bb de un an

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Nu vrea sa manance carne!Am incercat iarasi cu pulpita de pui si nu vrea.O sa incerc cu carne de vita.Cum sa o pacalesc?Voi ce carne de vita luati la bb?Soacra-mea zice ca sunt nebuna ca nu-i dau carne!Ce sa fac?Nu pot sa o fortez pentru ca scoate din gurita tot si isi face greata ca sa nu-i mai dau.Oare pateste ceva daca nu papa carne?Redeti ca o sa aiba afect asupra dezvoltarii(mers-pt ca inca nu merge singurica).

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

gabi,
incearca cu muschi de vita, este fraged, de altfel orice fel de carne se face fff. frageda la oala cu presiune( daca nu aveti merita investitia), poti gati carne pt.toata familia, iar pt.bebe ii tai cat de marunt poti.
incepi cu o lingurita amestecata cu legume, cartofi mixati si apoi ii maresti cantitatea.
important este sa fie f.bine maruntita si in cant.mica incat sa nu realizeze, sau pur si simplu( eu am procedat la un moment dat asa si am avut o mare surpriza!)taie carnita si pune-o pe masuta la indemana, este posibil sa o pape fara probleme.
daca nu reusesti, pauza, nu insista, incerci mai tarziu.
de la pui nu ii da pieptul, este atos si uscat, taie fasiute din copan.
peste ai incercat?
mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Draga gabi,
Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme ca Simonica nu merge inca.Nu are nici o legatura cu carnea.Mihnea papa carnita de 4-5 ori pe saptamina si merge numai cind are chef(adica f.putin prin casa).In rest numai in "patru labute",desi are 1 an si 2 luni.O sa mearga el cind are chef.Sint copii care merg si la 1 an si jumatate si nu are nici o legatura cu faptul ca maninca sau nu carne,tine pur si simplu de natura lor,asa cum este si cu vorbitul.Deci daca nu vrea carne,n-o forta,pentru ca atunci se incapatineaza si nu mai maninca deloc.Poti incerca,din cind in cind cu snitel din piept de pui,perisoare din carne de vita ,sau piept la gratar,sau cu pate din ficatel de pasare,facut in casa.Cu peste(crap)proaspat, ai incercat(facut la cuptor sau prajit)?Multa sanatate!Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Noi ii dam in general lui Antonia carne de pui data prin mixer. La inceput o faceam ca o pasta (pina pe la 1 1/2 ani), pe urma am last-o putin mai mare. Carnea am amestecat-o totdeauna cu piure de legume sau cu macaroane foarte mici si sos de rosii. O data pe saptamina ii dam peste (un fel de salau care se gaseste pe aici, fara oase si fara miros tare) si ficatei de pui fierti, tot maruntite si amestecate cu piureu de legume. De citeva luni ii dam un fel de chiftelute facute din carnea de pui care au mai mult gust. Antonia adora sarmalele cu varza acra, dar ii dam doar din cind in cind. La fel si perisoarele fierte in bors. Ou ii dam de doua ori pe saptamina fiert f. moale si amestecat cu piine. Si la noi este o mare problema masa, si asta de cind s-a nascut. Laptele praf l-a detestat, nu ii place aprope nici o mincare (afara de sarmale...), nici dulciurile, nici fructele. Nu este de mirare ca la 2 1/2 ani cintareste doar 10 kg. Am intrebat pe doctorii de aici, nu mi-au dat nici o solutie miracol (doar un adaos caloric pe baza de glucoza pe care ii l-am dat un an de zile), o posibila explicatie este ca s-a nascut prematur. Altfel se dezvolta f.bine si este sanatoasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Cum pot sa-i dau snitel,gratar daca ea mananca doar pasat cu blender-ul?Inca nu mesteca mancarea,doar o inmoaie si o scoate afara.La noi la fel de greu a fost si cu suptul,a invatat sa suga dupa 2.5 saptamani de cand s-a nascut(avea 33 de saptamani de gestatie),cred ca trebuie sa mai am rabdare.

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Incearca sa ii dai piept de curcan fiert si amestecat cu legume si cu putin unt sau smantana. Dar vezi sa predomine legumele.
Bebe al meu are 9 luni si nu a vrut sa manance carne de pui sau de vita, dar cand i-am dat curcan a ras tot. Apoi dupa un timp i-am combinat carnea de curcan cu cea de pui si a mancat. Doar cu carnea de vita nu l-am pacalit. Cum simte gustul de vita scuipa tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Deci snitelul si gratarul cind i le dau,le tai f.f.f.marunt si le apas un pic sa fie mai plate si mai moi.E mai greu la inceput,fiindca si la noi a durat un pic pina s-a obisnuit sa mestece,mai scuipa ,dar incet,incet a invatat.Am exersat mestecatul si cu biscuit si piine si vreau sa-ti spun ca atunci cind am inceput cu bucatelele Mihnea(l-am nascut la sfirsitul celei de a 36 saptamini de sarcina) avea doar doi dinti jos si atit.Si acum are tot doi dintisori jos si patru abia iesiti sus.Dar se "strofoca"si el acolo sa mestece si este asa de amuzant,ca un mosnegut care striveste intre gingii. I-am dat de la Nestle carne de vita cu taietei si rosii,facuta ca o pasta si i-a placut f.mult,dupa a doua incercare,iar pestele este asa de moale incit cred ca nu este nevoie de prea mult mestecat.Oricum depinde de fiecare copil in parte si asa cum am scris si mai sus,daca nu vrea nu trebuie sa o fortezi,pentru ca daca maninca doar ce-i place,maninca mai bine decit daca este fortata sa manince ceva ce nu-i convine.Multa,multa sanatate si succes!!Cristina

Mergi la inceput