FIV 1

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Injectiile le fac ca si randul trecut,sotul meu imi baga acul si eu serul.Este destul de aiurea,dar asta e,bine macar ca nu dor.
Multumesc Pia pentru urare! Asa cum a zis si monbb1,sa fie multi foliculi, dar fara hiperstimulare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monbb1 spune:

Denisa, important este sa va intelegeti voi (mama impunge si eu trag!) si vorba ta sa nu doara. Cum le faci subcutanat sau intra-muscular? cred ca subcutanat daca bagi tu serul.
Cand ai primul test? tot asa e test de sange intai si apoi eco?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

monbb1,nu stiu cum e la tine, dar eu abia dupa 8 zile(deci luni pe 13,sper sa nu fie zi cu ghinion),ma duc sa imi i-a sange si sa fac ecografie.La mine asa este de fiecare data, cand ma cheama imi ia sange si imi face ecografie.La tine, dupa cate injectii te duci sa iti ia sange? Cate zile de injectii se face in total,in mod normal, la tine? Cum te simti?Simti intepaturi,te doare burta,cum esti?
La noi 11-13 zile,in mod normal.Eu am facut 19 randul trecut.Acum sper sa nu mai dureze asa de mult,fiindca mi-a dat doza marita de la inceput.Injectiile le fac in burta, subcutanat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Buna seara, buna dimineata "what ever"!!!

Sunt bine, asta e clar. Am avut o gramada de chestiuni personale de rezolvat (toate de bine si de bucurie), am avut si treaba multa (ceea ce mi-a dat asa un tonus ca sunt ca un titirez toata ziua, am spalat si geamuri pe ploaie!!!). M-am bucurat pt. tine Pia, pt. tine Anca si pt Denisa si Monica cele care au inceput tratamentul. De Anemona si Cored n-am mai citit nimic, dar sunt sigura ca totul e OK. Asteptam de la ele niste dimensiuni de foliculi... se poate???
Ce sa mai, pt. toate ma bucur ca s-au depasit alte etape si iar incepem etape, si etape, si etape...

Eu astept ciclul pe la sfarsitul saptamanii, desi de ieri deja am simtome de parca ar veni din moment in moment. In a doua zi incep trat. Pe 28 sau 29 oct fac ET. Ceea ce ma bucura enorm (daca toate decurg conform graficului) este ca de data asta toata operatiunea "pica" la fix pe ciclul natural. Adica fac ET chiar la ovulatie, cand endometrul si uterul deja sunt pregatite natural si in plus ajutate de trat. Asadar...

Cam atat. Chiar daca nu scriu des, sunt cu gandul la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monbb1 spune:

Denisa, la mine sunt 10 injectii de stimulare in total (dar probabil ca daca e nevoie ma pune sa mai iau..sper sa nu fie cazul!).
Azi am facut a-4a injectie si maine dimineata merg la test de sange ca sa-mi spuna cand sa vin la ecografie (teoretic in 2 zile - joi). Dupa care te cheama doctorul la eco si poate fii si in fiecare zi.

Depinde si de medicament si de concentratie dar eu fac Pergonal - 3 fiole pe zi.
Nu pot spune ca e rau, ba chiar e mult mai bine decat ma asteptam (cateodata e bine sa-ti imaginezi ce e mai rau ca sa te poti bucura apoi). Cateodata am intepaturi dar nu cine stie ce. Mai mari probleme am cu oboseala, ma simt tare obosita si dorm mai mult ca de obicei. Ne-am promis ca iesim in fiecare seara la o plimbare prin jur si cred ca ajuta f mult la moral (energia nervoasa se consuma in miscare).
Tu cum te descurci? Ai deja semne , intepaturi? Nu te mai gandi ca data trecuta ai facut injectii mai multe zile, organismul reactioneaza diferit in fiecare etapa si oricum nu cred ca are vreo influenta in reusita, doar ca prelungeste etapa si e stresant.
Tu esti acasa sau mergi la servici?

Raluca: ma bucur sa te vad in forma, imi da senzatia ca esti bine dispusa si bine faci. Se apropie ziua si intr-adevar cred ca e f bine ca se petrece in paralel cu ciclul natural. Cred ca eu o sa fiu in cele 2 saptamani de asteptare cand o sa faci tu transferul...hmm! deja mi-e teama de acele 2 saptamani dar sper sa fie bine pt toate.

Va pup pe toate, noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Ralu,mama dar ce'i cu starea asta euforica?La mine este invers decat la tine.Dan are gripa...tocmai ne luasem vaccinurile antigripale si nu am reusit sa le facem pt ca sotiorul meu a contactat o gripa...eu avusesem acum 2 saptamani si Moni.Voi care faceti FIV caum sa nu faceti vaccinuri antigripale pt ca nu e voie in sarcina.
Am reusit sa vorbesc ieri cu Ancar.Trebuie sa iau Amoxiclav si Poliginax pt infectiile mele.Bineinteles ca analizele de sange nu ajunsese pe biroul lui asa ca nu am vesti in legatura cu celelalte tratamente.O sa le mai rog odata pe "dragutele"de la receptie sa le transmita la fetele de la laborator sa trimita analizele la Ginecologie.Dac nu o vor face probabil ca voi veni in Bucuresti.
Mie de ce mi-au durat analizele hormonale de ziua 3 -14 zile?Nu e cam mult?Ancar astepta un rezultat si eu abia vineri pot sa-l sun sa-i spun ce a iesit.Mie nu mi-a dat decat hormonii de ziua 3 pt ca mai departe mi-a spus ca o sa-mi spuna dupa ce am acest rezulatat.Oare sa fac analize si in ziua 14 asa cum i-a dat Oanei?Cred ca iarasi am prea mult zel!Dar daca imi schimb laboratorul al celelalte analize?


si la toate!!!!!!!!!!!

Abia astept sa discutam despre greturi si alte neplaceri placute ale sarcinii!

Gabi si Monica 2 ani .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Parvutoiu Anca spune:

Gabitule, nu stiu ce sa zic, dar parca,parca nu-mi inspira incredere rezultatele analizelor de la acel laborator!! Fara nici un fel de simptome si sa le ai pe toate trei deodata si Candida, si Trichomonas si Chlamidia???!! Mai, sa fie!! Cel putin, la Candida, din cate stiu eu, este imposibil sa nu ai la un mom dat vreun fel de simptome, iar pe toate cele 3 de mai sus, in acelasi timp...hmmm..

Mie mi-a iesit odata Candida si Trichomonas la un lab.cu plata/privat, dar ptr ca nu aveam deloc simptome, mi-am repetat analizele la 2 laboratoare diferite, dintre care unul la Colentina, si mi-a iesit totul OK, nu aveam NIMIC!!

In orice caz, cum si circul destul de mult, din principiu NU MA ASEZ pe nimic NICIODATA, oriunde as fi, fac pipi( scuze..) "din avion", si nici nu ma spal pe maini, nu ating nimic in locuri straine, am la mine tot timpul o sticluta de spirt sau parfum cu alcool si servetele de unica folosinta. Ceea ce recomand la toata lumea - paza buna trece primejdia rea!! Ca sanse sa luam asa ceva tot avem, din pacate, la ginecolog de ex, sau - cum mi-a spus odata tot un ginecolog, 'poti lua Candida chiar si de pe o clanta'!!! Si mi-a ramas chestia asta in cap si deaceea evit sa ating ceva intr-o toaleta straina..pe cat se poate..

In ce priveste analizele hormonale ( complete, ptr sarcina, adica), din cate stiu eu, ele se fac astfel ( stiu de la Tia):

ziua 5 : T4, TSH, Estradiol, FSH, LH, Prolactina (primele 2 putand fi facute in orice perioada a ciclului),
ziua 14: Estradiol, LH, FSH,
ziua 21: Estradiol, Progesteron, Prolactina

Exact asta am de gand sa-l rog pe Niculescu sa-mi dea sa fac si eu, sa ma lamuresc si sa le pot duce si la un endocrinolog.

Gabi, nu stiu de ce ti-a dat numai o parte..?? Poate crede ca iti vor iesi valorile asa de bune, incat sa nu fie nevoie si in alte zile??

Uite, tu, Oana, le cam faci pe toate astea , asa-i???

Deci, si tu te gandesti la un FIV de primavara, Oana, sa devenim colege, da, hihi??
Dar daca totul iti iese bine la analize de ce nu incerci de pe acum??? Sau crezi ca pana iti ies toate analizele va fi prea tarziu ptr a incepe un FIV de toamna, ajungi la Craciun cu el???


APROPO, PIA, darlingule, deci te-ai razgandit, ca vroiai totusi sa faci in toamna, si o lasi si tu ptr primavara,da??? Suuuper, impreuna cu Gabi, care ne va trage cu norocul ei deja dovedit - la atac!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Parvutoiu Anca spune:

Denisa si monbb, stiti ce va doresc eu voua ( nu ma injurati, please)?? Nu atat embrioni multi ( dar si destui, desigur, nu-i vorba!!), cat BUNI, FOARTE, FOARTE BUNI, care sa se transforme in 1,2 bbdin prima!!!


Ralu, titirezule, exact asa incep sa ma simt eu, nu mai prididesc, nici acasa, nici la serv., dar lasa, asta imi tine moralul sa nu pice pe jos... mai calca naibii cineva pe el...

Corina, ce faci??? Da-i sotului tau in continuare vitamine..
Ce faci cu FIV sau inca nu vrei sa te gandesti?? Parca vad ca ne facem colege de primavara si cu tine...

pupici, fetelor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna dimineata fetelor,

Monabb n-o sa patesti draga mea nimic ai sa vezi, nu trebuie sa-ti fie teama de cele 2 saptamani ba din contra trebuie sa gandesti pozitiv si sa fi increzatoare ca ai sa reusesti, este asa de minunat cand stii ca ai bebei acolo si te rogi sa stea cumintei, eu vb.cu ei, ma mangaiam pe burtica dar din pacate nu m-au ascultat, la voi va fi sigur altfel.

Ralu draga mea ma bucur ca esti bine, deci de saptamana viitoare incepi tratamentul, multa bafta si totul sa decurga normal fara alte incidente.
Ancuta chiar daca vreau eu acum nu cred ca mai am timp deoarece menstra trebuie sa-mi vina pe la inceputul luni noiembrie pana ajung la Niculescu se face 15 ale lunii, analizele si tratamentul dureaza 4-6 saptamani si uite asa ajung sa fac punctia si ET de Craciun si nu cred ca in acea perioada va mai fi cineva pe la spital si sincer parca mi-as acorda 2-3 luni de pauza dupa dereglarea asta.
Chiar Gabito are dreptate Anca cum naiba ti-au iesit toate 3, ar trebui sa le repeti la alt laborator nu crezi?
Denisa multa bafta.
Anemona niciun semn de viata, in ce stadiu esti?

Pupici la toate fetele si sa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

gabi, mie ancar mi-a dat sa fac toate analizele astea ca sa vada daca ovarele au crusta f ingrosata, cum e balanta hormonala la mine; stii ce cred eu? poate ca tie nu ti-a dat pt ca esti pacienta "veche", iti stie organismul(daca ovulezi sau nu, cum sunt ovarele, cum e uterul, etc), pe cind la mine el aduna informatii; nu stiu daca e asa, asta ar putea fi o explicatie;
tu unde ai facut analizele? eu am sunat in iasi la mai multe laboratoare, la medicarom mi-au spus ca primesc rezultatul in 7-10 zile si le-am zis merci mult, mai caut si in alta parte; si am gasit alt laborator care imi da rezultatul in 2 zile; la eci merg tot in iasi, ancar mi-a spus ca vrea eco transvaginal, eu merg la policlinica mare in iasi la dr damaceanu doina;
gabi, nu te mai stresa atita cu ce ti-a iesit in flora vaginala; ti-a spus si anca ca s-ar putea sa nu ai nimic din ce ti-au scris pe rezultata; si eu am patit asta acum ceva ani; si chiar daca e asa, nu-i mare brinza; faci tratam, dispar si gata; astea sunt flecustete care n-ar trebui sa te supere deloc; fiecare dintre noi are ba una, ba alta;
da anca, suntem o echipa maaaare pt primavara; hai sa le crestem rata la reusite in martie, ce ziceti, fetelor?
raluca, da doamne sa fie bine, bine de data asta; ai un tonus f bun si asta e de f bun augur; iti tin pumnii pt sf de oct;
ce vesti mai au fetele care sunt derulare cu tratam?

Mergi la inceput