Cum mai gatiti pestele?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Alina zi-mi te rog cum faci stiuca fiarta cu maioneza si cartofi natur...cum spuneam am vre-o patru stiuci in congelator...
Sambata se pare ca voi servi numai stiuca musafirilor...
Daca mai ai si vre-o alta reteta...eu astept cu caietul deschis si pixul pregatit...

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

da merluciu??? aveti vreo reteta mai buna de merluciu???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

De merlucius nu,da am o retzeta buna de salau!!

1,5 kg file salau
2 cepe
o lingura boia dulce
1 linguritza faina
300 g smintina
100 g unt
un pahar cu vin alb
250 g ciuperci
sare
1 pahar zeama de peste(fierbeti capul de la peste)

Se portioneaza fileurile si se pun in tava unsa cu unt.Separat se face
un sos din 50 g unt,faina,zeama de peste si vinul.DUpa ce a fiert 4 minute se adauga smintina,ceapa tocata si boiaua.Pe fileuri se pun ciupercile si se toarna sosul.Se pune la cuptor pentru 30-35 minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Tocmai mi-au plecat musafirii...Am facut stiuca umpluta ,a iesit buna,putin cam fada dupa gustul sotului.Mergea ceva acru pus in compozitie.Am facut poza ,am sa ti-o trimit,Alina ,dupa ce termin filmul si-l dau la developat.

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

fada? sigur ai pus destula verdeata? acru? hmmmm, poate, eu fak de obicei langa.... cartofi cu smantama si marar care au un gust putin acrisor, orikum ma bucur ca ai reusit. eu incerc sa evit mancarueile cu ceapa prajita, din acest motiv nu ti-am dat nici o reteta gen "mancarica". apropo stii ce-mi mai place tare sa pap? crap pe varza, da nu il fak eu, bunica e experta, la ea are alt gust eu zic mereu ca e din cauza cuptorului ei, la teracota cu lemne. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Alina,intre timp am descoperit (sotul meu) ca stiuca umpluta este bestiala servita rece cu un sos din maioneza,mustar si sos de rosii.Oricum am avut un succes nebun,am avut musafiri care s-au servit de trei ori din stiuca.
Nu am respectat proportiile,cred ca de aia a fost putin fada.Am pus cantitatile pe care le-ai spus tu la o stiuca de 2.5 kg...Nu mi-a ramas umplutura asa cum iti ramane tie...dar a fost buna,sotul asteapta a doua stiuca (umpluta)

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

adi69 pai iti spusesem mai ca ea e de fapt aperitiv :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

stiu si eu o reteta..prea simplista in comparatie cu ce am citit acum..atatea stiuci umplute,salai,pastravi ...

ok reteta mea se numeste pasta de peste si e super gustoasa!(ideal pt aperitiv)
cred ca merge facuta din orice fel de peste dezosat,eu o fac din conserva de ton cu sau fara ulei(dar nu am facut insa cu sos tomat-am sa incerc curand)
se pun doua trei conserve intr.un castron,o jumatate de pachet de unt si zeama de la o jumatate de lamaie si amestecati bine-bine(eu bag mixerul cateva minute)pana se face ca o crema...ca un pate foarte fin.
se da la rece apoi se serveste cu multa ceapa tocata si felii de rosii.
noua ne place foarte mult si vad ca si puiul meu de un an o savureaza

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput