Beutura la casa omului.

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Mie imi plac vinurile dulci cum ar fi :Chardonnay, Lacrima lui Ovidiu, Tamaioasa.









Nu plange pentru ca s-a terminat, zambeste pentru ca s-a petrecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina constantin spune:

mie imi place sherydan's, sper ca am scris corect, este un lichior ambalat in doua sticle lipite intre ele, cu picuratoare separate: intr-o sticla este un lichior alb, dulce, iar in cealalta este un lichior cu mai mult alcool, ca de ciocolata. e beton! apoi ar mai fi lichiorul de cactus, am luat anul asta din malta, e tarditional la ei, dar din pacate l-am terminat si prin alte parti nu am mai vazut. nu mai vorbim de vinuri rosii, demidulci, albe-demiseci, vinul rosu de casa, tuica fiarta, ca a venit iarna, berea, in general vara, ce mai, o sa ziceti ca de-abia ma mai tin pe picioare! am uitat de whisky- neaparat jack daniels! cam atat...suficient cred! sa traim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Hallo Camelia,
vezi sa nu va prinda Zoll-ul cu importante provizii, ca fiecare data dezpachetezi tot la intrarea in EU....


Cu drag

Rici

quote:
Originally posted by Camelia

Cand eram in Ro imi placea berea (Stella Artois ).Iar aici, in tara berii beau vin. Si culmea, romanesc! Am descoperit in super-marketuri un vin romanesc de Recas foarte, foarte bun (poate cam dulce pentru unele gusturi). Si uite asa pun si eu umarul la succesul economiei romanesti .
Intotdeauna cand venim din Ro, sotul meu isi ia cu el importante provizii de palinca de prune.Din care nu prea apuca sa guste.Nemtii pur si simplu o adora .

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Nu-ti face griji! Nu aducem niciodata mai mult decat ne permite legea.Am avut surpriza sa fim verificati la sange intr-o parcare din Austria doar pt ca aveam numar de inmatriculare romanesc.Si ne-a gasit in ordine.


quote:
Originally posted by rici35

Hallo Camelia,
vezi sa nu va prinda Zoll-ul cu importante provizii, ca fiecare data dezpachetezi tot la intrarea in EU....


Cu drag

Rici

quote:
Originally posted by Camelia

Cand eram in Ro imi placea berea (Stella Artois ).Iar aici, in tara berii beau vin. Si culmea, romanesc! Am descoperit in super-marketuri un vin romanesc de Recas foarte, foarte bun (poate cam dulce pentru unele gusturi). Si uite asa pun si eu umarul la succesul economiei romanesti .
Intotdeauna cand venim din Ro, sotul meu isi ia cu el importante provizii de palinca de prune.Din care nu prea apuca sa guste.Nemtii pur si simplu o adora .

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor





Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Palinca, palinca, palinca…. Turt, Turt, Turt…

Si nu ma opresc inainte de a da un citat din zona:
„Mai, kopkile, bautura-i temelie iara mancarea-i fudulie !!!”

Uf, pe unde o fi sticlontul acela ??? Ca medicament, desigur, nu pentru altceva, ca se supara bb. daca iau mai mult de o inghititura !!!

DARAEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Fete si Baietzi,

Cei din Romania, "lasati-o mai moale cu vinurile de la Murfatlar si Jidvei, mai ales cele din gamele pana in 70.000 lei. Stimabilele recolte provin din binecunoscutele dealuri ale chimiei!" Asa suna mesajul prietenei mele care lucreaza intr-un laborator special pentru calitate ref. export vinuri.

Ceea ce este ciudat: langa Tulcea exista o vie interesanta de care nimeni nu a auzit ( se numeste ceva cu Ae.. si este chiar la intrarea in Tulcea ). De aici se aprovizioneaza cu "materie prima" multi dintre imbuteliatori. La un test blind, merlot-ul de aici a trecut ca cel ma bun din Romania. La analize, este cel mai curat.

Alte "licori" curate: cele de la nicoresti, cramele prahova , vincon ( doar o parte ). Mai sunt si altele dar tre' sa-mi iau prietena la intrebari.

Stie cineva reteta pentru sangria?

Un weekend super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Mie imi place sa am barul plin cu alcoolice tari, din tara lor de origine. whisky din anglia, cognacuri franta, limoncello italia, becherovka cehia. Duty-free-urile sa traiasca!!!

In rest, palinca de la un coleg de la Valeni, visinata de la mama, vin alb vita nobila de la socru....


O seara frumoasa!
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by aquariusrpro

Stie cineva reteta pentru sangria?



375ml rom
125g zahar
o lamaie taiata feliute subtiri
o portocala-feliute subtiri
o lamaie verde(lime)-feliute subtiri
o sticla vin rosu sec
250ml suc proaspat de portocale

Intr-o cana mare de sticla se amesteca romul cu zaharul,pana zaharul se dizolva;se adauga fructele feliate si se lasa la rece 2-6 ore.Inainte de a servi se adauga vinul si sucul de portocale;se amesteca bine si se serveste rece.


Irina & Vevemica & margica din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Originally posted by Veve

quote:
Originally posted by aquariusrpro

Stie cineva reteta pentru sangria?



375ml rom
125g zahar
o lamaie taiata feliute subtiri
o portocala-feliute subtiri
o lamaie verde(lime)-feliute subtiri
o sticla vin rosu sec
250ml suc proaspat de portocale

Intr-o cana mare de sticla se amesteca romul cu zaharul,pana zaharul se dizolva;se adauga fructele feliate si se lasa la rece 2-6 ore.Inainte de a servi se adauga vinul si sucul de portocale;se amesteca bine si se serveste rece.


Irina & Vevemica & margica din burtica




Veveee
Multumesc mult !! Ma apuc de treaba..

Roxana&Ruxandra (Minunica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

va rog, va rog, nu mai povestiti despre retete din acesta super, ca imi lasa gura apa si o sa ma apuc si eu sa imi fac CA ALTFEL MA APUCA !

la toata lumea
DARAEL

Mergi la inceput