bb de un an

bb de un an | Autor: gabid

Link direct la acest mesaj

Cata carne papa bb-ii vostri de un an?dar ou papa?Peste a acceptat?Ce mai papa altceva?
Simona nu papa carne pt ca nu-i place,nici ou ca nu pre i-am dat.Peste nu i-am dat niciodata.Ficatei nu-i plac,piru de cartofi ii face greata.Cred ca s-a saturat de pireu de legume cu sos de pui.

Gabi fara Simonica pt ca-i sclifosita.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iris spune:

sara noastra maninca cam ca la carte sau ca la cartile vechi....adica ce tine de proteina de origine animala: 2-3 oua pe saptamina fierte sau in papanasi fierti; carne de pui de 2 ori pe saptamina cam cite doua linguri ; ficat de pui doua linguri cam de doua ori pe saptamina inabusiti sau facut pasta de uns pe piine; incerca sa ii prajesti carnea in ulei poate o atrage gustul , nepoata mea a fost biruita cu metoda asta....iar oul poate merge bine cu smintina alturi de cartofi, conopida sau brocoli, dovlecei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

imi cer scuze caci ma abat de la subiect...
iris poate ne spui si noua reteta de papanasi care ii faci sarei sa manance si mofturosele noastre!
multam fain


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Pai Mihnea maninca ficatel,dar numai amestecat cu piureul de cartofi(piure simplu nu-i place)si facut un pic mai moale.Ii mai dau carne de pui -piept la gratar sau snitel.Sau fac perisoare,sau mincare de cartofi cu carnita taiata si,friptura de pui cu pilaf.Oul il amestec tot cu piure sau cu brinza,dar nu foarte des -maxim de doua ori pe saptamina.In schimb are ou in taiteii de casa pe care ii pun in ciorba,sau in prajiturile de casa.Peste i-am dat cu mamaliguta(crap prajit).PA!PA!Multa sanatate!Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Diana mananca (mai bine zis manca pana acum catva zile) carnita de pui in supa, sau fripta, carne de vita fiarta sau fripta, snitel, ficatei prajiti sau fierti, fara sa mai fie pasati si ou fiert (galbenus) cu piure de cartofi sau de dovlecel.
peste i-am dat din cel file sau f.slab, inca de la 7 luni si i-a placut mult, dar numai fript.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

ari, papanasii ii fac cam ca pe galustile de supa, dar mai pun o cutie, 250 g cred?!! de brinza de vaci; deci bat un albus spuma, amestec cu galbenusul, putina sare, putin zahar, si gris, pina se face o pasta ; le fac 'galusti' cu furculita si zdrang la fiert' ii papam calzi cu iaurt gras desupra , asa numita smintina ....ca s-o pacalesc pe grasanoaca de ... normal ca-s buni cu smintina adevarata si cu putin zahar deasupra;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

iris, multumesc!!!
spune-mi numai , ce fel de branza folosesti, eu am incercat cu hüttenkässe si ia papat Bommel!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

pai quark d-asta, brinza de vaci proaspata in cutii de plastic, 250 g cred; hutten aia ce dumnezeu mai e?!!!! quark-ul e la fel ca brinza de vaci din ro; acum sa nu te astepti ca papanasii astia sa fie mare minunatie, se pare ca nu tuturor ne plac; eu una sint lesinata dupa ei si fetele ma mostenesc; dar tati se uita cam gretos la noi, ce bine!!!! si ce bine ca nu ii plac nici galustile cu prune, bun tati avem noi.....pune si tu smintina si zahar pe ei poate o cuceresti pe celine si nu mai scapi de gura ei dupa aia!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

iris, iti multumesc inca o data, inca nu i-am dat papanasi dar chiar ma gandeam intr-o zi sa rascolesc pe forum dupa retete.
hüttenkässe este branza proaspata ( insa nu atat de innecacioasa ca celelalte), fara prea multa grasime si super buna!!!!
celine mananca binisor cu mamaliguta.
este de la danone, incearca!!
si ii mai dam si lui bommel cand are probleme cu stomacul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:


Ma scuzati ca ma abat de la subiect dar trebuie sa o spun:

IRIS si ARI, tare m-au amuzat mesajele voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Al nostru are un apetit relativ constant si ridicat; ii place carnita de pui si de vita, bine fiarta, amestecata cu piure de legume, cu orez, dar cel mai mult ii place borsul cu carme, mananca cate o canita intreaga. Si ou papa bine (si chiar spune asa frumos "ou"), si peste fiert, cu putina sare. NU mananca ficat, doar cate o lingurita, pana isi da seama despre ce este vorba. NU ii place branza de vaci, sub nici o forma, dar mananca zilnic Allmete (branza cu smantana) si cate un cubulet de branza topita, tot cu smantana. Si iaurturi din acelea mici, Danonino.

Mergi la inceput