Inseminare artificiala [IAS] 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cali spune:

Anis, prolactina nu este foarte mare, dar totusi, iar de endometrioza, nu mi s-a explicat in ce stadiu este.. am facut laparoscopia in septembrie, cu Dr Niculescu, care mi-a zis ca a ars nodulii de endometrioza.. totusi, din cate am citit, ea poate reaparea oricand..acum sunt la dr. Niculescu, am fost la dr Cocei, dar cand dansa a fost in concediu, m-am transferat la Niculescu.. stii de ce te-am intrebat de inseminare?? ptr ca eu l-am intrbat pe dr daca am sanse pe cale naturala, cu trompele mele kilometrice si a zis ca da.. dar, ma cam indoiesc, de-asta as dori sa mai incerc cu inseminari..
Cornelia.. da ai dreptate, poate reveni.. succes, sa dea domnul sa reusesti de data asta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabela spune:

Bafta multa fetele, Cornelia, Anis, sa ne dati vestea cea mare la care visam toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Buna fetelor!Sunt Doina .Si eu urmeaza sa fac inseminare artificiala,
dar nu prea mai am curaj sa merg la control.Daca ma "adun" poate ajung la Giulesti saptamana viitoare.Eu trbuie sa fac IAD,si ma cam descurajat dr.Niculescu.Ma cam duce cu presuletul.Daca nici acum nu imi da un raspuns concret ,incerc sa ma duc in alta parte.
stiti cumva care mai sunt preturile?
Cali,am inteles ca ai facut inseminare in martie .In afara de taxa pe care ai platit-o, cat ai dat la dr.(daca ai dat)
Ma intereseaza ptr. ca nu stiu cum sa procedez cad voi ajunge acolo
(daca voi ajunge ),mai ales ca stiu ,ca dr.Niculescu nu primeste.
Va doresc numai bine si sa auzim(citim) numai de bine
Va pup .
Doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cali spune:

Buna dimineata.. sunt la pamant.. am facut aseara ecografia vaginala din ziua 20, si nu s-a produs ovulatia... Se pare ca am fost hiperstimulata, de clomifenul care l-am luat si de pregnyl, am avut niste foliculi mari.. asa ca acum am niste chisturi de toata frumusetea..si simt ca plesnesc. In plus, din cate am inteles endometrioza a reaparut.. aici am o nelamurire, dr Niculescu mi-a spus ca nu este nevoie de tratament dupa laparoscopie, ca a distrus nodulii endometriozici, dar dr. la care am fost ieri (din Cta) mi-a spus ca ar trebui sa iau danazol. Nu mai stiu ce sa fac.. am sanse oare prin inseminare, chiar si cu endometrioza??
Cornelia, tu faci tratament ptr endometrioza??
Doina, eu am facut inseminarea la Giulesti, cu dr Cocei, in afara de costul procedurii care este de 1.700.000 de lei, parca, am mai dat dr 1.000.000! totusi, daca o faci cu Nicuescu, am inteles de la fete ca el nu prea primeste.. succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

buna dimineata
Doina eu am facut la CFR2 cu Gherasie si nu mi-a cerut nimic ca si taxa,dar am dat eu 1.000.000 la biolog si 1.500.000 la medic
Cali nici eu nu am facut tratament dupa laparoscopie dar am inteles ca daca este sa revina se intampla dupa 6-9 luni.nu inteleg cum de s-a intamplat asa repede?
cand am aflat ca am asa ceva m-am documentat putin.din ce am citit eu.reiese ca endometrioza se mai trateaza cu anticonceptionale ceea ce nu prea se potriveste cu ce vreau sa fac n perioada asta

ti-am copiat mai jos un extras din ce am gasit eu:

Cauza este necunoscuta. Factorii de risc includ menarha precoce si menopauza tardiva. Celulele embrionare pot da nastere unor depozite la nivelul ombilicului, in timp ce menstruatia retrograda poate transporta celule endometriale la nivelul diafragmului.10,11 Contraceptivele orale reduc riscul de instalare a endometriozei, iar efectul protector persista pāna la un an dupa intreruperea lor.9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

inca ceva:
Danazol-ul este o substanta sintetica care se aseamana hormonilor masculini. Suprima estrogenul si menstruatia si este folosit uneori in combinatie cu contraceptive orale, pentru a reduce dismenoreea, metroragia, si simptomele de endometrioza. A fost de asemenea folosit ca antialgic pentru mastodiniile ciclice severe. Conform unui studiu, 65% dintre femeile care au luat acest medicament timp de 6 cicluri consecutive nu au mai avut dureri. Efectele adverse includ cresterea parului pe fata, ingrosarea vocii, cresterea in greutate, acneea si matreata. Poate creste nivelul de colesterol total si LDL - colesterol. Nu exista nici o experienta de folosire a acestui medicament pe termen lung. Femeile insarcinate sau cele care doresc sa ramana insarcinate nu trebuie sa ia acest medicament deoarece poate afecta dezvoltarea fatului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Cali,
La ce dr esti la Giulesti? Eu o sa fac inseminarea la un cab particular cu dr Cocei..si ma costa fix 3 milioane si atat.Desi la spital e mai ieftin, cu cat mai dai pe la dr se ajunge la acceasi suma!
Oricum e mult mai bine decat la Medsana ,unde inseminarea a ajuns la 500 EURO!!!!! Cate o 100 de Euro pt fiecare miscare a dr la inseminare...ca si asa nu are multe.

Si eu am patit la fel luna trecuta, desi am luat pastilutele, nu s-a produs ovulatia, cu tot cu pregnyl.Mi s-a zis ca am fost super stresata (asa si este) si mi-am blocat hipotalamusul.O fi si asta un adevar, important e ca stiu ca am probleme cu ovulatia si nu am ,dupa temperatura ovulez, dar cand ajung la eco in ziua 21..nimic..bine nu e asa in fiecare luna!
Cred ca si stresul si faptul ca te gandesti mereu are un rol important ...eu dupa atata timp de asteptari si dupa ce am facut autostrada la dr...e si normal sa fiu uneori f tensionata!

Dar luna asta zic eu..am reusit psihic sa ma simt bine...mai nasol e ca ma simt tare rau de la medicamente.De abia reusesc sa adorm, sunt nervoasa, am calduri si o mare tensiune la ovare.Sper sa nu fie hiperstimulare...dar aproape in fiecare luna am avut astea si a fost ok..sper sa fie si acum.

Bafta fetelor care fac maine testul!!!!!



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cali spune:

Anis, eu sunt la dr Niculescu acum. Faci inseminarea la Nord Medica, la cabinetul unde este si dr Cocei?
Reactiile de care spui tu le am si eu acum, luna asta in care am fost hiperstimulata.. si totusi, eu nu-mi explic de ce nu se sparg foliculii? pai atunci pregnylul ce rol are? ca eu am inteles ca asta face, provoaca spargerea foliculilor!
Cornelia, multumesc pt informatii .. nu prea as vrea sa iau danazol.. a mai luat cineva asa ceva? oare da rezultate??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Mai fetelor, dar multe sunteti acum la acest
subiect.
Anis, Cornelia, Cali, Madalina,Gabela o sa fie bine fetelor.
Toate ne vom vedea cu bebei in curand.

Eu sper sa nu mai ajung inseminarea din luna decembrie.
Sper sa va dau luni o veste bune, sau poate chiar maine seara.

Bafta multa.

Anis, o sa reusesti de data asta mai ales ca te-ai facut frumoasa
special pentru ELLL!! sau EA!!

Va pup,
Marcela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codri spune:

Bafta Anis si toate fetele care fac inseminare saptamana viitoare. Sa dea Dumnezeu sa fie bine.
Eu cred ca o sa fac de luni intr-o saptamana. De-abea astept.

si pentru toate.



Mergi la inceput