cat de des baita la bb de 8 luni?

cat de des baita la bb de 8 luni? | Autor: tinatache

Link direct la acest mesaj

Acum ii fac baita 1 data la 2 zile si o sterg cu servetele umede dupa fiecare schimbat de scutec. Dar ma gandeam daca nu e prea des, ca vine iarna si in casa nu mai e asa de cald ca pana acum. Voi cum ati facut cand bb avea varsta asta, sau cum faceti, daca are tot cam 8 luni? Multumesc.

Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvvi spune:



Tina, eu il spal pe fiu meu de 11.5 luni fiecare zi.
Noi stam la curte si sobe avem numai in cele doua camere, pe hol si in bucataria, si in baie nu avem nici o incalzire. Dar baia are un efect miraculos ininte de somn: se joaca in apa, sau pur si simplu sta pe spate, se joaca cu jucarii, niciodata nu plange. Adoarme mult mai repede,si in plus este curatel. caci se murdareste foarte mult in timpul zilei. Chiar daca va fi frig-frig, eu tot fiecare zi il voi bai.

Succes
Silvia si bb Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

Si noi facem baita in fiecare seara, kiar daca-i iarna. Si la noi in baie-i cam frigutz, ca-i 'captusita' pina-n tavan cu faianta, dar punem un radiator cu vreo 10 min. inainte de baie si apoi e ok. Cred ca nici o nu-i in plus, mai ales in conditiile in care vorbim de una pe zi, ma rog, seara... Ca doar si noi facem dus (macar) o data pe zi, nu? De ce nu un copil care se agita toata ziua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

quote:
Originally posted by zizee

Si noi facem baita in fiecare seara, kiar daca-i iarna. Si la noi in baie-i cam frigutz, ca-i 'captusita' pina-n tavan cu faianta, dar punem un radiator cu vreo 10 min. inainte de baie si apoi e ok. Cred ca nici o nu-i in plus, mai ales in conditiile in care vorbim de una pe zi, ma rog, seara... Ca doar si noi facem dus (macar) o data pe zi, nu? De ce nu un copil care se agita toata ziua?




Subscriu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Si Teodora face baita tot la doua zile.Asa am facut de cand era mica si asa continuam indiferent de anotimp.Noi avem calorifer in baie si incalzim cat vrem, ca si in celelalte incaperi de altfel...Mai des de atat nu o spal (decat la fundulet ori de cate ori ii schimb scutecul)pentru ca aici apa e foarte calcaroasa si ataca rau, da rau de tot pielea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Noi tot la doua zile facem baita pe timp de iarna.

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Si eu le fac gemenilor baita, acum cand au 9 luni, la 2-3 zile. Nu este nimic daca nu-i faci in fiecare zi; mi-a spus si medicul pediatru! Cand erau mici, era altceva, atunci se impunea sa le faci zilnic. Si eu ii mai sterg cu servetele, iar dupa fiecare scaun, ii spal, la fundulet, la chiuveta cu sapun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Multumesc mult pt raspunsuri, o sa ramanem deci la 2 zile (macar!). De fapt cred ca mai mult m-am speriat ca am racit eu dupa o baie dar sunt din ce in ce mai convinsa ca Andra e mult mai rezistenta decat mine. Ii place la baie, nimic de zis, se cam catara peste tot sa ia ba sapunul, ba un sampon, dar merge Inca o data mersic si pupici multi.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami spune:

Bebe Iris-7 luni- face baita in fiecare seara, insa pe caput am hotarat sa o spalam o data la 2 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Eu ii fac baita iarna mai rar, acum, la un anisor. Chiar si la cateva zile. Dar o sterg tot timpul cu servetele umede.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Eu ii fac baie lui Mihai chiar daca e mare (3,6 ani)in fiecare zi. Asa i-am facut mereu si ii place la nebunie. N-as vrea sa-l privez de asa o placere nici macar iarna.

Mergi la inceput