Cum mai gatiti pestele?

Cum mai gatiti pestele? | Autor: adi69

Link direct la acest mesaj

A venit frigul si a inceput sotul meu sa vina le la pescuit cu stiuci...Cum sa le gatesc?
Si crap la cuptor,cum mai faceti altfel decat cu ceapa si morcov?


Dia si bebe Rucsi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Eu il fac altfel la cuptor... nu cu morcov si legume. Curat bine pestele de solzi si toate alea si il las intreg, il umplu cu usturoi taiat bucatele, il dau cu sare si putin piper si pe dinauntru si pe dinafara si il pun in tava de cuptor pe care o ung bine cu ulei. Cuptorul il dau la foc mare - 250 grade si il las in jur de o ora. Depinde cat de mare e pestele. Iese tare bun, insa pentru asta iti trebuie un peste mai grasutz. Stiuca nu e asa de grasa... dar un crap marisor de 2 kile il poti face asa la cuptor si cu mamaliga si mujdei, mananci de nu mai poti.
Chiar mi-ai facut pofta de un peste - ma duc zilele astea sa pescuiesc si eu unul de la supermarket.
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Aici gasesti mai multe retete cu peste:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=13929



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

hmmm, pai cam asa fak eu: salaul file il fak pane cu catrofi cu smantana, cam asta e specialitatea, crapul daca e mare la cuptor, pe gratarul de la cuptor , il ung cu putin ulei, mirodenii, cimbru si sub el pun o tava cu apa, la foc mic si atat, cand e gata se papa asa cu mamaliguta sau se scufunda intr-o saramura cu cimbru si busuioc, stiuca o fak mereu mai simplu adika fiarta cu maioneza si cartofi natur, se mai poate face si stiuca umpluta dar eu pana acum nu am incercat, daca vrei reteta de stiuca umpluta anuntama si o sa o scriu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Asaaa...Intai de toate va multumesc pentru retete...
Mariana,am gasit o singura reteta pentru crap (care sa-mi placa)si nici una pentru stiuca.Alina ,da-mi si reteta de stiuca umpluta ,si tare as mai vrea retete cu stiuca,caci,dupa cum spuneam,se aduna la congelator,deja am vre-o cinci...si nu le-as face pe toate la fel..
In rest ,am crapi de umplut,de facut cu usturoi si cu cartofi!Multumesc !

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

stiuca umpluta : stiuca mai mare, peste 1kg. se curata de solzi, intestine, stii tu. este indicat sa se taie capul si pe acolo sa se execute toata operatiunea, da eu nu pot asa ca o tai pe burta, scoti toata carnea pestelui cu oase cu tot pana ramane pielea "goala", alegi oasele cat se poate si dai de doua ori carnea stiucii la masina de tocat (daca raman oase mici sa le zdrobesti). amestecul obtinut il amesteci cu o ceapa foarte mica tocata marunt, 2-3 felii de franzele alba inmuiate in lapte , stoarse bine, o mana de ciuperci(daca vrei), marar tocat marunt(eu pun multisor), sare, piper si vreo 5 oua. Bagi compozitia asta la robotzel sa se amestece bine si umpli pielea stiucii, o cosi unde ai taiat-o...., pui pestele intr-o tava, torni peste el ulei si suc de rosii pana il acopera. o sa-ti mai ramana compozitie de peste, eu fac chiftelutze mici , rotunde si le bag la cuptor in aceeasi tava sau le prajesc in unt. Asa, bagi la cuptor la foc potrivit si lasi cam o ora pana se rumeneste pestele. se serveste rece ca aperitiv taiata rondele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Mersi Alina !
Cum dupa ce muncesc atat ...sa o servesc ca aperitiv...??!!!Nici vorba! Fel principal !


Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Mmmmm! Mama stiuca aia merge umpluta sau sa o faci la cuptor si sa pui inauntru o bucatica de unt cu o rosie invelita in folie de aluminiu! Mori! Sa trantesti un bors de peste
Eu sunt din tulcea si crede-ma ca stiu cum e cu stiuca, stii sa faci Bors de peste? Sa lasi matele si ficatul o bunatate


aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

da mai ai dreptate cu ficatul de la stiuca, poti sa il pui si in stiuca umpluta, eu nu ma chinui, da cine are rabdare poate sa il puna asa ca oul fiert in drob ....
din tulcea? aproape, eu din galati, bunicul meu a fost pescar de meserie in judetul tulcea. bors de peste??? cel mei bun e ala fakut pe marginea baltii cu apa din balta . Asa ca fpt divers stiti ca pescarii nu mananca pestele din ciorba? il arunca si papa doar zeama cu legumele cu mamaliga.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Alina ,fac sambata stiuca umpluta,spune-mi cat de greu se scoate carnea din piele si oasele din carne?
Ce ma asteapta?

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

hihihihi, ti-am zis ca eu o tai pe burta si cos dupa, oasele se scot usor : sira si alea mari de pe burta, celelate cat reusesti.... de aia dai de doua ori la masina de tocat sa le sfarami pe cele care raman. astept sa-mi zici cum ti-a iesit :)

Mergi la inceput