Beutura la casa omului.

Beutura la casa omului. | Autor: reiki

Link direct la acest mesaj

Ce beti (atunci cind beti) si de unde va aprovizionati?
Poate ne dezvaluiti si noua o sursa de vin buuuun sau de palinca, sau de ce mai aveti voi pe masa sau in beciuri ascuns.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

zaibarul soacra-mii....Uffffff viata mea!!!!!!

marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Tocmai am primit niste palinca de Turt. E fenomenala, si cum se apropie frigul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

De obicei, aprovizionarea o fac de la magazinul din colt . Rareori mai cumpar din piata, la "varsat".
Acu', astept sa vina socru-meu cu tuica de la tara, sa-mi umplu butoiasul .
Chiar, are cineva un "distribuitor autorizat" - adica, pentru laptele lu' fi-meu am gasit pe niste indivizi care aduc lapte de vaca proaspat in fiecare dimineata, da' trebuie si ta-so sa traiasca, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta spune:

Baieti si eu ma cinstesc uneori cu un pahar de vin... din comert (Mega Image), rosu de Cotnari... demidulce.
De cand sunt si adepta bucatariei italiene, pun vinul respectiv intr-o carafa, cuburi de gheata si vreo 3-4 feliute de lamaie, pentru savoare si sa-i mai taie din dulceata... E super, iar cand vine vreo prietena in vizita si gusta, iam! iam!... ce chef iese!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

STAI SA FACA SOACRA-MEA TZUIKA, SI ITI DAU DE STIRE DACA ARE DE DAT.

V.

veni, vidi, Victorie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Cand eram in Ro imi placea berea (Stella Artois ).Iar aici, in tara berii beau vin. Si culmea, romanesc! Am descoperit in super-marketuri un vin romanesc de Recas foarte, foarte bun (poate cam dulce pentru unele gusturi). Si uite asa pun si eu umarul la succesul economiei romanesti .
Intotdeauna cand venim din Ro, sotul meu isi ia cu el importante provizii de palinca de prune.Din care nu prea apuca sa guste.Nemtii pur si simplu o adora .

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Uauuuuuuuuu, PINOT NOIR DE MURFATLAR (de la Metro)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Visinata facuta in casa, vinutz facut de tata (inca e tulburel).
Pe visinata n-am mai pus gura de ceva timp...ooooofff!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Fusei in moldova.. si am refacut stocul de cognac, 2 sticle.. am o sticla de palinca de la alba iulia, deci cu taria sunt asigurat 1 an de acum, vin alb luam din vrancea, vin rosu gasim noi, pe la cineva pe la tzara.
Daca este sa cumpar de pe piatza.. cumpar ceva de genul... Neagra de Uricani/Tohani.



Cu respect,
Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Eu m-am fixat pe vinuri dulci. Unul care mi-a placut se numeste Cabernet-Ausbruch. Iar altul super este Lacrima lui Ovidiu.

Mergi la inceput