci:

Dieta de 7 zile
Supa (ciorba) ce arde grasimile
---------------------------------------------------------------------------------------

Ingrediente :
- 6 cepe mari
- 2 cutii de rosii cojite
- o varza alba mare
- 3 ardei verzi
- 2 legaturi de tulpina de telina (celeri in franceza) (deci nu radacina, nici frunza, ci tulpina de la telina - e verde deschis si destul de groasa)
- vegeta dupa gust
- sare, piper, patrunjel, eventual ardei iute (dupa gust)
Nota : Eu fac de obicei jumatate din cantitate intr-o oala de 10 L.
Se maninca si legumele din supa, nu doar zeama.
Preparare :
- se taie legumele in bucati
- se pun in oala si se acopera bine cu apa
- se lasa la fiert 10 min.
- se ia de pe foc si se lasa pina se inmoaie legumele.
Aceasta supa poate fin mincata de cite ori apare senzatia de foame sau de cite ori va e pofta.
Aceasta supa nu contine calorii. Cu cit mincati mai multa supa, cu atita veti slabi mai mult.
In timpul zilei la servici va puteti lua supa intr-un termos.
ATENTIE !!!!
Urmati dieta exact cum e descrisa mai jos, DACA VETI MINCA NUMAI SUPA, VETI SUFERI IN SCURT TIMP DE ANEMIE !!!

Ziua 1
------
Puteti minca orice fructa in afara de banane.
Pepenii verzi si pepenii galbeni au cele mai putine calorii dintre toate fructele.
Mincati doar supa si fructe.
Ca bautura : ceai neindulcit sau apa plata (neacidulata).

Ziua 2
------
Puteti minca orice fel de legume, proaspete sau din conserva, pina nu mai puteti.
Evitati totusi legumele uscate ca : fasole, mazare si porumb.
Mincati doar supa si legume (NICI O FRUCTA)
Seara va puteti recompensa cu un cartof fiert sau copt in coaja cu putin unt.

Ziua 3
------
Mincati supa, legume si fructe cit doriti.
Dar nu cartofi.
Daca ati urmat strict dieta , dupa 3 zile ati reusit sa pirdeti 2,5 pina la 3,5 Kg.

Ziua 4
------
Fructe, legume cit puteti.
Banane si lapte degresat.
In aceasta zi puteti minca pina la 3 banane si beti apa cit mai multa cind beti supa.
Bananele au proteine si calorii, la fel ca si laptele, dar in aceasta zi corpul dvs. are nevoie de acestea, mai ales de potasiul din banane, de calciul din lapte.

Ziua 5
------
Carne de vaca, pui sau peste cu rosii.
Puteti minca 300/400 g carne sau peste impreuna cu 6 rosii.
Incercati sa beti cel putin 6 pina la 8 pahare de apa. In felul acesta veti elimina toxinele din corp.
Mincati cel putin o data din supa !!

Ziua 6
------
Carne de vaca si legume.
Mincati cit poftiti !!!
Puteti minca pina la 3 fripturi de vaca pe zi, de preferat cu salata verde si FARA CARTOFI.
Mincati cel putin o data din supa !!

Ziua 7
------
Orez (maro de preferat), suc de fructe neindulcit si legume.
Mincati cit poftiti !!!
Mincati cel putin o data din supa !!

La sfirsitul celei de a 7-a zi, daca ati respecta intocmai dieta, veti cintarii cu 5 pina la 8 Kg mai putin.
Ati slabit mai putin de 8 Kg ? Asteptati 2 zile pina sa reincepeti dieta din nou.
Puteti urma aceasta dieta de 7 zile de cite ori doriti. In plus, daca veti respecta intocmai instructiunile, organismul se va curata de toxine si va veti simti foarte bine. Veti avea mai multa energie.
Aceasta dieta actioneaza rapid, secretul este ca veti arde mai multe calorii decit primiti mincind.
In timpul acestei diete ALCOOLUL este INTERZIS. Dupa dieta , asteptati cel putin 24 de ore pina sa beti alcool.

Fiindca fiecare are propriul metabolism, dieta va actiona altfel la fiecare.
Dupa a 3-a zi , veti avea mai multa energie decit inainte de a o incepe, asta daca nu ati jucat fals !
Puteti bea cafea neagra fara zahar, dar dupa 3 zile nu veti mai simti nevoia.
Ramineti la apa plata, ceai neindulcit, cafea neagra fara zahar, suc de fructe neindulcit si lapte degresat.
***

SUCCES !

DARAEL

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Darael, am ras in hohote la cantecelul tau . Mda, azi e ziua de legume si fructe si, bineinteles, nelipsita supa de varza, pe care am piperat-o de imi sta sufletelul in loc atunci cand mananc din ea . Cred ca ma duc sa beau un ceai si o cafea si o cana de apa, iar mai la amiaza vine si vremea pt. supa si broccoli, si salata mexicana, si grepf, si suc de mere... Si sper sa rezist pana maine... Nu ca vin bananele (ca nu le pot manca, nu stiu de ce), ci ca vine ziua de lapte, iar eu sunt moarta fara lapte!!! E ok insa, sper ca va tineti bine pe pozitie.
Sa ajungem mai slabe, la dimensiunile dorite. Adi

"Where there's a will, there's a way!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Darael, bine spui tu cum e treaba cu slabitul si cum ne fentam crezand ca pierdem grasime, cand colo noi pierdem apa. Totul e frumos, logic si pertinent ce spui. Cu dieta cu supa de varza eu spun iar pas, si aici ii dau dreptate monicaai, cum zici tu unde s-a mai vazut da pierzi 7 kilogramem intr-o saptamana, cand nici de ingrasat, oricate bombe calorice ai manca, e imposibil sa te ingrasi 7 kile intr-o saptamana. Am citit recent a propos de dieta cu supa de varza ca se face sub supraveghere strict medicala, la pacientii care urmeaza sa aiba operatie pe cord in timp foarte scurt (!!!). Iertati-ma ca ma repet, eu sunt sceptica rau in privinta ei. A, sa va mai dau un exemplu de ticneala. Am cunoscut pe cineva care a slabit spectaculos mancand doar un covrig si un iaurt pe zi, vreme de vreo sase saptamani parca. A dat jos vreo 10 kile. Drept urmare inca o colega i-a urmat exemplul, a slabit si ea de-i atarnau pielile pe ea, si la un control medical de rutina a intrebat-o medicul cum de se poate tine pe picioare, atatea carente de vitamine si minerale avea.
Fiti cu ochii-n patru! Toate ingredientele din supa de varza sunt puternic diuretice, iata explicatia faptului ca pierdeti...apa, nu grasime din pacate. Ganditi-va la sanatatea vostra, fetelor, nu e ea nepretuita?

Cu drag,


scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

scarmanus, iote dracu ca nu-i chiar asa de negru :)) eu am tinut dieta cu varza de vreo 3 ori anul asta. sunt deja experta in miraculoasa ciorba. de fiecare data am datjos cam 3 kg, max. 4, so cine zice ca scapa de 7 sau 8 eu il maninc. eu zic ca daca-i tinuta "cu cap" merge f. bine si scoti afara toate toxinele. adica in ziua cu fructe maninci fructe la greu, in aia cu legume la fel..etc. nu poti zice ca mori de foame. obligatoriu 2l de apa pe zi si eu o mai combin cu 30 de min pe bicicleta eliptica. tot ce am dat jos nu am mai pus la loc in timp. si da, ma simt mult mai bine si adevarat ca nu mai am nevoie de cafea.
toata chestia e sa nu faci dieta ca prostu', sa nu maninci nimic, sa te deshidratezi si sa pui mai mult decit ai dat jos dupa.
ziceam si io....parerea mea.
pupici :)) si bafta fetili

anda & bb edi
http://users.pcnet.ro/scpcnet/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Anda, vrei sa spui ca ai slabit 10 -12 kg anul asta ??

Mergi la inceput