Inseminare artificiala [IAS] 2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

hai ca va astept cu bancurile despre !!!!

Bafta la toata lumea!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Buna!
eu am mai incercat un tratament naturist al dr.Valentina Liciu,in anul 2001.daca vreti va dau nr. de telefon si o intrebati de tratamentul ei este bun si ptr. endometrioza.in genera prepara tratamente numai ptr. bolile ginecologice.
nr. tel.6506296 si adresa:prof.dr.Valentina Liciu, CP138,OP32 BUCURESTI.
sper sa nu isi fii schimbat adresa si nr. de tel.---le am din FORMULA AS
VA PUP!
SANATATE MAXIMA!
DOINA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabela spune:

Marcelle, hai ca abia astept sa ne dai vestea buna de care spui, probabil e ce imi inchipui eu ca este!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrusha spune:

Buna seara fetele...

ma bucur ca existati. va citesc de aproape 1 an. as fi vrut ca primul meu mesaj sa fie de genul ... multumesc, datorita voua mi-am vazut visul implinit. Dar n-a fost sa fie pana acum . Am si eu o intrebare pentru voi, aveti idee care sunt motivele pentru care un ias nu reuseste? Si daca da, spuneti-mi si mie cateva smecherii pentru a creste sansa reusitei. Va pup si va doresc la toate bafta maxima in a va vedea visurile implinite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Anis,ce tratament hormonal ti-a dat pt inseminarte de te gandesti deja la hiperstimulare?O hiperstimulare se produce doar atunci cand se face FIV pt ca hormoniii introdusi sunt in cantitati mari.Se fac 5 fiole odata de puregon si in cazuri mai grele se ajunge la 7 fiole.Karula ,a facut hiperstimulare din cauza dozelor mari...nu cred ca la o inseminare se da asa de mult hormon.La FIV se urmareste obtinerea de cat mai multi foliculi...
Uneori ma bate gandul sa fac si eu o inseminare dar nu la Medsana unde este f.scump...
Saptamana viitoare o sa-l pun pe sotul meu sa faca o spermograma si daca este acceptabil as incerca...
Eu pt inseminare trebuie sa fac puregon pt ca altfel foliculii nu ajung la maturitate in timp util.


Succes pt fetele care au facut sau urmeaza\sa faca inseminare!

Anis,pt inseminare se monitorizeaza foliculii?In ce zile?


si la toate!!!!



Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Gabi,

Hai sa-ti spun exact. Pentru inseminarea se prefera ca tratamentul cu hormoni sa se inceapa din ziua a 2-a. Puregon nu i-au acum, luna viitoare daca...Acum i-au 3/zi de Ova Mit..cu care poti obtine mai multi foliculi..intr-adevar nu asa de multi ca pt FiV..dar oricum ai ceva sanse in plus, cand cantitatea e mai mare de 1/zi, dar depinde de la femeie la femeie.Eu la 1/zi aveam un folicul si care se dezvolta la fel cum se dezvolta si natural.
Durerile pe care le simteam, eu zic ca sunt normale, si ca nu ma pot gandi inca la hiperstimulare,desi am patito rau acum cateva luni....tot asa cu hormoni nu asa de puternici, foliculul ajunsese pe la 32 de mm...deci, depinde de la femeie la femeie.

Monitorizarea se face in ziua a 11-a (numai..eu asa am facut-o) si atunci se decide ce e de facut....asta daca sunt sau nu foliculi.

O cunostiinta de a mea, care a facut scoala in America, se chinuie de 5 ani de zile sa ramana insarcinata. Acum face un tratament recomandat de americani, Puregon si inca ceva..ca sa se obtina multi foliculi. Trebuie sa incerce 3 luni natural(ei neavand probleme) , si daca cumva se va prinde mai mult de 2 bebelusi, restul vor fi scosi.....Oricum se duce aici la dr pt monitoarizare.
Mie mi s-a parut interesant tratamentul.Am inteles ca se poate folosi si un tratament asematator ca pt FIV, pt a avea mai multi foliculi , si deci mai multe ovocite si deci mai multe sanse...si asta se face si pt inseminare...dar in America....off

Ideea e ca daca sunt mai multi de 2 bebelusi, nu e bine si nici nu lasa mai multi....pt ca pun in pericol viata tuturor..in fine, plus alte aspecte medicale pe care eu nu le cunosc in detaliu.

Asa ca, GABI,eu zic...ca sotul sa-si faca spermograma, si sa incerci o inseminare, poate propui dr un tratament ca cel de sus, ca sa ai mai multe sanse.

Te pupic


AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Andrusha , multumim tare mult pt urari. Care e povestea ta?
Sansele de reusita pt o inseminare, eu zic ca sunt mici(20%) din n motive si sunt diferite de la femeie la femeie de la cuplu la cuplu,oricum e o metoda aproape naturala....si deci si sansele pe cale naturala sunt tot pe acolo.

Si BINE AI VENIT la !

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

M-am gandit sa fac o lista, care ne poate servi si ca un fel de statistica, cu fetele care fac inseminare luna asta.
Daca am omis pe cineva - fara sa am vreo rea intentie - rog sa copieze intreaga lista deja existenta si sa adauge sau sa se adauge.

E interesant sa vedem cate vom reusi…ce bine ar fi ca raspunsul sa fie :”TOATE” SA DEA DUMNEZEU!!

Lista: ar fi bine sa o completati si sa spuneti si cand faceti inseminarea)

-Cornelia
-Gabela
-Madalina
-Cali ???
-Anis(intre 13 -15 noiemb. ,nu stiu inca)
-Codri


Si o alta lista cu fetele care asteapta “raspunsul” :
-Marcelle (haide da-ne o veste buna!!)




AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Gabi, mea culpa....

LA MULTI ANI!

SI sa ti se indeplineasca visul!!!



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Buna fetelor,
Gabi, la multi ani si sa ti se implineasca visul.

Lista:
-Cornelia
-Gabela
-Madalina
-Cali ???
-Anis(intre 13 -15 noiemb. ,nu stiu inca)
-Codri
- (Noiembrie 9 sau 10)

Pupici pt. toate!!

Mergi la inceput